Havacılık Müzesi (Madrid)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Havacılık Müzesi
Museo de Aeronáutica y Astronáutica de España
CASA C-207 Azor, Museo del Aire.jpg
Casa C-2111F
Açılış 1981
Konum Madrid, İspanya
Koordinatlar 40°21'57.4006"N, 3°48'13.8002"W Edit this on Wikidata
Tür Kamuya açık
Başkan İspanya Savunma Bakanlığı
Toplu ulaşım Aviación Española İstasyonu MetroMadridLogoSimplified.svg Madrid-MetroLinea10.svg
Resmî site Müze resmi internet adresi

Havacılık Müzesi (İspanyolca: Museo de Aeronáutica y Astronáutica de España), İspanya'nın başkenti Madrid'in 8 km dışındaki Madrid-Cuatro Vientos Havalimanında bulunan kamuya açık havacılık müzesidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1939 yılında İspanya İç Savaşının sona ermesinden sonra Havacılık Bakanlığı havacılık müzesi kurulması amacıyla Hava Albay Társilo Ugarte Fernández'i görevlendirmiştir. Ancak müzenin kurulması ancak çok sonra olabilecektir. Sonraki dönemde müzenin kurulması 1966 yılındaki 1437 sayılı kanun hükmünde kararnâmeyle olur. İlk baştaki amaç müzede uçakların, maketlerin ve tarihsel belgelerin sergilenmesi olarak belirlenir. 1975 yılında müzenin yeri olarak Cuatro Vientos Havaalanı belirlenmiştir. Burasının seçilmesinin ardındaki sebepler arasında Madrid'e yakınlığı, uçakların bakımın yakındaki havaalanı atölyelerindeki yapılma olanağı, müzeye yeni uçakların havayoluyla getirilme kolaylığı ve tarihsel olarak müzenin havaalanında olmasının kültürel katkısı sayılabilir. Müzenin inşa sürecinde hem açık alan hem de hangarlar kullanılmıştır. Müze resmi olarak 24 Mayıs 1981 günü General Emiliano José Alfaro Arregui[1] tarafından açılmıştır. Müzede sonraki dönemde yapılan restorasyon ve yeni iki hangarın eklenmesi süreci 18 Ekim 1993 tarihinde tamamlanmıştır. 2002 yılında iki yeni hangar daha eklenmiştir. 2013 yılı itibarıyla müzede toplam altı hangar bulunmaktadır.

Koleksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

67 bin metrekare alana kurulmuş olan müze kompleksinde altı hangar ve açık hava müzesi kısmında yüzden çok uçak sergilenmektedir. Müzede sergilenen Villanova Acedo, İspanya'daki en eski uçaktır. Atlantik Okyanusunu 1929 yılında geçen Jesús del Gran Poder adlı uçak ve İspanya İç Savaşında Naziler tarafından kullanılan Heinkel He 111 de müzede sergilenmektedir. Hangarlarda sergilenen eserler şu şekildedir:

  • Hangar-1: İç savaşa kadar olan döneme ait uçaklar, belgeler, askeri teçhizat, flamalar
  • Hangar-2: Çeşitli üniformalar, uçak motorları, uçuş simülatörleri
  • Hangar-3: Küçük eğitim ve muharebe uçakları, planör ve helikopterler
  • Hangar-4: Büyük helikopterler
  • Hangar-5: Büyük savaş uçakları
  • Hangar-6: Douglas DC-9 ve Boeing 727 gibi içine girilebilen büyük uçaklar ve restore edilen uçaklar

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 2001 yılında 85 yaşında ölen Arregui 1936 yılında başlayan İspanya İç Savaşına gönüllü olarak Franco saflarında katılmıştır. 1940 yılında Havacılık Akademisinden mezun olur. 1970 yılında general olur. Sonraki dönemde Akademi Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur. Özgeçmişi (İspanyolca) 7 Ekim 2013 tarihinde erişilmiştir

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]