Kızılkeçili, Çanakkale

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kızılkeçili
—  Köy  —
Çanakkale
Çanakkale
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çanakkale
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)
 - Toplam 284
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0286
İl plaka kodu
Posta kodu 17000
İnternet sitesi:
YerelNET sayfası

Kızılkeçili, Çanakkale ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının köye ilk yerleşen Kızılkeçeli yörüklerden geldiği bilinir.Orta Asyadaki göç ile gelen 3 Türk Yörüğü (Oğuz ve kayı Boylarındandır ) bu köyü ve üst tarafta yer alan Yukarıokçular Köylerini kurmuştur.Bu köylerin kuruluş temeli bu yörüklere dayanmaktadır.

Uçmakbaba (Tekke ) olarak adlandırılan mevkide çok eski zamanlarda medrese ve hamamların olduğu söylenir.Bu gün dahi yıkıntıları görülebilen bu yapıların bulunduğu bölgedeki taşınmazların tapu kayıtlarında var olan ( VAKIF TAVİZ ŞERHLERİ) bölgenin geçmişte bir kültür ve eğitim yuvası olduğunu ispatlar. Ayrıca bu bölgede var olan yatırlar da bu olayı kanıtlamaktadır. Köyün demografik yapısını yansıtan ve gü,nümüze kadar gelebilmiş mezarlıklarda hiç gayrimüslim mezarının olmaması köy halkının saf türk kökeninden oluştuğunu göstermektedir. Kızılkeçili ve Yukarıokçular Köylerine ait halk halen düğünlerini beraber yapmakta,bayramlarını birlikte kutlamakta ve cenazelerini de birlikte kaldırarak kederlerini ve sevinçlerini birlikte yaşamaktadırlar.

Köy halkının misafirperverliğinden dolayı İspanya'dan getirilen Yahudilerden bazı aileler,Ermenilerden birkaç aile ve Roman diye tabir edilen insanlardan bazı ailelerin buraya devlet tarafından iskan edildiği ve köyün nüfus kayıtlarına işlendiği kayıtlarla sabittir.

Çanakkale İl Özel İdaresinde mevcut olan arazi tahrir kayıtlarında bu kişilerin adlarına yazılmış arazi kayıtları bunuispat eder ve nu bilgiyi destekler.Kayıtlar halen mevcuttur.Köyde bazi mevkilerin ermeni yeri,yahudi yeri gibi isimlerle anılması da bu bilgilerin doğruluğunu perçinler.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün görenekleri yerleşik yörük kültürüdür.Eski yıllarda köy halkı fakir düşkün ve gurbette olanın hasatını hep birlikte önceden yapmadan kendi işine dönmezken bu gün ekonomik yapıdan ve erozyona uğramış kültür aşınımından dolayı bu adetler yok olmuş durumdadır.

Halen Ramazan ayında sıra ile bir kişi bütün köye yemek vermekte,bu ziyafete katılamıyan yaşlı,hasta ve düşkünlerin yemekleri evlerine kadar götürülerek bu ziyafete iştirakleri sağlanmaktadır.

Köyde Tekke (Uçmakbaba) adıyla anılan bölgede çok eski yıllarda han,hamam,cami ve medrese olduğu,bu bölgenin bir kültür ve eğitim alanı olduğu,tarihte Mimar Sinan'ın ve İncili Çavuş isimli şahsın burada uzun zaman kaldığı rivayet olunur.

KÖY DÜĞÜNLERİ :Köyde evlenme ve sünnet düğünleri 3 gün yapılır.Birinci gün tüm köy ve kardeş köy olan Y.Okçular Köy halkı hane hane dolaşılarak çalgılar eşliğinde düğüne davet olunur.Birinci gün akşamı bayanlar (küçük kına diye tabir olunan ) eğlence düzenler.Köy halkına ait erkekler de bu gecede kendi aralarında eğlenir.2.Günü akşamı yine bayanlar arasında (Büyük Kına gecesi ) eğlencesi düzenlenir.Bu eğlence sırasında düğün sahibine bayanlar tarafından topluluk önünde hediyeler takdim edilr.Genç kızlar ve yeni evlenmiş bayanlar bu eğlence sırasında bindallı diye tabir edilen kıyafet giyerler.

Bayanlar gece çalgılar eşliğinde her haneye uğrayarak çerez gezisi yaparlar.Toplanan hediyeler bir meydanda geziye katılanlara ve çocuklara paylaştırılır.Bu işlemden sonra bayanlar erkeklerin eğlencesini izlemek üzere köy meydanına gelir.

Aynı gece köy erkekleri ile misafir erkeklere köy meydanında içkili ziyafet verilir ve gece eğlence saat 02.00-03.00 e kadar devam eder.

