Tartışma:Osmanlı padişahları listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje Osmanlı İmparatorluğu (SL-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Osmanlı İmparatorluğu maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Osmanlı İmparatorluğu kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 SL  Bu madde SL-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Türkiye (SL-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 SL  Bu madde SL-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Tarih (SL-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Tarih maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Tarih kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 SL  Bu madde SL-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Siyaset (SL-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 SL  Bu madde SL-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 


Seçkin liste Osmanlı padişahları listesi bir seçkin listedir. Madde (veya onun eski bir sürümü) Vikipedi topluğunun ürettiği en iyi maddelerden biri olduğuna karar verilmiştir. Buna rağmen, bu maddeyi güncelleyebilir veya geliştirebilirseniz, lütfen çekinmeyin.
Ana Sayfa ödül Bu madde 11. Hafta 2011 tarihinde Vikipedi ana sayfasında Haftanın seçkin maddesi olarak yayınlanmıştır.
16 Eylül 2010 Seçkin liste adayı Başarılı

Padişah isimleri burada verildiği gibi I. Osman, I. Orhan şeklinde mi olmalı, yoksa Osman Bey, Orhan Gazi gibi mi? Bence birincisi daha uygun. Osman bey biraz gündelik konuşma dili gibi oluyor. Eskinat

Osmanlı devleti hilafeti bir devir teslimle Yavuz zamanında almış değildir. İlk defa Halife ünvanını II. Abdülhamit kullanmıştır. Maddede bu yüzden yanlış vardır. sailormercury

tarihen haberi olmayanlar lüfen tarihle ilgili fikir beyan etmeden önce biraz tarih okusun aksi halde cehaletlerini ortaya çıkarmış olurlar. Halifelik Osmanlılara Yavuz Sultan Selim'in mısır seferi ile gelimiştir. bu en basit tarih kitaplarında bile yazar. II. abdülhamit sadece bunu iç ve dış siyasette daha etkin olarak kullanmıştır. Tarih her önüne gelenin kafasına göre fikir beyan ettiği bir ilim değildir. İlgisiz ve bilgisiz fikir hiç bir işe yaramaz--85.107.162.204 16:47, 2 Mayıs 2006 (UTC)

bu konu yabancı kaynaklarda da böyledir. bakınız.en:Caliph--85.107.162.204 17:21, 2 Mayıs 2006 (UTC)


esas sen gerçekleri bilmiyorsun zavallısın sen batılı oryantalistlerin anlattığı klişeleşmiş tarihi okuyup doğrusu budur diyorsun ... Problemde burda zaten sen en basit tarih kitaplarını okuyorsun ... Sana o zaman bir kaç sorum var : 1- Yavuz o dönemin halifesini istanbula getirmiştir ve o halifeye ne yapmıştır ... o Halife hangi memlekette sessizce ölmüştür ... o Halife yavuza hilafeti aktarmışmıdır ... mısır ve haremeyni fethettikten sonra yavuz un kullandığı ünvan mekke ve medine nin hizmetçisi midir yoksa halifemidir ... islam teorisyenlerine göre hilafet kureyş kabilesine mensup kişilercemi sürdürülmektedir ... bu iran devlet geleneğininde katılmasıyla oluşan islam devleti tipi ne zaman bozulmuş ve bir çok halife türemiştir ... o halifelere ne kadar halife diyebiliriz ... 1. süleymanın kullandığı imameti uzma, hilafeti kübra gibi sıfatlar nereden gelmektedir ... mısırdaki gariban halifeden devredilen ünvanlarmıdır yoksa Lütfi paşanın geliştirdiği yeniden çizilen bir hilafetin portresimidir ... bu yüzden 1. süleyman halifemidir yoksa asrın imamıdır ... yavuzun kutsal emanetleri istanbula yollaması hilafet merkezi olduğunu belirtmek içinmidir yoksa istanbula, osmanlının islam alemindeki en önemli prestij konusu olan Gaza mefhumundan dolayı dikkat çekmek ve önemini belirtmek içinmidir ... Tüm islam dünyası 2. abdülhamidin halifeliğini tanımışmıdır ...

sorularıma cevap bekliyorum sayın 85.107.162.204 ... efenim gidiniz birazcık bilimsel ve güncel tarihi eserler okuyunuz ... bu okuduklarınızda öyle alelade kitaplar olmasın ... halil inalcık,ilber ortaylı,idris bostan,feridun emecen gibi konularında üstad ve hakikaten bilim yapan insanları okuyunuz ... bu arada gavurun her dediğinede inanmayınız ... tarih gayet subjektif bir dal olduğu için onlar kimi halife yapmak isterlerse onu yaparlar ... mesela halil inalcık her yazdığı kitapta avrupalının dediğini yalanlamıştır ... ilim aleminde birçok bilinmeyeni açıklamış veya yanlış bilinenide düzeltmiştir ... gavurun dediğine hoppadanak inanmamıştır ... saygılar iyi okumalar ... sailormercury

