Teks

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Teks
Teks2.jpg
Yayım bilgileri
Yayımcı Sergio Bonelli Editore
İlk görünüm (vol. 1) #15 (Eylül 1948)
Yaratan Gian Luigi Bonelli
Aurelio Galleppini
Hikâyedeki bilgileri
Tam adı Tex Willer
Takım üyelikleri Teksas Ranger'ı
Yardımcıları Kit Carson, Kit Willer, Tiger Jack
Önemli takma adları Gece Kartalı
Ceylan Yayınları tarafından 1978'den itibaren yayımlanan 186'lık Teks çizgiroman serisinin 4. kitabının kapağı.

Teks (İtalya'daki adıyla Tex), western tarzı İtalyan çizgiroman serisi. Yazar Gian Luigi Bonelli ve çizer Aurelio Galleppini (Galep) tarafından yaratıldı. Seri, adını çizgi romanın baş kahramanı Tex Willer'den alır.

Tex Willer bir ranger'dir ve Arizona Eyaleti'ndeki Navajo kızılderililerinin de şefidir. Kızılderililer arasında Gece Kartalı adıyla tanınır. Ayrımcılık ve ön yargı karşıtı, şiddete başvurmaktan kaçınmayan, kural ve kanunlardan çok kendi doğrularına önem veren bir kişiliğe sahiptir.

Tex, maceraların çoğunda kızılderili haklarını korumak için çaba gösterir. Öte yandan siyahi Amerikalılar, çoğu kez Vudu tarikatı üyesi kötü kişiler olarak tasvir edilir ve Tex'in düşmanlarıdır. Başlıca arkadaşları Kit Carson, oğlu Kit Willer ve Navajo savaşçısı Tiger Jack'dir. Bunlar dışında bilge El Morisco ya da Kanadalı dostları Gros-Jean ve Albay Jim Brandon gibi daha seyrek karşılaştığı çok sayıda dostu vardır. Başlıca düşmanlarıysa kara büyücü Mefisto ve oğlu Yama'dır, diğer önemli düşmanları ise "Maestro" ve Kara Kaplan'dır.

İlk Tex macerası 1948'de İtalya'da yayımlandı. Bu ülkede 20. yy'da en çok satan çizgiroman serisi oldu. 70'li yıllarda Türkiye'de yaygınlaştı. 90'lı yıllarda Doğan Holding grubunun İtalyan ortaklığıyla kurduğu Doğan Egmont Yayıncılık AŞ tarafından yeniden yayımlandı. Tex, günümüzde üç farklı seri içinde Oğlak Yayınları tarafından yayınlanmaktadır.

Dünyanın pek çok diline çevrilen Tex özellikle Hindistan, İsrail, Norveç, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Sırbistan, Brezilya ve Türkiye'de popüler oldu. [1]

Türkiye'de Teks[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de Teks maceralarını basan yayınevleri şunlardır:

Sinema uyarlaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Gian Luigi Bonelli'nin yarattığı çizgi roman Tex her ne kadar western filmlerinden fazlasıyla esinlenmiş olsa da, tersine bir esinlenme gerçekleşmemiş, şimdiye kadar ancak bir tane sinema uyarlaması yapılmıştır[2]. 1985 tarihli İtalyan filminde Tex Willer' ı Giuliano Gemma canlandırmıştı. Film, Tex'in özgün serisindeki 101-103. sayılarında yer alan aynı adlı maceraya dayandırılmıştır.[3]

Yıl Film Ülke Yönetmen Tex Willer rolü Diğer oyuncular
1985 "Tex e il signore degli abissi"
("Tex and the Lord of the Deep")
İtalya Duccio Tessari Giuliano Gemma William Berger, José Luis de Vilallonga

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ İngilizce Vikipedi, Tex maddesi, 10 Haziran 2007, 11:55 sürümü
  2. ^ Sinema, Dergisi (11.11.2011). "Fumetti'nin Bulutları Karardı". Sinema: Sayfa 33. 
  3. ^ "Tex in the cinema" (İngilizce). texwillerticino.it. http://translate.google.com/translate?hl=it&sl=it&tl=en&u=http://texwillerticino.it.gg/. Erişim tarihi: 29 Haziran 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]