Tartışma:Optik mikroskop

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje Tıp (NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Tıp maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Tıp kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 
Vikiproje Veteriner tıp (NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Veteriner tıp maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Veteriner tıp kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 
Vikiproje Moleküler ve hücresel biyoloji (Taslak-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Moleküler ve hücresel biyoloji maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Moleküler ve hücresel biyoloji kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Taslak  Bu madde Taslak-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Madde adı ve kavram[kaynağı değiştir]

@Seksen iki yüz kırk beş, hakim olduğum bir konu değil ama maddenin ilk cümlesindeki eş anlamlıları arasında "ışık mikroskobu" ve "optik mikroskop" kullanımları mevcut. Benim bildiğim kadarıyla bu iki ad da "bileşik mikroskop" kullanımından daha yaygın. Sence madde adı doğru mu? Bir de konuyla alakalı olarak en:Phase-contrast microscopy maddesinin adı Türkçede ne olmalı? Mikroskopi değil de mikroskop/mikroskobu olarak açmak gerekmez mi?--RapsarEfendim? 01.26, 15 Şubat 2019 (UTC)

Maalesef özellikle Türkçe kullanıma benim de hâkim olduğum bir konu değil. @Mskyrider daha iyi bilebilir. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 16.11, 17 Şubat 2019 (UTC)
  • @Rapsar. "Optik mikroskop" olmalı, bileşik mikroskop, optik mikroskobun bir alt kategorisi. Ancak bu madde yalnızca bileşik mikroskobu anlatıyor, dolayısıyla adı içeriğine göre doğru. Giriş cümlesi yanlış. İnterwiki bağlantıları ise optik mikroskoba verilmiş. Ya madde optik mikroskobu anlatacak şekilde içeriği değiştirilerek yeniden adlandırılmalı ya da interwiki bağlantıları koparılmalı. Diğer konu için eğer madde çalışma prensibini anlatıyorsa faz-kontrast mikroskopi, eğer aleti anlatıyorsa faz-kontrast mikroskopu olarak açılabilir. Burada yapılmış bir derleme çalışmasında daha fazla inceleme yapmak için bazı kaynaklar ve Türkçe terimler var. --Mskyrider ileti 07.22, 18 Şubat 2019 (UTC)
@Mskyrider, gerekli düzenlemeleri yapabilir misin rica etsem?--RapsarEfendim? 17.13, 18 Şubat 2019 (UTC)