Hilafet[kaynağı değiştir]

Dostuım saydığın yazarları bilmiyorum, cahilliğimdendir Ama hilafetin Osmanlılara Yavuz Sultan Selim zamanında geldiğini biliyorum. Sen nasıl saydığın yazarlara güveniyorsan, benmde güvendiğim bi yazar vardır elbet Hadimesiyim lafı Yavuz Sultan Selimin alçakgönüllüğündendir Halife demek İslam dünyasınnın en yetkili kişisi demektir, her ne kadar hakimi değil hadimiyim desede, düzenlediği sefer Osmanlı Devletine halifeliği getirmiştir Saygılarımla

Padişahların isimleri[kaynağı değiştir]

Padişahların isimlerinin sonundaki "d"ler hem burada, hem de kendi maddelerinde çoğunlukla "t" yapılmış. Bunların aslı "d" değil midir? Sonradan bu değiştirilmiş, ama bu o dönemde yaşamış kişilerin isimlerinin de değiştirilmesini gerektirir mi? Bir de padişahların isimlendirmesinin standart olması lazım, kimisinde lakabı (Mehmet Reşat), kimisinde numarası (I. Süleyman) kullanılmış. Ben numaraların kullanılması taraftarıyım, standardizasyona daha uygun--Cfsenel 15:24, 26 Kasım 2008 (UTC)

Kaynak gosterme[kaynağı değiştir]

Bu maddenin gorunusu ve icerigi guzel olmus. Bu yazinin altinda verilmis 2 kaynak var. Ama verilen kaynaklarin hepsi listeler halinde olup maddenin basinda kisaca verilen prensipler bu kaynaklarda bulunmamaktadir. Vikipedia onemli prensiplerinden biri verilen prensiplerin yazili kaynaga dayanmasidir. Bu sekil bir kaynagin mutlaka yazi icine ve hic olmazsa kaynak alt-maddesine konulmasi gerekir sanmaktayim. Onun icin basina bir kaynak yaftasi koydum.noyder 07:48, 26 Eylül 2009 (UTC)

Padisah isimleri[kaynağı değiştir]

Bu liste ve kapsami cok guzel ve bununla oynayip degistirmek pek istemiyorum. Burada verildigi sekiliyle padisah isimlerinin tamamen uygun oldugunu kabul ediyorum. Fakat cok kere bir padisahin anilmasi bazan daha baska sekilde olmakta ve cesitli nitelikler ve ek isimler uygulanmakta: ornegin Murat Hudavendigar, Yildirim Beyazid, Celebi Mehmet, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Suleyman, Sari Selim, Genc Osman,......, Mehmet Resat, Mehmet Vahideddin vb. Her Osmanli Sultaninin bu turlu iyi bilinen anilma ismi olmamakla beraber bu turlu isimlerin de bu listede verilmesi listeyi daha zenginlestirecegi inancindayim. Isimden sonra bir diger kolona Anılma adlari konulmasini, en son Not sutununun elimine edilmesini ve sutun genisliklerinin belirtilip fazla yana tasmalarin onlenmesini oneriyorum. Eger bunu yapmak isteyen bir kisi yoksa bu degisikligi yapmaya hazir oldugumu da beyan edeyim.noyder 08:13, 26 Eylül 2009 (UTC)

Padişah ve yazımı[kaynağı değiştir]

  • Bu maddenin adını Osmanlı padişahları listesi yaptıkça birileri tekrar padişahtaki P sesini büyük yazmakta ısrarcı. Neden büyük harf/ses peki? Özel isim midir? Nedir? --Hedda Gabler 17:18, 1 Eylül 2010 (UTC)

Giriş kısaltılmalı[kaynağı değiştir]

Bence giriş kısaltılmalı ve başka bir maddede Osmanlı padşahı olgusu anlatılmalı. Zira bu sadece bir liste; bu sebepten girişteki bilgiler çok fazla. --Stultiwikiabana yaz 15:51, 20 Mart 2011 (UTC)

  • Katılmıyorum. Örnek bir liste/madde bana göre. Neden uzun maddelerden böyle öcü misali korkuluyor anlamıyorum. Buraya gelen biri ne arıyorsa bir arada bulmalı. Bölük pörçük bilginin ne ölçüde yararlı olacağı tartışılmalı bence önce.--Stambouliote ileti 18:02, 20 Mart 2011 (UTC)
  • Bu konuda Stambouliote’a katılıyorum. Bunun seçkin liste olduğunu da hatırlatmak isterim. Giriş kısmının kapsamlı olmasının sakıncası nedir ben de anlayamadım. Amacımız mevcut maddeleri daha da geliştirmeye çalışmak olmalı, tam tersi degil. Gelişmiş ve SL seçilmiş bir maddenin kapsamının daraltılması gereksizdir. Mimar77 19:08, 20 Mart 2011 (UTC)

