Tirmiz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tirmiz
Termiz/Термиз
Termiz ArchaeNuseum 20141023.jpg
Khakim-at-Termezi-Komplex Gesamt.jpg
Sultan Saodat Komplex Seit.JPG
22Ал-Хаким Термизий.jpg
Kirk-Kiz fortress - Interior-6.jpg
Termiz, Fayoz-Tepe (6240998331).jpg
Kirk-Kiz fortress - Exterior.jpg
Ülke Özbekistan Özbekistan
İl Surhanderya
Nüfus
 (2005)
 • Toplam 140.404

Tirmiz (Özbekçe: Termiz/Термиз), Özbekistan'ın Surhanderya ilinin yönetim merkezi olan şehir. Ülkenin güneydoğusunda, Afganistan sınırı yakınında yer alan şehir, kadim medeniyetler zamanında önemini korumuş tarihi bir şehirdir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehre ismini büyük İskender'le beraber gelen Yunanlar vermiştir. Tirmiz (termos) Yunancada sıcak veya sıcak yer anlamına gelir. Tirmiz, hâlâ Özbekistan'ın en sıcak yeridir. Surhanderya vilayetinin merkezi olan şehrin nüfusu 141.000'dir. Hadis bilgini Tirmizi bu şehirde doğdu.

Müslümanların fethinden sonra önemli bir İslami merkez durumuna gelen Tirmiz, 19. yüzyılın sonlarına doğru Rusların eline geçti. Sovyetler Birliği'nin Afganistan'ı işgali sırasında (1979-1989) şehir Rus orduları için önemli bir geçit noktası oldu. 100.000'den fazla Rus askeri şehirde mevzilendi. Şehirdeki hava üssü, 2001 yılındaki Afganistan harekâtında kullanıldı. Tirmiz 1991'de bağımsız olan Özbekistan'ın bir şehri hâline geldi.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Amuderya Nehri kıyısında yer alan şehrin nüfusunun büyük bir bölümünü Özbekler ve Tacikler oluşturur. Taciklerden sora sırasıyla Ruslar ve Türkmenler gelir.