Tetra Pak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tetra Pak
TürGıda paketleme ve işleme şirketi
Kuruluş1943
KurucuRuben Rausing
Genel merkezi
Önemli kişilerThomas Körmendi
Çalışan sayısı20,250
Web sitesiTetra Pak Türkiye

Tetra Pak Türkiye (Tetra Pak Paketleme Sanayi ve Ticaret A.Ş.), Tetra Pak, merkez ofisleri İsveç'in Lund ve İsviçre'nin Pully şehrinde bulunan İsveç menşeli gıda ambalajı, gıda paketleme ve işleme şirketidir. Ambalaj konusunda etkinlik gösteren bir şirkettir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tetra Pak, 1951 yılında Ruben Rausing ve Erik Wallenberg tarafından İsveç'in Lund kentinde kuruldu. Türkiye'de faaliyetlerine 1971 yılında başladı. Yenilik, dört yüzlü plastik kaplı kâğıt karton idi. 1960'larda ve 1970'lerde Tetra Brik paketinin geliştirilmesi ve aseptik işleme teknolojisi, soğuk zincir tedarikini mümkün kıldı.

Tetra Pak ambalaj malzemesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tetra Pak ambalaj malzemesi, (dıştan içe) 6 ayrı katmandan oluşur:

 1. Polietilen
 2. Kağıt
 3. Polietilen
 4. Alüminyum folyo
 5. Polietilen
 6. Polietilen

Malzemenin %70'ini oluşturan kâğıt, ambalaja sertlik, sağlamlık ve form verir. En iç katmanda yer alan ve toplam malzemenin %24'ünü oluşturan polietilen, ambalaja sıvı geçirmez özellik kazandırır. Dıştaki koruyucu kaplama ise kutunun kuru kalmasını sağlar. Malzemenin %6'lık bölümünü oluşturan alüminyum ise paketin iç kısmındaki gümüş renkli katmandır ve saç telinin 6 kat inceliğindedir.

UHT Teknolojisi[değiştir | kaynağı değiştir]

UHT (Ultra High Temperature - Ultra Yüksek Isı), 1961 yılından bu yana sıvı gıda işlemesinde kullanılan işleme teknolojisidir.

Tetra Pak ve Çevre[değiştir | kaynağı değiştir]

Tetra Pak Türkiye'de de çevre ve geri dönüşümle ilgili çeşitli çalışmalar yapmakta ve bunun yanı sıra sürdürülebilirlik ve yenilenebilirlik gibi kavramların gelişmesine de katkıda bulunmaktadır. Tetra Pak ambalajları geri dönüştürülebilir malzemeden üretilmektedir. Geri dönüşümde kâğıt ve karton en çok kullanılan ambalaj malzemesidir. Kağıdın ham maddesi selülozdur ve kaynağı da endüstriyel kullanım için uygun ormanlarda yetiştirilen ağaçlardır. Doğal kaynakların verimli kullanımını sağlamak için bu kaynaklardan elde edilen ürünlerin geri dönüştürülmesi çok önemlidir. Dönüşümün maksimum verimlilikte yapılabilmesi için kâğıt ve karton ambalajlarının diğer atıklardan ayrı biriktirilerek, temiz bir şekilde toplanması gerekir. Günümüzde süt ve meyve sularının geri dönüştürülmesiyle kâğıt ve kâğıt ürünleri, yonga levha elde edilmektedir.[1]

Türkiye'de içecek kartonlarının geri dönüşümüne 1995 yılında başlayan Tetra Pak, 18 yıldan bu yana 8 milyardan fazla Tetra Pak paketinin geri dönüştürülmesine katkı sağlamıştır. Ayrıca geri dönüşümü desteklemek adına ambalaj atıklarının diğer atıklardan ayrı biriktirilmesini destekleyen Tetra Pak, bu konuda çalışan Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı - ÇEVKO'nun kurucularından olup, vakıf yönetiminde de görev almaktadır.

Tetra Pak ve Sosyal Sorumluluk[değiştir | kaynağı değiştir]

Tetra Pak'ın sosyal sorumluluk öncelikleri arasında eğitim, gıda güvenliği ve çevre konuları yer almaktadır.

