Tartışma:Kadın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje Feminizm (Başlangıç-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki Feminizm maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Feminizm kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İş birliğine katılarak da projeye katkıda bulunabilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje GM (Başlangıç-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki GM maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje GM kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje 10K (Başlangıç-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Bu kadar çok resme ne gerek var? Bir kısmını kaldırıyorum. Ayrıca sayfa anlatım ve içerik olarak çok yetersiz. Bu yüzden bir taslak olmalı.

Maddenin adını "bayan" olarak değiştirmeyi öneriyorum.

"Kadın" ve "Bayan" kelimeleri eşanlamlı değildirler, bu sebeple kavramsal açıklamalarda birbirleri yerine ikame edilebilir sözcükler olamazlar.

Neden? Kadınlar tuvaleti yerine "Bayanlar tuvaleti" yazmıyorlar mı?

Evet, "Bayanlar tuvaleti" yazıyorlar, ama bu eşanlamlı olduğunu gösterir mi? "Bayan" kelimesi bir statü göstergesidir, anlamında sınıfsal bir niteleme vardır. "Kadın" kelimesi ise tüm toplumsal farklılıkları dışarda bırakıp bütün kadınları (yani dişi insan mı desem?) niteler. Ayrıca verdiğiniz örneğe tersten bakalım: Bazı yerlerde erkekler tuvaletinin üzerinde de "Bay" yazar,değil mi? O zaman "erkek" başlığını da "bay" olarak değiştirmeli miyiz?

Hayır, çünkü erkek deyince akla cinsellik gelmiyor, çok normal bir terim, ama kadın deyince akla hemen cinsellik geliyor. Oysa kadınlar duygusal hassas yaratıklardır, bayan demek onlara olan saygımızın da en güzel ifadesidir.

Cinsiyet değil Eşey[kaynağı değiştir]

Kadın için "dişi cinsiyetinden" ifadesi kullanılmış. Ancak "dişi" bir cinsiyet değil "eşey" türüdür -aynı "kadın" gibi. İngilizce'deki "sex" sözünün Türkçesi eşeydir cinsiyet değil. İnsanın iki eşeyi vardır. Kadın ve erkek. "Eşeyli üreme" "eşeysiz üreme" gibi ifadelerde geçen "eşey " sözü kadın ve erkeği anlatır. Başlıkta cinsiyet yerine "eşey" yazılması daha doğrudur. İlgilenenlere madde başındaki "cinsiyet" sözün "eşey" ile değiştirilmesini öneriyorum. --95.10.3.226 16:26, 11 Mayıs 2017 (UTC)