Reuss Nehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Reuss
Luzern'de Reuss
Luzern'de Reuss
Genel bilgiler
Kaynak Gotthard dağ kütlesi
Kaynak rakımı 2431 m.
Ağız Aare
Ağız rakımı 330 m.
Uzunluk 164 km.
Havza alanı 3425 km2

Reuss İsviçre'nin dördüncü büyük ırmağı. 164 km. uzunluğunda olup 3425 km2 genişliğinde bir havzaya sahiptir. Ren, Aare ve Rhone'dan sonra İsviçre'deki 4. büyük ırmaktır.

Havzasının en yüksek noktası 3630 metre yükseklikteki Dammastock dağıdır.

Ad kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Reuss'un üst bölümlerinin adı büyük olasılıkla önceleri, Uri'deki Silenen bölgesini tanımlamak için kullanılan Sila idi.[1] Şimdiki adı ilk olarak 1296'da kayıtlara geçmiştir. 16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar dönem dönem Ursa olarak da anılmıştır.[2]

Akış doğrultusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Reuss, 2431 m. yükseklikteki Gotthard dağ kütlesinde bulunan Gotthard geçidi ve Furka geçidindeki derelerden doğar. Bu iki dere Uri'deki Hospental'da birleşir ve güneye Urserental'a doğru akar. Andermatt'ta kuzeye döner ve Schöllenen boğazından ve Gotthard geçidindeki söylencesel Teufelbrücke'den (Şeytan köprüsü) geçer.

Luzern'de Dört Kanton Gölü'ne dökülür ve gölün diğer ucunda Emmen'de yeniden akmaya başlar. Emmen'de Küçük Emme, ardından da Zug gölü aracılığıyla Lorze ırmakları, Reuss'a bağlanır. Aargau, Bremgarten'da yapay bir göl olan Flach gölünü besler. Reuss, Aare ve Limmat Brugg yakınlarında "İsviçre'nin su şatosu" denilen yerde bir araya gelirler. Birleşmeden sonra ırmak Aare ırmağı olarak akıp Ren'e bağlanır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gabrielle Schmid, Silenen UR (Uri) in: Dictionnaire toponymique des communes suisses – Lexikon der schweizerischen Gemeindenamen – Dizionario toponomastico dei comuni svizzeri (DTS|LSG), Centre de dialectologie, Université de Neuchâtel, Verlag Huber, Frauenfeld/Stuttgart/Wien 2005, ISBN 3-7193-1308-5 und Éditions Payot, Lausanne 2005, ISBN 2-601-03336-3, p. 833f.
  2. ^ Artikel im Historischen Lexikon der Schweiz, siehe Weblinks