Tevfikiye, Çanakkale

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Tevfikiye
—  Köy  —
Tevfikiye mosque.jpg
Çanakkale
Çanakkale
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çanakkale
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İklim türü Marmara iklimi
Nüfus (2012)
 - Toplam 508
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0286
İl plaka kodu 17
Posta kodu 17000
İnternet sitesi:
YerelNET sayfası
Tevfikiye camii

Tevfikiye, Çanakkale ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün asıl adı Hisarlık olup, bölgesindeki ilk yerleşim yerlerinden birisi olarak kabul edilir. Köy tarihte Troya veya Truva adıyla bilinen antik kentin hemen yanına konuşlanmıştır ve günümüzde de antik kent, köy sınırları içerisinde kabul edilir. Bu sebeple Çanakkale'nin en çok yabancı turist çeken yeridir.

Tevfikiye'de bilinen ilk modern yerleşim ise 16. yüzyılda başlamış olup, ilk kayıtlı veriler ise 1870 yılında tutulmuştur. Köyün 16. yüzyıldaki yerleşimcileri Truva antik kentinin henüz gömülmemiş surlarını fark edip köye Hisarlık adını vermişlerdir. Kurtuluş Savaşı dönemine kadar bu isimle bilinen köy, Kurtuluş Savaşı sırasında köyde konaklayan birliğin albay rütbesiyle komutanı olan ve ayrıca kendisi de Çanakkale'li olan Tevfik Bıyıklıoğlu'na ithafen Tevfikiye olarak değiştirilmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çanakkale merkezine 30 km uzaklıktadır. Tevfikiyeliler ve çevre köylerce Batak Ovası olarak adlandırılan ve Menderes Ovası'nın kuzey-batı kesimini oluşturan geniş bir ovanın hemen doğusundaki tepenin üst ve sırt kesimlerinde bulunur. Bu bölge daha önceleri bataklık iken Celal Bayar ve Adnan Menderes'in başbakanlıkları döneminde kurutularak ova haline getirilmiş ve daha sonradan buraya yerleştirilen Bulgaristan Muhacirleri ve köyün yerleşimcilerine, o dönemde gerek bedelsiz, gerekse çok ucuz fiyatlardan hibe edilerek tarıma elverişli hale getirilmiştir.

Köyün içerisinde yer alan Troya antik kentindeki Truva Atı

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde 2012 nüfus sayımı verilerine göre 508 kişi yaşamaktadır ve halkın çoğu çiftçilikle uğraşmaktadır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 589
2000 864
1997 866

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde bir ilkokul vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Telefon santrali vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Özel sağlık kabini vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, internet ve sabit telefon vardır. Köye ulaşım kolaydır: Truva Taşıyıcılar Kooparatifi 10 araç ile her saat başı hareket eder. Çanakkale'de Sarıçay durağından kalkarak Tevfikiye ve Troya'ya gelen yolcuları taşırlar. Çanakkale Merkez'den köye toplu taşıma ile ulaşım yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Otomobil ile 20 dakikada ulaşılabilir. Ayrıca Tevfikiye ve Troya'da resturantlar, marketler, hotel, pansiyonlar ve güvenli karavan kampları vardır. Ayrıca köy içerisinde seyir terası ve sosyal etkinlikler için kullanılan bir amfi tiyatro mevcuttur.

Konaklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Birçok otel, motel ve kamp yerine ev sahipliği yapan Tevfikiye'de konaklamak oldukça güvenli ve ucuzdur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]