Tozkoparan İskender (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tozkoparan İskender
Tozkoparan İskender logo.png
Dizinin logosu
Format Televizyon dizisi
Tür Tarihî
Macera
Aksiyon
Komedi
Fantastik
Senarist Selin Arapkirli
Caner Güler
Yönetmen Hakan Şahin (1-5)
Bora Onur (5-26)
Kudret Sabancı (27-)
Başrol Çağan Efe Ak
Tuana Naz Tiryaki
Yağız Kılınç
Leya Kırşan
Deniz Erayvaz
Berat Efe Parlar
Alperen Efe Esmer
Zeynep Doğangün
Tema müziği bestecisi Gökhan Kırdar
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 2
Bölüm sayısı 46 (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcı Emrah Ömer Kara
Yapımcı Elif Hamamcı
Mekân İstanbul
Görüntü yönetmeni Cihan Gedik
Gösterim süresi 60 dakika
Yayın bilgileri
Kanal TRT 1
Yayın tarihi 2 Ocak 2021 - günümüz
Durumu Belirsiz
Kronoloji
Önce gelen Tozkoparan
(2018-2020)
İlişkili programlar Tozkoparan İskender: 1071 (2021)
Tozkoparan İskender: Zafer (2021)
Dış bağlantılar

Tozkoparan İskender, 2 Ocak 2021 tarihinde TRT 1'de yayımlanmaya başlayan tarihî, macera, aksiyon, komedi ve fantastik türündeki Türk yapımı televizyon dizisidir. Dizinin çekimleri İstanbul'un Beykoz ve Çekmeköy ilçelerinde yapılmaktadır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

1. sezon (2021)[değiştir | kaynağı değiştir]

Tozkoparan'ın devamı olan dizide, zamanda yolculuk yapan Salih ve Fikri, Kuzgunların Tozkoparan İskender'in okçular tekkesine girmesini engellediklerini ve İskender köyünden ayrılmadığı için tozkoparanların var olamadıklarını fark ederler. İskender'in okçular tekkesine girmesini sağlamak için daha da geçmişe giderek İskender'in çocuk haliyle tanışırlar ve bir süre sonra onu okçular tekkesine girmesi için ikna ederler. Çocuk İskender tekkenin gözdesi olurken, onu sevmeyen bir kişi vardır: Cihangir. Cihangir, gerçek ismi Giovanni olan bir Venedik casusudur ve amacı da tekkenin en iyisi olup solaklardan olmak ve padişahı öldürmektir.

İskender kısa sürede eğitimini tamamlar ve Salih ile Fikri'nin eşliğinde solaklardan olmak üzere yola koyulur. Giovanni ise o esnada adamlarıyla yollarına pusu kurmuştur. Salih, Fikri ve İskender çıkan çatışmadan sağ kurtulurlar ancak çatışmaya girmediği için Giovanni'den habersizdirler. Yollarına devam ederken mola verirler. İskender burada, Fikri'ye her zaman yanında taşıdığı makineyi merak ettiğini belirtir. Bunun üzerine Fikri, makineyi açarak ona gösterir, makinenin kendilerini bu zamana getiren şey olduğunu söyler ve de makinenin çalışmasını sağlayan asıl şey olan taşı da yerine yerleştirir. O bunları gösterirken, onların durmasını fırsat bilen Giovanni, İskender'e ok atar ancak İskender makineye bakmak için eğilmesi sayesinde kurtulur. Oku fark eden Salih, Fikri ve İskender Giovanni gibi ağaçların arkasına saklanırlar. Giovanni ve Salih uzaktan konuştuktan sonra, İskender makineyi almak için ortaya atılır. Giovanni tekrar ok atar ancak bu defa da Fikri'nin İskender'i tutarak yere yuvarlaması sayesinde İskender'i öldüremez. Bununla birlikte Giovanni'nin oku makineye çarparak makineyi çalıştırmıştır. Bunun sonucunda Fikri, Salih, İskender ve Giovanni geleceğe gelir.

Geçmişte bu olaylar yaşanırken, Dede Korkut Okulu yıkılmış, bunun sonucunda da öğrenciler farklı yerlere nakledilmiştir. Sinan, Arda, Elif ve Asya da "Özel Taygu Koleji"ne burslu olarak gitmeye başlamıştır. Dörtlü, okula gelir gelmez okçuluk öğretmeni Savaş Hoca'dan isimlerini sildirmesini isteyen "Kasırga Takımı"nın üyeleri Tayfun, Duygu, Ece ve Ayberk ile tanışırlar. Tayfun ve Duygu okulun sahibi olan Rafet Pala'nın çok sevdiği torunlarıdır ve ikili hem bundan hem de dedelerinin saflığından yararlanarak bir bakıma okulu yönetmektedirler. Mavi Ay ile Kasırga takımları arasında çok geçmeden bir üstünlük mücadelesi başlar.

