Kepez, Çanakkale

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kepez
—  Belde  —
Türkiye'de yeri
Türkiye'de yeri
Ülke Türkiye
İl Çanakkale
Coğrafi bölge Marmara
Yönetim
 - Belediye başkanı Ömer Faruk Mutan
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 286
İl plaka kodu

Kepez, Çanakkale merkez ilçeye bağlı bir beldedir. Nüfusu 2014 sayımına göre 19.646 kişidir.

Çanakkale merkezine uzaklığı 4 kilometredir. Çanakkale – İzmir yolu üzerindedir. Son günlerde Çanakkale ile birleşmesi gündemdedir. Çanakkale merkezine alternatif bir merkez gibi gelişiyormuş görüntüsüne rağmen kendi dinamikleri ve kendi yapısal özellikleri vardır. Konumundan kaynaklı bazı koşulları bilimsel yöntemlerle çözülmeyi bekleyen sorunlara dönüşebileceğinden Çanakkale Merkezi'yle plansız bir birleşme söz konusu edilse de şehircilik bilimi açısından zaten Çanakkale ye bağlı bir gelişim sağladığı söylenebilir. Kepez Merkezi daha çok sahildeki diğer ikinci konut alanları olan Dardanos, Güzelyalı beldeleri ile hemen yakınındaki Kalabaklı Köyü için bir lojistik merkez gibi gelişmektedir.

Türkiye genelinde hakim rant ekonomisiyle şekillenen süreçlerin sonucu çok hızlı değişimlere uğrayan bir beldedir. Tarım alanları ve kültürel yapısı değişen binlerce yöreden biri olarak, önceleri geçim kaynağı tarım ve özellikle zeytincilik iken özellikle 2007 sonrası hızla konut alanlarına çevrilen tarımsal alanlar ve özellikle zeytinlikleri yok olmaya başlamıştır. Aynı sebeple yörenin iklim ve kültürel yapısına uygun tek katlı konutlar yerini çok katlı konutlara bırakmaya başlamış ve yapılaşma sonucu hızla betonlaşmıştır. Çanakkale Limanı, Kolin Oteli, 18 Mart Üniversitesi Uygulama Hastanesi ve aynı üniversitenin tıp fakültesi bu yerleşim yeri sınırlarındadır. Ayrıca bazı sanayi tesisleri ve bir un fabrikasını da bünyesinde barındırır. Çanakkale'den birçok insan özellikle Çanakkale Merkezi-Kepez sınırına yakın bir noktadaki alışveriş merkezinden faydalanmak amacıyla otobüslerle beldeye gelir. Kepez Meydanı'na yakın bir noktadaki piknik alanını ya da Kepez Belediyesi'ne ait Belediye Plajı'nı günü birlik ziyaret için de Çanakkale Merkezi'nden ve çevre beldelerden ziyaretçi alır.

Uygulama Hastanesi ve yakınındaki Diyaliz Merkezi, Çanakkale'den ve tüm diğer ilçelerinden düzenli olarak hasta almaktadır. Özellikle Uygulama Hastanesi' nin kurulmasından itibaren beldenin büyümesini arttırdığı söylenebilir. Kayısı bahçeleriyle de ünlü olan Kepez'de her yıl Kayısı Festivali yapılır ve en iyi kayısıyı yetiştiren üreticilere hediyeler verilir. Beldenin kayısı bahçeleri de konut tehdidiyle karşı karşıyadır.

Merkez meydanındaki çay bahçesi servi ağaçlarıyla ünlüdür ve halk tarafından oldukça fazla rağbet görür. Yazın açık olan meydan çay bahçesi gibi sahil kesimindeki çay bahçeleri ile liman bölgesindeki lokantaları ve mangal hizmeti veren bahçeleri yaz aylarında faaliyet gösterir.

Beldeyi tam ortasından bölen ve Dardanos Beldesi' ne bağlayan Atatürk Caddesi, özellikle yaz aylarında komşu sahil beldeleri olan Dardanos ve Güzelyalı' daki yazlık konutların (ikinci konut) trafik yükünü de aldığından, çok işlek ve gürültülü bir caddeye dönüşmüştür. Bu cadde, belde meydanını da ortasından keserek devam eder, Çanakkale Merkezi'ne giden alternatif güzergah planlanmadığından, belde halkı trafik yükünden ve araç trafiğiyle ilintili gürültü ve zehirli gazlarla ilintili diğer olumsuzluklarından oldukça fazla etkilenmektedir. Cadde üzerinde yeni inşa edilen 4-5 katlı apartmanların alt katları genel olarak çeşitli dükkan ve kurumları barındıracak şekilde düşünüldüğünden,rant ekonomisiyle bağlantılı olarak, Türkiye'nin hemen her yöresinde olduğu gibi caddenin tamamı plansız bir şekilde iş ve alışveriş faaliyetlerinin yapıldığı bir geçiş-yerleşim alanına dönüşmüştür.

Kepez Limanı' ndan Eceabat'a düzenli olarak her gün feribot seferleri yapılır, kış aylarında bazen bu seferler aksamaktadır. Gelecekte beldeyi deniz yoluyla Çanakkale Merkezi'ne bağlayacak yeni bir ulaşım şeması 2011 yılında gündeme getirilmiş fakat resmi olarak karara bağlanmamış ya da proje başlatılmamıştır.