 • Tetra Pak, eğitim ve gıda güvenliği anlamında, 2001 yılından bu yana Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenim Genel Müdürlüğü ve Hacettepe Üniversitesi iş birliği ile "Sağlık İçin Sağlıklı Süt İçin" kampanyasını sürdürmektedir. Kampanyanın amacı ülke genelinde tüketicilere süt tüketiminin önemini anlatmak ve sağlıklı süt tüketimine teşvik etmektir. Proje kapsamında Türkiye genelinde 50 ilde 90 seminer ve sınıf içi eğitimlerle toplamda 7 milyonun üzerinde kişiye ulaşılmıştır.
 • Bu çalışmanın yanı sıra özellikle 25 yaş üstü kadınların osteoporoz riski hakkında bilgilendirmek ve sağlıklı ve dengeli beslenmeye yönlendirmek için Sağlık Bakanlığı iş birliği ile "Osteoporozdan Korunmak İçin Her Gün Süt İçin" kampanyasını gerçekleştirmiştir.
 • 2010-2011 yıllarında ise çocukları günde iki bardak süt içmeye teşvik eden "Günde 2 Bardak Süt" kampanyasını gerçekleştirmiştir.
 • Tetra Pak, 2004 yılından bu yana Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile ilkokullarda "Küçük Şeyler Doğayı Yeniler" eğitimleri düzenlenmektedir. 2011 yılında Boğaziçi Üniversitesi katkılarıyla, içeriği ve eğitim metotları yenilendi.

Dünya Meyve Suyu Günü[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünya Meyve Suyu Günü (DMSG), Türkiye Meyve Suyu Endüstrisi Derneği'nin (MEYED) teklifi üzerine Uluslararası Meyve Suyu Üreticileri Federasyonu (IFU) tarafından başlatılan ve 2010 yılından bu yana devam eden uluslararası bir girişimdir.[2]

DMSG'nin ana hedefleri şunlardır:

 • Tüketicilerde, meyve suyunun sağlıklı beslenmedeki önemine ilişkin farkındalık oluşturmak
 • Meyve suyu endüstrisi için "uluslararası bir iletişim platformu" oluşturarak Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen ve meyve, sebze ya da sularını kapsayan "Günde 5 porsiyon" (5 a day) kampanyasını desteklemek.
 • Meyve ve meyve suyu üretimine ilişkin sorunları gündeme getirmek ve çözüm üretmek
 • Başta Türkiye olmak üzere, meyve suyu sanayisinin yüksek potansiyelini ve gelecek vizyonunu ortaya koymak
 • Ulusal ve Uluslararası resmi kurum ve kuruluşlar ve ilgili tüm paydaşlarla işbirlikleri geliştirmektir.

MEYED'in kurumsal üyeleri arasında yer alan Tetra Pak, Dünya Meyve Suyu Günü kapsamında her yıl düzenlenen "Dünya Meyve Suyu Günü Zirvesi"nde aktif rol üstlenmektedir.

Sayısal veriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tetra Pak, 2013 Ocak ayı itibarıyla tüm dünyada 77.307 milyon litrenin süt, meyve suyu, nektar ve diğer ürünlerin tüketicilere ulaşması için yaklaşık 173.234 milyon paket tedarik etmiştir. Aynı 12 aylık dönem içerisinde şirket 505 ambalajlama makinesi, 1.971 işleme ünitesi ve 1.721 adet dağıtım ekipmanı teslim etmiştir. Tetra Pak, paketleme malzemeleri ve kapaklar için 42 üretim fabrikası, 16 teknik eğitim merkezi, makine montajı için ise 8 fabrika ve 11 araştırma ve geliştirme tesisi işletmektedir.[3]

Faaliyetteki ambalajlama makineleri 8.708
2012 yılında teslim edilen ambalaj makineleri 505
Faaliyetteki işleme üniteleri 67.000
2012 yılında teslim edilen işleme üniteleri 1.971
Faaliyetteki dağıtım ekipmanları 17.422
2012 yılında teslim edilen dağıtım ekipmanları 1.721
Doldurma makinelerinin montaj edildiği fabrikalar 8
Ambalajlama malzemelerinin ve kapakların üretildiği üretim tesisleri 42
Tetra Pak ambalajlarının kullanıldığı ülkeler 170
Pazar şirketleri 37
Satış ofisleri 82
Çalışan sayısı 23.425
Teknik Eğitim Merkezleri 16
AR&GE birimleri 11
 • 2012 yılında Tetra Pak ambalajlarıyla satılan ürün miktarı (milyon litre): 77.307
 • 2012 yılında satılan Tetra Pak Ambalajları (milyon adet): 173.234
 • 2012 yılında gerçekleştirilen net satış miktarı (milyon Euro): 11.155
 • Not:Ocak 2013 tarihi itibarıyla geçerli olan sayısal verilerdir.

Bağlantılı kurum ve kuruluşlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mart 2014. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mart 2014. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mart 2014.