3. Gün eğlencelere devam olunur.Evlenme düğünü ise ve köyden kız veriliyorsa misafirler köy girişinde karşılanır.Türk Bayrağı taşımayan kafileye kız verilmez.

KADINLARIN HAMAM SAFASI:1960 lı yıllarda köyde düğünler perşembe gününden başlardı.Perşembe günü köy kızları ve kadınları düğün öncesi komşu köy Yapıldak Köyüne veya Kangırlı Köyüne hamama giderdi.Hamama giden kadınlar atlara biner,atlar eğerlenir,süslenir,hamama gider kadınlar yanlarına hamam sonrası giyecekleri temiz kıyafetlerini bohçasına koyar ve yola hep birlikte at sırtında çıkılırdı.Yanlarına kadınları korumak amacıyla köyden güvenilir,genç ve babayiğit delikanlılar katılır,kadın kafilesi hamama onların koruması altında giderdi.Atlar süslenir,yularlarına (Atların başına ) renkli tülbentler ve krepler asılırdı.Kadınlar hamam sefasındayken erkekler onların hamam sefalarının bitmesine kadar beklerdi.

Hamam sefasının esas gayesi; temizlenip paklanmak olmakla birlikte oğlu olan kadınlar hamam sefasında evlenecek oğullarına burada kız beğenir.Beğendikleri kızların vücut yapısı(Güzelliği ve sakat olup olmadığı)na bakarlardı.Bu adet zamanla çağın gereklerine ayak uyduramadığından tamamen ortadan kalkmıştır ve günümüzde uygulanmamaktadır.(Böylece bir yörük geleneği olan kadınların hamam sefası da ne yazıkki tarih olmuştur.)

KÖY MEVLÜDÜ;

Ürünlerin bol ve bereketli olması için her yıl Mayıs ayında köyde mevlüt okutulur.Köye gelen misafirlere öğleden önce köy halkı tarafından yemek ikram edilir.Öğle namazını takiben okunan mevlüt ve yapılan dualardan sonra pilav ve yoğurt ikramında bulunulur.

YEMEKLERİ:Genel klasik Türk yemekleri tercih edilir.Ancak hamurdan yufka açılarak bunları pişirip bir tepsiye serpiştirdikten sonra güveçte pişirilmiş kırmızı vada beyaz et yahnisi bunların üzerine serpilerek yenmesi favori yiyeceklerin başında gelir.Buğdaydan yapılan ve et ile bişirilen ve keşkek olarak bilinen yemek diğer favori yemeklerdendir.

Hamur ağırlıklı yemekler sevilir.Çeşitli börekler,(peynirli,patatesli,ıspanak ve pazı otundan yapılan börekler...vs)bol soğan nane ve peynir karışımlı yağlı pide,katmer ve gözleme bunlardan bazılarıdır.

Ege kültürüne yakınlığı sebebiyle zeytinyağlı sebze yemekleri de sevilir.

Tatlı olarak; hamurdan yapılan hanım göbeği,kalburdan çekme,kaşık helvası,baklavalar,peynir helvası ve sütlü tatlılar yine sevilen tatlılardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çanakkale merkezine 18 km uzaklıktadır.Boğaz manzarasına hakim bir noktadır.Köyün üst taraflarındaki tepelerden boğaz,marmara denizinin bir bölümü,Gökçeada,Bozcaada,Limni ve Semadirek adaları (Havanın müsait olduğu durumlarda) görülebilir.Köy ormanlık sahadadır.

Köyün yerleşik alanı taban suyu bol alanı oluşturur.Bu yüzden köyün ataları olan Ortaasya yörükleri yerleşmek için burayı seçmiştir.Yayla benzeri bir görünüm içermesi köyün kurucu ataları olan Oguz boyundan Kayıların Kızılkeçili soyunun göçerliği bırakarak burada yerleşik düzene geçmelerinde etken olmuştur.Köy merasından çıkan sulardan civar köyler olan Musaköy,Yapıldak ve Kangırlı köylerinin içme ve kullanma suyu temin edilmiştir.Havası son derece temizdir ve bol oksijen içerir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

( align="center" 2013

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 324
2000 284
1997 283

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Geçmişte 150 haneye kadar ulaşmış olan köyden Çanakkale Merkeze göç olmuştur.Köyden göçenlerin köyle ilşk ileri devam eder.Düğün,bayram ve cenaze törenlerinde köyden göçmüş olan alileler mutlaka bu tören ve merasimlere iştirak ederler.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefonADSL Modem bağlantısı yapılabilen internet hizmeti mevcuttur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]