Kudret Sabancı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Kudret Sabancı (d. 8 Temmuz 1966, Bergama, İzmir), Türk sinema ve televizyon yönetmenidir.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Sinema-TV bölümü mezunu olan Kudret Sabancı, adını ilk kez Laleli'de Bir Azize filmiyle duyurmasına karşın, bu onun ilk çalışması değildir. Öğrencilik yıllarında çeşitli ulusal ve uluslararası festivallerde ödüller kazanan 20 kadar kısa film yapmıştır. Bunlardan bazıları;

Jaroslav Hasek'ten Acayip Bir Hikâye
İki Kişi Batan Güneşin O Eski Hikâyesi
Oberhausen Akdeniz Kısa Film Festivali ödülü
Blues For You Johnny
Oberhausen Akdeniz Kısa Film Festivali ödülü
Bu Ana Adanmış
Zikir
Mutfakta Biri Mi Var?
İzmir Kısa Film Festivali ödülü
Adana Film Festivali'nde toplam 3 Altın Koza
Daylak
Adana Film Festivali'nde toplam 4 Altın Koza
İFSAK belgesel ödülü

Profesyonel yaşamına çeşitli televizyon programları, videoklipler ve reklam filmleri çekerek devam etmiştir. Yönettiği tv programlarından bazıları "Alkışlar", "Beyaz Show", "A Takımı"dır. A Takımında toplam 8 saat 15 dakikalık kesintisiz canlı yayın yaparak bir tür rekor kırmıştır.

İlk uzun metrajlı sinema filmi, Laleli'de Bir Azize ile, 1999'da 10. Orhan Arıburnu Ödülü ve Ayhan Işık ödülü almıştır. Bu film, kendi alanında kült bir izleyici topluluğuna sahiptir.

İKSV, Trakya Üniversitesi vb. birçok etkinliğe de katılan Kudret Sabancı'nın ses getiren çalışmalarından biri de; beş ayrı yönetmenin birlikte ortak çektikleri ve "2005 yılının En İyi Türk Filmi" ödülü alan Anlat İstanbul filmidir. Bu film beş ayrı klasik masalın günümüz istanbuluna uyarlanmış halidir. zaman zaman ayrılan, zaman zaman içiçe giren öykülere sahiptir ve her öyküyü başka bir yönetmen çekmiştir. Anlat İstanbul yurtiçi ve yurtdışında birçok ödüle layık görülmüştür. Bu ödüllerden bazıları; 24. İstanbul Film Festivali En İyi Film, 12. Adana Altın Koza'da toplam 5 Altın Koza, 38. SİYAD ödülleri, Altın Portakal, en iyi görüntü yönetmeni, 11.Roma-MED film festivali, 2006 Bangkok Film Festivali Jüri özel ödülü,

Kudret Sabancı, çok uzun yıllar süren, birçok tv dizisinin de yönetmenidir. Bunlar;
Karakolda Ayna Var, 2000, 13 bölüm, TRT
Cesur Kuşku, 2001, 6 bölüm, TRT
Bulutbey, 2001, 4 bölüm, Kanal D
Zerda, 2002-2004, 69 bölüm, ATV
Aliye, 2004-2006, 75 bölüm, ATV
Binbir Gece, 2006-2009, 90 bölüm, Kanal D
Bugünün Saraylısı, 2013-2014, ATV

Bu dizilerden Zerda, Aliye ve Binbir Gece, yayınlandıkları her hafta çok yüksek ratingler aldı. Kudret Sabancı, bu dizilerle yaklaşık 250 hafta üst üste açık ara birinci çıkarak bu alanda kırılması güç bir rekorun sahibidir.

Binbir Gece dizisinin ikinci sezon finalinin son bölümünü canlı olarak çekip yayınladı. Bu Türk televizyon tarihinde ilk defa yapılan bir olaydı. Gene yönettiği dizi ve tv programlarıyla birçok Altın Kelebek, Beyaz İnci, çeşitli kuruluşlardan verilen yılın tv programı, yılın tv dizisi ve yılın yönetmeni ödüllerine değer görüldü. Binbir Gece birçok ülkede de yayınlanmıştır. Bu ülkelerden bazıları Bulgaristan, Azerbaycan, Kuveyt ve Romanya'dır.

Kudret Sabancı ülkemizdeki en büyük çizgiroman koleksiyonlarından birine de sahiptir. Bu koleksiyon yaklaşık 65 bin çizgiromandan oluşmaktadır. Kudret Sabancı, çizgiromanın bir kültüre dönüşebilmesi için çeşitli platformlarda çaba göstermiştir. Çeşitli çizgiroman dergilerinin çıkmasına katkıda bulunmuş, aynı zamanda ilk türkçe içeriğe sahip web sitelerinden biri olan Altın Madalyon ve www.cizgiroman.com'u da hazırlamıştır. cizgiroman.com yayın yaptığı dönemde, kendi alanında dünyadaki 4. büyük içeriğe sahip bir site olarak gösteriliyordu.

Kudret Sabancı'nın diğer hobileri fotoğraf çekmek, suluboya ve karakalem resim çizmek, uçurtma uçurmak, off-road yapmak ve müziktir. Piyano, gitar, bateri, perküsyon ve daha birçok müzik aleti çalmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]