1. Abdülmecid[kaynağı değiştir]

sultan 1. Abdülmecid diye bir isim yoktur çünkü 2. Abdülmecid yoktur, halife Adbülmecid vardır. Bu zat padişah olmadığı için 2. diye anılmamalıdır sadece halife ünvanı vardır ve halife Adbülmecid halife olduğu zaman saltanat kaldırılmıştır hatanın düzeltilmesi dileğiyle... helax 14:42, 17.12.2011

Haklısınız. Düzeltme yapıldı. Bildirim için teşekkürler.--RapsarEfendim? 08:45, 18 Aralık 2011 (UTC)

Sokullu Mehmet Paşa[kaynağı değiştir]

3. Selim döneminden önce, Kanuni döneminden sonra Sokullu Mehmet Paşa devletin başında bulunmuştur. O da belirtilebilir. 88.253.241.29 22:29, 28 Mayıs 2012 (UTC)

Kaynak var mıdır? Bildiğim kadarıyla Zigetvar'da vefat eden Kanuni'nin vefatı gizleniyor sadece birkaç gün. Bu sırada padişah Kanuni olarak bilindiğinden böyle bir durum söz konusu değil, kaynaklarda da rastlayamadım geçici olarak devletin başında bulundu diye bir ibareye.--RapsarEfendim? 08:29, 29 Mayıs 2012 (UTC)
Kanuni'den sonra 3. Selim değil II. Selim tahta geçti. Bu esnada da padisahın ölümuñu sokullu paşa kapıkulu askerlerine duyurmamak için bir çok yola başvurdu. Selim gelene kadar padisah yasıyormuş gibi onun ağzından fetihnameler yazdirip, kaleyi tamir ettirip mevlütler okutmuş. hatta divan bile yapmıstir. Selim e haber göturen ulak yaklasık 2 haftada Selim'in olduğu Sıçanlı yaylasina ulastigini dusunursek baya bir uzun sure. Şahsen bu kadar süre devasa bir orduyu padişah varmıs gibi idare etmek çok zor bir iş. bunun dışında ben sokullu paşanın yönettiği bir durum bilmiyorum.SAİT71* 21.15, 18 Temmuz 2018 (UTC)

fetih[kaynağı değiştir]

Mısır'ı fethetti tâbiri yanlıştır.fetih gayrimüslim topraklara yapılan bir akındır.fetih yerine alındı yazılmalıdır. nitekim Sultan Selim in Doğu akınlarına sefer denmiştir. "Doğu seferleri".saygılarımla --ali 22:56, 31 Aralık 2013 (UTC)

Dipnotlar[kaynağı değiştir]

Maddenin şu anki haliyle 17-den 55-e kadar olan ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının resmi internet sitesine geçit veren hiç bir dipnot arşivlenmesine rağmen açmıyor.--samral mesaj 13:26, 9 Eylül 2017 (UTC)

Tuğralar[kaynağı değiştir]

Tughra of Orhan.svg

Arkadaşlar, padişah tuğralarının hepsini vektöre çevireceğim ancak commonsa mı buraya mı yüklememiz lazım. Fotoğraf lisans işinden pek anlamıyorum, bu konuda yardımcı olabilecek varsa eğer tuğraları daha net bir hale getirmek mümkün.SAİT71* 09.01, 17 Temmuz 2018 (UTC)

@SAİT71, Commons'a, "PD-Ottoman" lisansıyla yüklenebilirler. Kamu malı onlar.--RapsarEfendim? 17.34, 17 Temmuz 2018 (UTC)
@Rapsar, teşekkürler. Gündüz bir tanesini yapmıştım.SAİT71* 22.00, 17 Temmuz 2018 (UTC)
@SAİT71, bunları sen kendin mi çiziyorsun yoksa arka planı şeffaf yapıp format mı değiştiriyorsun yalnızca? Kendin çizmen daha sağlıklı sonuç verecektir de o yüzden soruyorum :) Pek anladığım bir konu da değil ama Vikipedi'deki arma ve bayraklar bu şekilde.--RapsarEfendim? 02.53, 18 Temmuz 2018 (UTC)
@Rapsar jpg fotoğrafını programda yeni bir sayfa açıp içeri aktarıyorum. Daha sonra menü seçeneklerinden Resmi vektörize et seçeneğiyle mevcut fotoğrafı arkaplanını kaldırarak program otomatik olarak vektöre çeviriyor. Bende yamuk eğri yerleri düzeltiyorum. Kendim de çizerim ancak çok zamanımı alır, aynı işlemi yapıyor sonuçta. Mesela harita çizerken mecbur kendim çiziyorum bir çok yerini. SAİT71* 09.07, 18 Temmuz 2018 (UTC)