Thurgau

Koordinatlar: 47°35′K 9°4′D / 47.583°K 9.067°D / 47.583; 9.067
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Thurgau
Arma {{{Name}}}
Arma {{{Name}}}
Temel bilgiler
BaşkentFrauenfeld
Alan991.02 km²
(Sıralama )
Nüfus244,330 (2010)
(Sıralama )
Nüfus yoğunluğu250 kişi/km²
(Sıralama )
Katılma yılı1803
KısaltmaTG
DillerAlmanca
Web sitesiThurgau
Harita
Harita Thurgau
Harita Thurgau


Thurgau (Almanca: Thurgau, Fransızca: Thurgovie), İsviçre'nin kuzeydoğu kesiminde kanton. Kuzeyde Konstanz Gölü (Bodensee), kuzeybatıda Ren Nehri, güneyde Sankt Gallen kantonu, batıda da Zürich ve Schaffhausen kantonları ile çevrilidir. Yüzölçümü 991 km²'dir. Kanton merkezi Frauenfeld'tir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanton topraklarında üç büyük dağ kütlesi uzanır. Bunlardan biri göl kıyısını izler; iç kesimdeki ikinci kütle Thur Nehri (kuzey) ile onun kolu olan Murg Nehri (güney) arasında uzanır; kantonun güney ucunda kalan üçüncü kütle Ön Alpler üzerindeki Hörnli Dağı (133 m) ile birleşir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihöncesinde gölde kazıklar üzerinde yapılmış evlerde oturan insanların yaşadığı Thurgau, daha sonra Raetia adlı Roma eyaletinin bir parçası oldu. MS 450'de bir Alman kabilesi olan Alamanların eline geçti. Daha sonra Frank İmparatorluğu'na katıldı ve 7. yy.'da Aziz Columban tarafından Hıristiyanlaştırıldı. 8. yüzyıldan sonra toprakları batıdaki Reuss Nehrinden güneyde Alplerin eteklerine kadar uzanan bağımsız bir siyasal birim durumuna geldi. Orta Çağ'ın daha sonraki dönemlerinde sınırları oldukça daralmış olan Thurgau Kontluğu, önce Zähringen düklerine, sonra da Kyburg kontlarına (1094-1264) bağlandı. 1264'te Habsburglara geçti. 1460'ta İsviçre Konfederasyonu'na bağlanan Thurgau 1798'de Helvetia Cumhuriyeti'nin, 1803'te de İsviçre Konfederasyonu üyesi bağımsız bir kanton oldu. Kanton anayasası 1869'da yürürlüğe girdi.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Konstanz Gölü'nün etkisiyle iklimin yumuşaması çeşitli tarım üretimini (elma ve armut, sebze, tahıl, şekerpancarı), sığır ve domuz yetiştiriciliğini kolaylaştırmaktadır. Zengin bir tarım bölgesi olan Thurgau elma ve armutlarının yanı sıra elma şarabıyla da tanınır. Göl kıyısında ve Thur Vadisinde bağlar vardır.

Uzun süre bir tarım bölgesi olarak kalan kanton, yakın bir tarihte, başta Sankt Gallen (Thur Vadisi'nde tekstil), ardından Konstanz (Kreuzlingen'd ayakkabı), daha sonra da göl bölgesi (Arbon'da kamyon) ve Frauenfeld (besin sanayisi) gibi komşularının etkisiyle sanayileşmiştir. Kantonda tekstil, ayakkabı ve motorlu araçlar sanayileri gelişmiştir; basımcılık ve el sanatları da önemlidir.

Birkaç yan hattı bulunan iki demiryolu, kantonu boydan boya geçer. Nüfusun üçte ikisi Protestan, üçte biri Katoliktir. Halkın çoğunluğu Almanca konuşur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]