Gökçalı, Çanakkale

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Gökçalı
—  Köy  —
Çanakkale
Çanakkale
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çanakkale
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)
 - Toplam 844
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0286
İl plaka kodu
Posta kodu 17000
İnternet sitesi: [1]
YerelNET sayfası

Gökçalı, Çanakkale ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ilk ismi Hamidiye olup, daha sonra Sarıçalı olarak değiştirilmiş ve son hali olarak Gökçalı ismi uygun görülmüştür.köyümüz 1876 yılında bulgaristanın selvi den 13 hane olarak yerleşip kurmuşlardır.köyün son adı hakkında köy harman yerlerinde gök olan çalı çeşidinden almışlardır.halen bu gök olan çalı çeşidi aynı yerlerde mevcuttur.köyümüzün camiisi eski kurtuluş savaşında hastane olarak kullanılmıştır.kurtuluş savaşında ilk şehitlik mezarları şu anda kabristanlık olarak kullanılan yerlere defnedilmiştir. tarihi troya suyu köyümüzden geçmekte ve ünlü üç tepeler ,karatepe mevkiilerinden sağlandığı söylenmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Hacer Abla ve Fatma ablanın düğünlerde lezzet kattığı yemekler ÖŞMERİM TATLISI,KEŞKEK,PİLAV VE ÇOK GÜZEL ÇORBASI. köyümüzde kalkınma kooperatifi 1995 yılında kurulmuştur.ayrıca tarım kredi kooperatifi bulunmaktadır.köyümüzde futbol çok ileri dedir.köyler arası futbol müsabakalarında köyümüz futbol takımının 3.,2.,1.liği, bulunmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çanakkale merkezine 25 km uzaklıktadır.çanakkale-izmir yolu köyümüze 500 metredir.tarihi troya kavşağındadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 862
2000 844
1997 792

Köyün %80'i yaşlı kesimden oluşmaktadır.Gençler illere,ilçeleree göç etmektedirler..

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.büyük baş hayvancılık inek hostein,zana keçisi, merinos koyun bulunmaktadır.arıcılık ta mevcuttur tarımsal alanda gökçalı dometesi ,biber ,kavun,karpuz,üretilmektedir,

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ile birlikte adsl internet hizmet vermektedir.köyümüzde 4 tane kahvehane işletmesi ve internet işletmesi bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]