İçeriğe atla

Suda

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Suda'nın erken baskılarından birinin ilk sayfası.

Suda ya da Souda (Yunanca: Σοῦδα), Suidas adlı bir yazar tarafından 10. yüzyılda Bizans'ta yazılmış, Antik Akdeniz dünyası ile ilgili bilgi veren dev ansiklopedidir. 30.000 tanım içerir, ansiklopedik sözlük biçiminde yazılmıştır; pek çok eskiz kaybolmasına rağmen kimi kısımlar Orta Çağ Hristiyan derleyicileri tarafından muhafaza edilmiştir. Suda isminin kökeninin muhtemelen[1] Bizans Yunancasında "kale", "hisar" manasına gelen souda kelimesinden geldiği düşünülmektedir.

Suda, günlük anlamda dilbilgisel bir sözlükle bir ansiklopedi arasında yer alır. Tanımlar kelimelerin kullanımını, kökenini ve tarihsel gelişimini filolojik olarak açıklar. Tanımlar, söz konusu kelimeleri kullanan yazarlardan alıntılarla detaylandırılır. Alıntı yapılan kimi eserler günümüze kadar ulaşmamıştır. Dönemin klasik âlimleri Homeros, Thukididis, Sofokles'ten ve sonraki dönemlerden Polibios, Josephus, George Syncellus, Georgios Amartolos ve Chronicon Paschale'den alıntı yapılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bertrand Hemmerdinger, Suidas (Σουΐδας) adının, Dorik dilde Σουΐδα/Σοῦδα kelimesinin yalın hali olduğunu iddia eder.