Tartışma:Soy gaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Burası, Soy gaz sayfası üzerindeki değişikliklerin konuşulduğu tartışma sayfasıdır.
Seçkin madde Soy gaz bir seçkin maddedir. Madde (veya onun eski bir sürümü) Vikipedi topluğunun ürettiği en iyi maddelerden biri olduğuna karar verilmiştir. Buna rağmen, bu maddeyi güncelleyebilir veya geliştirebilirseniz, lütfen çekinmeyin.
Ana Sayfa ödül Bu madde 23. Hafta 2019 tarihinde Vikipedi ana sayfasında Haftanın seçkin maddesi olarak yayınlanmıştır.
19 Mayıs 2019 Seçkin madde adayı Başarılı
Vikiproje 10K (SM-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 SM  Bu madde SM-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Kimya (SM-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Kimya maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Kimya kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 SM  Bu madde SM-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Main Page trophy Soy gaz, 27 Nisan 2010 tarihinde günün maddesi olarak Vikipedi anasayfasında yer aldı.
Main Page trophy Soy gaz, 3 Haziran 2013 tarihinde günün maddesi olarak Vikipedi anasayfasında yer aldı.

Şablon[kaynağı değiştir]

İng. Vikipedideki Periyodik tablo (soy gazlar) şablonu buraya kazandırılabilirse harika olur. --Yabancım 19:46, 14 Nisan 2017 (UTC)

Kaynak hataları[kaynağı değiştir]

@HastaLaVi2, maddede birtakım kaynak hataları var gözüküyor (gizli kategorilerde yer alıyor) ama anlayamadım ne olduklarını. Bakabilir misin?--RapsarEfendim? 00.41, 9 Eylül 2018 (UTC)

@Rapsar, "KB1 İngilizce kaynakları (en)" tarzındaki kategoriler hata değil, bunlar sadece dillere göre kaynakları ayırıyor.
"Kategori:KB1 bakım: Tarih biçimi" kategorisi de hata değil, sadece bakım. Mesela bir web kaynağı şablonunun tarihinde sadece yıl veya ay girilmiş olabilir.
"KB1 bakım: Diğerlerinin yanlış kullanımı", bu parametre, bir yazar listesinde "ve diğerleri" olarak geçer, İngilizcesi "et al."
"Kategori:KB1 bakım: Fazladan yazı: yazar listesi", bir yazar listesi parametresinde, yani ad, soyadı, yazar vs.. fazladan yazı bulunması. Örnek: "Soyadı, Ad ed." şeklinde yazar parametresi girildiyse, "ed." ifadesi dolayısıyla hata verir.
Başka yok sanırım. Umarım anlaşılır olmuştur, iyi çalışmalar. ~ Z (m) 07.23, 9 Eylül 2018 (UTC)
Teşekkürler @HastaLaVi2. Maddedeki kaynaklarda bahsettiğin noktalarda düzenlene yapabilir misin rica etsem, ben de göreyim pratikte?--RapsarEfendim? 07.45, 9 Eylül 2018 (UTC)

Birim düzeltme[kaynağı değiştir]

@Superyetkin yahut @HastaLaVi2, "095 K" yazan kısımda virgül gözükmesi lazım, gözükmüyor. Bakabilir misiniz?--RapsarEfendim? 06.00, 13 Eylül 2018 (UTC)

@Superyetkin yahut @HastaLaVi2, bir kez daha bildirim göndereyim.--RapsarEfendim? 20.01, 19 Eylül 2018 (UTC)
@Rapsar, kusura bakmayın geç cevabım için. Şablona "." değil de "," olarak girilmesi gerekiyor. İngilizce vikide de aynı mantıkla çalışıyor ve modül zamanında oradan aktarılmış. Orada da "," girince yapışıyor buradaki gibi. Böyle "." olarak girilmiş çok örnek var mı acaba? ~ Z (m) 21.22, 19 Eylül 2018 (UTC)
Estağfurullah @HastaLaVi2. Başka kullanımları bilemiyorum açıkçası :/ Türkçede virgül küsürat için kullanılırken İngilizcede ondalık sayılarda kullanılıyor. Türkçe ve İngilizcedeki sayı gösterimlerinde nokta ve virgülün yeri ters senni anlayacağın :)--RapsarEfendim? 02.00, 20 Eylül 2018 (UTC)