Güzelyalı, Çanakkale

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Güzelyalı
—  Köy  —
Çanakkale
Çanakkale
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çanakkale
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)
 - Toplam 1.616
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0286
İl plaka kodu
Posta kodu 17060
İnternet sitesi: [1]
YerelNET sayfası

Güzelyalı, Çanakkale ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Çanakkale Güzelyalı Osmanlı zamanında Avrupada'ki veba salgını nedeniyle gemilerin şu anki Güzelyalı eski ismiyle Karantinada bekletilerek boğaza alındığı bölgedir.Ayrıca 1881 tarihli bir ingiliz sivil hastanesi vardı.Köyün üst kısmında bulunan Çanakkale Kent Ormanı'nın içine Turgut Reis Zırhlısının 24 Haziran 1936'da sökülmüş silahlarından ikisi Çanakkale Boğazı'nı savunmak üzere Turgut Reis Bataryası adı ile Güzelyalı sırtlarında bir tabyaya monte edildi. Günümüzde de ikiz 28 cm'lik top tareti görülebilmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

güzelyalı ızgara sardalye balığı ile ünlüdür sardalye içi temizlenmeden denizden çıktığı gibi ızgarada pişirilir balık çorbası , soğanlı pide girit yemekleri yapılır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çanakkale merkezine 15 km uzaklıktadır.Karanlık Liman ve Dardanos'un arasında yer alır. Köyün yanından geçen yolun öteki tarafında ise Çanakkale Kent Ormanı yer alır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. Temmuz ayının ortası ile Ağustos ayının ortası arasında denizi sakin ve güzel olur. Yazın geri kalan kısmında deniz rüzgar sörfü için idealdir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1644
2000 1616
1997 1454

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi turizme ve balıkçılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu ve köyn yukarısında Çanakkale Koleji vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ulaşımını belediye halk otobüsleri sağlar.

Güzelyalı'dan Ç-11 G hattı geçer,bu hat Güzelyalı- Dardanos-Kepez-Çanakkale olarak yapılır.

Bu hattın iki türü mevcuttur. Birincisi ana yoldan gittiği için Expres olarak , diğeri ise Kepez ve Kepez Limanı üzerinden gittiği için Liman olarak ek tabela taşırlar.

Güzelyalı

Kışları nüfus 500 civarında iken yazları 5.000'e kadar çıkmaktadır.

Tarihi antik çağlara kadar uzanmaktadır. Çanakkale ile Güzelyalı arasındaki mesafe tarihte 'Zeus'un yeryüzündeki bahçesi' olarak adlandırılır.

Köyde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin kampüslerinden biri bulunur. Ayrıca Jandarma ve Deniz Kuvvetleri'ne ait sosyal tesisler de bulunmaktadır.

Sahil boyunca uzanan köy, sırtını çam ormanlarına dayamıştır.

Köyde birkaç tane market ve büfe de bulunmaktadır. Bir adet camii olan Güzelyalı'da otopark ve muhtarlığa bağlı sosyal tesisler de vardır.

Güzelyalı lokantaları ve çay bahçeleri ile de tanınmaktadır.

Denizi rüzgar sörfü için idealdir. Ağustos ayı dışında denizi serin sayılabilir.

Güzelyalı da çok sayıda otel ve pansiyon bulunmaktadır.

Birçok açıdan farklı yerleşim yeri özelliği sunmaktadır. Mimari olarak Avrupa ülkelerindeki ev modellerinin uygulamalarına sıkça rastlanır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]