Shirley Manson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Shirley Manson
Garbage @ Shrine Auditorium 05 16 2019 (48500833121).jpg
Shirley Manson, 2019
Doğum Shirley Ann Manson
26 Ağustos 1966 (1966-08-26) (56 yaşında)
Edinburgh, İskoçya, UK Birleşik Krallık
Milliyet İskoç
Meslek Solist,Dizi Oyuncusu
Etkin yıllar 1981—günümüz
Resmî site www.garbage.com

Shirley Ann Manson (26 Ağustos 1966 doğumlu), alternatif rock grubu Garbage'ın solisti olarak uluslararası alanda tanınmış İskoç kayıt sanatçısı ve oyuncudur. Müzik dünyasında 90'ların sonlarında ve 2000'lerde özellikle alternatif rock müzik sahnesinde etkili olmuştur. Aynı zamanda güçlü bir kadın figürü olarak da tanınır.

Manson dobra tarzı, isyankar bir tutum ve ayırt edici ses tonuyla medyanın ilgisini çekti ve dünya çapında hayran kitlesi oluşturdu.1970'te Los Angeles'a yerleşti ve amatör olarak ses sanatçılığı yaptı. 2005'te dağılmış olan Garbage adlı alternatif rock grubunun solisti olarak ünlenmiştir.

Manson, sadece müzik yeteneğiyle değil, aynı zamanda güçlü ve özgürleştirici bir kişiliğiyle de dikkat çekmiştir. Şarkı sözlerinde cesur ve politik mesajlar verirken, sahne performanslarıyla da kendine has bir tarz yaratmıştır.

Özellikle, Manson'ın liderliğini üstlendiği rock grubu Garbage, büyük bir başarı elde etmiştir. Grubun 1995 yılında çıkardığı ilk albümü Garbage, müzik eleştirmenleri tarafından da büyük övgü almıştır. Albümde yer alan "Stupid Girl" ve "Only Happy When It Rains" gibi şarkılar, alternatif rock müzik sahnesinde klasikler arasında yerini almıştır.

Manson'ın özgürleştirici kişiliği ve güçlü duruşu, genç kadınlar üzerinde de büyük etki yaratmıştır. Birçok kadın müzisyen, Manson'ın öncülüğünde rock müzik sahnesinde daha güçlü bir varlık göstermeye başlamıştır.

Dizi oyunculuğu[değiştir | kaynağı değiştir]

2008 yılında Terminator: The Sarah Connor Chronicles adlı televizyon dizisiyle oyunculuğa soyunan Manson bu dizide Zeira Corp adlı şirketin lideri Catherine Weawer'ı öldürerek onun yerine geçen şekil değiştirebilen sıvı metal robot T-1001'i canlandırdı. Catherine Weaver, bir yapay zeka programı olan "ZeiraCorp"un CEO'sudur ve seri boyunca Sarah Connor ve oğlu John'un peşinde koşan Terminatörlerle savaşır.

Manson, "Terminator: The Sarah Connor Chronicles" dizisindeki performansıyla takdir topladı. Eleştirmenler, Manson'ın karakteri canlandırma yeteneği ve performansından övgüyle bahsettiler.

  • Tim Goodman, San Francisco Chronicle'da, Manson'ın performansını "soğuk, bilimsel bir yaklaşımla" ve "büyüleyici bir karizması" ile övdü.
  • Maureen Ryan, Chicago Tribune'de, Manson'ın Catherine Weaver karakterinin "soğuk, hesaplı bir lider" olarak canlandırdığını ve "zeki bir performans" sergilediğini belirtti.
  • Rob Owen, Pittsburgh Post-Gazette'de, Manson'ın "sağlam bir performans" sergilediğini ve "soğuk, duygusuz bir şekilde" karakterini canlandırdığını ifade etti.

2010 yılında 5. albümü için kayıt stüdyosuna geri döndü.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

1."Terminator: The Sarah Connor Chronicles". 27 Şubat 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mart 2023.  2."Goodman, Tim. Review: 'Terminator: The Sarah Connor Chronicles'. San Francisco Chronicle". 2 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2008.  3."Ryan, Maureen. Review: 'Terminator: The Sarah Connor Chronicles'. Chicago Tribune". 2 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ocak 2008.  4."Owen, Rob. TV Review: 'Terminator: The Sarah Connor Chronicles'. Pittsburgh Post-Gazette". 2 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2008.