Tartışma:Ziya Hurşit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lütfen VPBanner şablonu yerine Tartışma şablonunun |proje= parametresini kullanınız.

Bu Ziya Hurşit Bey olmalıdır. Hurşit soyadı değildir. Daha sonra ailesinin aldığı soyadı Günday'dır. Takabeg ileti 14:03, 9 Haziran 2008 (UTC)

Kaynak[kaynağı değiştir]

Aşağıdaki kaynaklar TBMM'de Ziya Hurşit Bey olarak geçtiğini göstermek için eklenmiştir. Özet kısmında Her yerde Ziya Hurşit diye geçiyor. İşte kaynaklar. diye yazarak kaynaklar ile uyuşmazlık yaratmaktansa, X'e göre Ziya Hurşit Bey, Y'e göre Ziya Hurşit şeklinde değişiklik yapmanızı tavsiye ederim. Siz tanıdığımız Vikiyazar'sınız, değil mi??? Çıkmak zorundayım. Eklediğiniz kaynaklar henüz inceleyemedim. Takabeg ileti 06:21, 26 Haziran 2008 (UTC)

  • Türk Parlamento Tarihi Araştırma Grubu, Türk Parlamento Tarihi Millî Mücadele ve T.B.M.B.I.Dönem 1919-1923 - I.Dönem Milletvekillerin Özgeçmişleri, III.Cilt, Türkiye Büyük Millet Meclisi Vakfı Yayınları, Ankara, 1995, s.721. ISBN 975-7291-06-4
  • Türkiye Büyük Millet Meclisi, İlk Meclis Anketi - Birinci dönem TBMM Üyelerinin Gelecekten Bekledikleri, TBMM Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu Yayınları, Ankara, Nisan 2004, s.290. ISBN 975-7479-95-0

Kaynakların ilgisizliği[kaynağı değiştir]

Maddenin altında verilen kaynaklardan bazıları ya konuyla ilgisiz, ya da taraflıdır. Bu kaynaklar şunlardır:

3. Taraf gazetesinden Ayşe Hür'ün köşe yazısıdır. Tarihi bir kaynak olarak uygun değildir, taraflıdır. Kaynak olacaksa Ayşe Hür'ün yazısındaki tarihi kısımları aldığı kitap veya belge kaynak olarak eklenebilir, köşe yazısı değil. Zira Ayşe Hür devrin kişilerinden değildir.

4. Linkin karşılığında sayfa bulunmuyor, dolayısıyla kaynak vasfını kaybetmiş.

5. Başka bir süikast girişiminden bahsediyor. Ziya Hurşit Bey'le kesinlikle bir ilgisi yok.--Kace 20:46, 4 Nisan 2009 (UTC)

?[kaynağı değiştir]

Etnik olrak Hemşinli mi ? Yoksa Hemşin kazası doğumlu mu ? Hemşin kazasından gelenlere de Hemşinli denir ya. Takabeg ileti 22:02, 30 Mayıs 2010 (UTC)

  • Ben okuduğum makale ve kitaplarda köken olarak Hemşinli olduğuna dair bir veriye rastlamadım, ilgili kategoriyi de o yüzden kaldırdım. Gerçekten sağlam kaynak varsa gösterilmesi iyi olur.--RapsarEfendim? 14:02, 27 Eylül 2013 (UTC)

Popüler Kültür[kaynağı değiştir]

Kimsenin haberinin olmadığı ve yazarının bile yaygın olarak bilinmediği bir şiirin popüler kültür diye bu maddeye konmasının ne anlamı var? Amaç belli, burada sözü geçen kişiyi yüceltmek ve Atatürk'ün hatırasına saldırmak! Bu imzasız yazı Toddintr (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 17.39, 20 Aralık 2020 (UTC)

@Toddintr, bu gerekçeyle bir sansür uygulamayız. İçerik, ansiklopedik değer taşıdığı müddetçe, sansürsüz olarak Vikipedi'de yer almak durumundadır. NanahuatlEfendim? 20.46, 20 Aralık 2020 (UTC)
@Nanahuatl, ben sansür uygulansın demiyorum. Söz konusu şiirin popüler kültür değeri olmadığını söylüyorum. Eğer Vikipedi'ye dahil olma eşiği bu kadar düşük tutulursa, herhangi biri kendi şiirini yayınlar (örneğin çeşitli sitelerde satılan basit e-kitap formatında) ve bu şekilde maddelere girebilir. Şiirin yazarı Rıza Nur'un Vikipedi sayfasında bile kendisinden şair olarak bahsedilmiyor, şiir yazdığı belirtilmiyor. "Sansür uygulanmasın" demek güzel ama bu tavır çok kolaylıkla Atatürk düşmanlarına fırsat veriyor. O zaman ben de Ziya Hurşit'in asılmasının genç Türkiye Cumhuriyeti için ne kadar isabetli olduğunu söyleyen bir şiir yazayım, buraya koyalım. Cevabınızı bekliyorum. Toddintr (mesaj) 07.27, 21 Aralık 2020 (UTC)