Hans Holbein

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hans Holbein
Hans Holbein
Genel bilgiler
Doğum1497
Ölüm1543 (46 yaşında)
UyrukAlman
EbeveyniHans Holbein (yaşlı)
AlanıRessamlık
Etkin yıllar16.YY
Sanat eğitimiHans Holbein (yaşlı) (babası tarafından)
Etkiledikleriİngiltere kralı VIII. Henry
Ünlü yapıtları
  • devlet adamı
  • yazar
  • hümanist Thomas More'u tek başına ve ailesiyle birlikte gösteren iki portre

Hans Holbein (genç) (d. 1497[1] – ö. 1543) Alman ressam. Titiz bir doğalcılıkla gerçekleştirdiği çizimleriyle ve özellikle İngiltere kralı VIII. Henry'nin saray çevresinden kişileri tarafsız bir gerçekçilikle yansıttığı portreleriyle tanınmıştır. 16.yüzyılın en büyük portrecilerinden biridir.[2]

Ailesinde birçok ünlü ressam vardı. Babası Hans Holbein (yaşlı) ve amcası Sigmund, geç Gotik üslupta yaptıkları resimlerle tanınmışlardır. Kardeşlerinden Ambrosius Holbein da ressam ve oymabaskı ustasıydı; ama olgunluk çağına erişemeden 1519'da ölmüştür. Holbein kardeşler ilk sanat eğitimlerini babalarından aldılar. 1515'te her ikisi de bağımsız olarak Basel'de çalışmaya başlamıştı. Dolayısıyla Holbein ailesi 16. yüzyıl Alman resminde ikinci kuşağı temsil ediyordu.

1526'da İngiltere'ye giden Alman ressam Hans Holbein henüz 29 yaşında olmasına karşın burada büyük başarı kazandı. Bu dönemde yaptığı en etkileyici resimler devlet adamı, yazar ve hümanist Thomas More'u tek başına ve ailesiyle birlikte gösteren iki portreydi. Bunlardan yalnızca kopyaları, bir de taslakları günümüze ulaşmış olan aile portresi kişilerin diz çökmüş durumda gösterilmediği ilk Kuzey Avrupa grup portresiydi. Bunun nedeni Holbein'ın dine saygısızlık etmesi değil, kişileri birer birey olarak yansıtma kaygısıydı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Alastair Armstrong, " Henry VIII: Authority, Nation and Religion 1509-1540"
  2. ^ Zwingenberger, 9.