Tartışma:Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

madde adı[kaynağı değiştir]

şurada konuşulduğu gibi madde adı sorunlu. iki ayrı madde açıp ikisini de başka kapsamlarda değerlendirip 'rojava' maddesinin yok edilmesini iyi niyetli bulmuyorum. --kibele 18.06, 19 Ekim 2019 (UTC)

Rojava maddesi yoktu ki yok edilsin. Anadolu ve Türkiye maddelerinin ayırılması gibi iki konu birbirinden ayrıldı. Önce Rojava'nın hangisi olduğuna karar verin, sonra adlandırmayı tartışalım. --Khutuckmsj 18.08, 19 Ekim 2019 (UTC)

Orada da söyledim, "Anadolu - Türkiye Cumhuriyeti" ayrımına benzer olarak coğrafya - idari kısım olarak Suriye Kürdistanı - Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi olarak ikiye ayrılması bence mantıklı. Ama itiraz varsa tamamını birleştirelim o zaman. Aslında hepsinin birleşimi maddeler de var, mesela Mezopotamya bir coğrafya (ki o da Kürdistan'ı kapsar) iken siyasi yönetimsel altbaşlıkları da barındırıyor. Rojava da pekala böyle olabilir. Nasıl ki Batı Kürdistan'a "Rojava" deniliyorsa Doğu Kürdistan'a "Rojhilat" da deniyor. Rojava ifadesini kayda değer yapan ise yaygın kullanımı. --Ahmet Turhan (mesaj) 18.10, 19 Ekim 2019 (UTC)

bu maddenin başında 'ya da Rojava' yazdığına göre ve viki dilleri de daha çok buna bağlandığına göre ve net yaygınlık farkı nedeniyle öncelikle bunun ismi değişmeli. diğer konular ayrıca konuşulabilir. --kibele 18.17, 19 Ekim 2019 (UTC)

Madde adı diğer dillerde de tartışmalı. Yönetimin resmi olarak kendilerine verdiği ad dururken taraflı ve gayriresmi bir ad olan Kürtçe "Batı" kelimesini kullanmamız hiç mantıklı değil. --Khutuckmsj 18.39, 19 Ekim 2019 (UTC)
Ama hemen hemen her yerde yaygınca kullanılan ad Rojava. Üstelik Kürtçe "batı" kelimesi taraflılık ifade etmez, bu sadece bir kelime. --Ahmet Turhan (mesaj) 19.45, 19 Ekim 2019 (UTC)
Bir de Rojava kelimesinin mevcut anlam karışıklığı var tabii. Bir kaynak Rojava'yı coğrafi bölge için, diğeri YPG için, başkası KDSÖY için kullanıyor. Kibele bile karıştırmış hepsini, sabah yanlış tartışma sayfasını öbürüne taşımış, ben düzelttim.--Khutuckmsj 21.12, 19 Ekim 2019 (UTC)
siz bütün maddeleri birbirine karıştırdığınız için olmasın o? şu anda başka maddeden alıntıyla oluşturulmuş ama siz açmışsınız gibi görünüyor. geçmiş ve katkılara saygı sıfır! --kibele 21.18, 19 Ekim 2019 (UTC)
Taşınan kısmın yarısını İngilizceden tercüme ederek ben yazmıştım zaten, tüm değişiklik geçmişi de Suriye Kürdistanı maddesinde duruyor, silinen bir şey yok. Superyetkin'le ve Ahmet Turhan'la da geçmiş bölme konusunda da mesajlaştık, teknik açıdan pek mümkün değil. Beni emeğe saygısızlıkla itham etmeniz de çok ayıp. --Khutuckmsj 21.34, 19 Ekim 2019 (UTC)
başka bir maddede duran geçmişin kimseye yararı yok. bunca yıldır madde açma, içerik taşıma, geçmiş birleştirme meselelerini bilmemek ayıp esas. evet emeğe saygısızlık ve özensizlik. --kibele 21.39, 19 Ekim 2019 (UTC)
Öyledir kesin, ah şu saygısız Kütük... Beni bunla itham ettiniz ya, diyecek daha bir şeyim yok.--Khutuckmsj 21.49, 19 Ekim 2019 (UTC)
laf karıştırmaya gerek yok. kimbilir hangi aceleyle maddeleri katıp karıştırdınız ve yarısını başka maddeden aldığınız madde siz açmışsınız gibi duruyor ve bunu önemsemiyorsunuz bile. itham yok, hakikat var. --kibele 21.52, 19 Ekim 2019 (UTC)
Başlattığım madde adını tartışmadan, senelerdir isteyip de topluluğu ikna edemediğiniz ada çaktırmadan değiştirip, bir de üste çıkmaya çalışmanız harika. İstediğiniz olmayınca çirkinleşmenize gerek yok. --Khutuckmsj 21.56, 19 Ekim 2019 (UTC)
maddenin adını @Superyetkin değiştirdi. hem köy çeşmesine, hem sayfa taşımaya yazıp nasıl çaktırmadan oluyorsa artık.. hâlâ başka yerden kesip biçip kendi adına kaydettiği maddeye 'başlattığım madde' diyen birinin sözüne kıymet vermeye gerek yok. --kibele 09.37, 20 Ekim 2019 (UTC)

