Tartışma:Kadın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
VikiProje Gerekli Maddeler (Taslak-sınıf, ¬-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki Gerekli Maddeler maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan bir iş birliği çalışması VikiProje Gerekli Maddeler kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Taslak  Bu madde Taslak-Sınıf olarak değerlendirilmiştir
 
VikiProje 10K (NA-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan bir iş birliği çalışması VikiProje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır
 

Bu kadar çok resme ne gerek var? Bir kısmını kaldırıyorum. Ayrıca sayfa anlatım ve içerik olarak çok yetersiz. Bu yüzden bir taslak olmalı.

Maddenin adını "bayan" olarak değiştirmeyi öneriyorum.

"Kadın" ve "Bayan" kelimeleri eşanlamlı değildirler, bu sebeple kavramsal açıklamalarda birbirleri yerine ikame edilebilir sözcükler olamazlar.

Neden? Kadınlar tuvaleti yerine "Bayanlar tuvaleti" yazmıyorlar mı?

Evet, "Bayanlar tuvaleti" yazıyorlar, ama bu eşanlamlı olduğunu gösterir mi? "Bayan" kelimesi bir statü göstergesidir, anlamında sınıfsal bir niteleme vardır. "Kadın" kelimesi ise tüm toplumsal farklılıkları dışarda bırakıp bütün kadınları (yani dişi insan mı desem?) niteler. Ayrıca verdiğiniz örneğe tersten bakalım: Bazı yerlerde erkekler tuvaletinin üzerinde de "Bay" yazar,değil mi? O zaman "erkek" başlığını da "bay" olarak değiştirmeli miyiz?

Hayır, çünkü erkek deyince akla cinsellik gelmiyor, çok normal bir terim, ama kadın deyince akla hemen cinsellik geliyor. Oysa kadınlar duygusal hassas yaratıklardır, bayan demek onlara olan saygımızın da en güzel ifadesidir.