Debod Tapınağı

Koordinatlar: 40°25′26.59″K 3°43′04″B / 40.4240528°K 3.71778°B / 40.4240528; -3.71778
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Debod Tapınağı
Tapınağın gece görünüşü

Debod Tapınağı, Madrid, İspanya'da yeniden inşa edilen antik Mısır tapınağıdır.

Tapınak ilk olarak Aswan'ın 15 km güneyinde inşa edildi.[1] Bölge Mısır'ın güneyinde, ilk Nil Şelaleri'nin ve büyük bir dini merkezin bir hayli yakınındaydı. Milattan önce ikinci yüzyılın başlarında Meroë kralı Adikhalamani inşaatını başlattı. O dönemde, tanrı Amun'a adanmış olan küçük ve tek odalı bir şapel olarak tasarlandı.[2] Meroë'nin bir başka tapınağı olan Dakka'yla çok benzer şekilde düzenlendi.[2] Ptolemy VI, Ptolemy VIII, Ptolemy XII'nin saltanatları sırasında şapel dört tarafından da genişletildi ve İsis'e adanan 12 x 15 metrelik ufak bir tapınak haline geldi. Antik Roma imparatorları Augustus, Tiberius ve büyük ihtimalle Hadrianus inşaatı tamamlattılar.

1960 yılında Aswan'ın yeniden yapılanması sırasında anıtlar ve arkeolojik sitler büyük zarar görmeye başlayınca UNESCO uluslararası bir çağrı yaparak ülkeleri zengin tarihi efsaneyi korumaya çağırdı. Bu çağrıya cevap İspanya'dan geldi. Mısır hükûmeti Abu Simbel Tapınakları'nı koruması karşılığında Debod'u İspanya'ya bağışladı. (1968)

Tapınak eskiden askeri kışlaların bulunduğu Madrid'in yakınındaki Campo del Moro ve Parque del Oeste bölgelerindeki Parque de Rosales'e yeniden inşa edildi ve 1972'de halka açıldı. Antik Mısır mimarisine ait birkaç çalışma da içerir. Bu çalışmalar Mısır'ın dışında sadece bu tapınakta görülebilir.

"Debod Tapınağı"
"Debod Tapınağı"

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dieter Arnold, Nigel Strudwick & Sabine Gardiner, The Encyclopaedia of Ancient Egyptian Architecture, I.B. Tauris Publishers, 2003. sayfa 64
  2. ^ a b Arnold, Strudwick & Gardiner, op. cit., sayfa 64

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]