"taraflı ve gayriresmi bir ad olan Kürtçe "Batı" kelimesini".. hakikaten çok tarafsız ve ansiklopedik ve vikipedi adlandırma ilkelerine uygun bir yaklaşım olmuş. :) --kibele 21.07, 19 Ekim 2019 (UTC)

Türk ve Suriye kaynakları ismi taraflı olarak görüyor. Adamların kendi seçtiği adı beğendiremiyoruz :) --Khutuckmsj 21.09, 19 Ekim 2019 (UTC)

vikipedi'nin adlandırma ilkelerinin bir daha okunması gerekiyor. 'adamların kendi seçtiği ad' diye bir önceliğimiz yok. --kibele 21.11, 19 Ekim 2019 (UTC)

oldu bitti ve tartışmayla ayak sürüme dediğim şeyin ne olduğu burada anlaşılmıştır herhalde. esas konunun 'kürtçe ve 'rojava' adının mümkün olduğunca yok edilmesi olduğu da.. 'istediğiniz olmayınca' diyenler henüz burada bir tartışmanın olduğunu ve konulara siyasi değil vikipedi adlandırma çerçevesinden bakılması gerektiğini de unutmuş görünüyorlar, yani daha önce biliyorlarsa tabii.. türkiye'nin konjonktürüne göre maddelere dalanlardan ansiklopedik yarar beklemek beyhude. --kibele 09.41, 20 Ekim 2019 (UTC)

önce madde geçmişinin nereden alındığını buraya not edelim linkleriyle birlikte, böylece 'çaktırmadan ve topluluğu ikna etme gereği duymadan' neden 'kendi istediği yönde' maddenin ve ismin bloke edilmeye çalışıldığı gün yüzüne çıksın. sonrası zaten belli. açık ara yaygınlık mevcut. böyle bir madde olmasaydı bu kadar konuşulur muydu onu da sormak gerek bu açıklıkta bir adlandırma meselesi varken. --kibele 09.53, 20 Ekim 2019 (UTC)

O konu burada ifade edildi zaten, tarihsel geçmişe dair gerekli uyarılar yapıldı. İhtamların gerçekleşmesi olayı asıl yerinden koparıp vaktimizin boşa harcanmasına yol açıyor. Bende Rojava adının silinmeye çalışıldığı gibi bir izlenim uyanmadı nedense, belki benim algı eksikliğimdir :) Siyasi statünün daha da ön plana çıkarılması oldu bence. --Ahmet Turhan (mesaj) 10.01, 20 Ekim 2019 (UTC)

yaygınlık vb. vikipedi ilkelerinden hiç söz etmeden "Kürtçe "Batı" kelimesini kullanmamız hiç mantıklı değil" denmesi yeterli, izlenimden öte bir durum. siyasi statü ön plana çıkartılması da zaten fazlasıyla sorunlu. evet, yaygınlık açıkça 'rojava'yı gösteriyor, ne yapıyoruz? --kibele 11.56, 21 Ekim 2019 (UTC)

Lütfen laf çarpıtmaktan vazgeçin. Yukarıda uzun uzun sebepleri yazdım. --Khutuckmsj 19.19, 21 Ekim 2019 (UTC)