İskender geldiği bu zamana uyum sağlamaya çalışırken, bir yandan da Giovanni'den uzak durmaya ve zamanına geri dönmeye çalışacaktır. Bu yolda en büyük yardımcısı Mavi Ay oldu.

2. sezon (2021-2022)[değiştir | kaynağı değiştir]

Geçmişe geri dönen Mavi Ay ve İskender, 2. Bayezid'e yapılan suikastı engellemiş ama oradaki Mühendisbaşına, Zamangaç'ı kaptırmıştırlardır. Geri dönünce turnuvaya katılmadıkları için okuldan atılırlar ve Alim Cezeri Koleji'ne geçerler. Orada, Mühendisbaşının soyundan gelen Haluk ve Cenk, Pençe Spor Akademisi'ni açmışlar ve geleceğin Zamanbozanlarını yetiştirmek üzere oradaki çocukları kötü yola sürüklerler. Diğer yandan Alp Oyunları'na katılmak isterler bu Mavi Ay'ın ailelerini ikna etmeleri için son şanslarıdır.

Ancak Mavi Ay okuldan atılmıştı. Aileleri bunu öğrenince Mavi Ay'ın görüşmeleri yasaklandı. Ancak Haluk onları Alim Cezeri Koleji'ne yazdırdı. Sonrasında Mavi Ay yeniden bir araya geldi. Alp oyunlarına katılabilmek için Mavi Ay Pençe Spor Akademisi'nin üyesi olmak zorunda kaldı. Ancak Salih, onlara "Mavi Ay Türk Sporları" diye bir kulüp açtı. Onlar da daha sonra Mavi Ay Türk Sporları'na geldi.

32. bölümün sonunda Haluk, Cenk ve Efsun Mühendis Başı Ahrimanı kurtarmak ve Zamanın Çocuğunu bulabilmek için geçmişe gittiler. Orda Mühendis Başı yakalanmış ve davası görülmektedir. Zindana atılacakken Pençezenler onu kurtarmıştır. 33. bölümün sonunda Haluk, Cenk ve Efsun Zamanın Çocuğunun İskender olduğunu ögrenir. Sonrasında Zamanbozanlar geleceğe gidebilmek için zamangaçı açtılar. Ancak Mühendis Başı İskenderi öldürmek ister. Tam işini bitirecekken Salih okla engel olur Sonra Mühendis Başı zindana atılır.

46. bölümün (Sezon finalinde) Mavi Ay Alp oyununu kazandıktan sonra ödül olarak klasik matraç verilir. Mavi Ay Salihlere ulaşabilmek için bir özel minibüse binerler ancak o minibüsü kullanan kişi Mavi Aya tuzak kurarak onları eşkıyaların mekanına götürür. Mavi Ay orda Zamanbozanlarla karşı karşıya gelir. Salih ve Fikri Zamanbozanların gideceği yeri öğrenip onları başka bir yere götürerek tuzak kurar. Savaş ve Rüyada onlarla gider. Sonrasında Mavi Ay zamanbozanların Pençe olduğunu öğrenir. Cenk ve İskender birbirlerine ok atarken Tozkoparan da başrolde oynayan Mete ortaya cıkar ve onları dayandırır. Mavi Ay Mete'yi tanır Mete hiçbir şey demeden İskenderin önüne geçip sen Tozkoparan’ların üstadı olan Tozkoparan İskender'sin dedi. Ve sonda metenin boynunun arasında Tozkoparan işareti vardır.

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Yayın günü
ve saati
Sezon başlangıcı Sezon finali Çekilen
bölüm sayısı
Bölüm
aralığı
Yayın yılı TV
kanalı
1. sezon Cumartesi 20.00 /
Pazar 17.30
2 Ocak 2021 5 Haziran 2021 26 1-26 2021 TRT 1
2. sezon Pazar 17.00 21 Kasım 2021 27 Mart 2022 20 27-46 2021-2022

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Televizyon filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tozkoparan İskender: 1071[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi, 5 Haziran 2021 tarihinde 26. bölümü ile sezon finali yaptıktan 2 ay sonra, Malazgirt Zaferi'nin 950. yıl dönümüne özel hazırladığı TV Filmi'ni 26 Ağustos 2021 tarihinde TRT 1 kanalında yayınlamıştır.

Tozkoparan İskender: Zafer[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi, 5 Haziran 2021 tarihinde yayımlanan 26. bölümü ile sezon finali yaptıktan 2 ay sonra, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 99. yıl dönümüne özel hazırladığı TV Filmi'ni 30 Ağustos 2021 tarihinde yine TRT 1 kanalında yayınlanmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]