Tartışma:Iğdır

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Eski seçkin maddeIğdır eski bir seçkin maddedir. Maddenin aşağıdaki aşama geçmişindeki bağlantılardan onun ilk adaylık sayfasını ve neden bu statüsünü kaybettiğini bulabilirsiniz.
Ana Sayfa ödül Bu madde 46. Hafta 2008 tarihinde Vikipedi ana sayfasında Haftanın seçkin maddesi olarak yayınlanmıştır.
Ana Sayfa ödül Bu madde 8. Hafta 2012 tarihinde Vikipedi ana sayfasında Haftanın seçkin maddesi olarak yayınlanmıştır.
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje Türkiye (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Kafkasya (B-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Kafkasya maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Kafkasya kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Orta Doğu (B-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Orta Doğu maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Orta Doğu kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Iğdır ve Çevresinde Ermeni Mezalimi[kaynağı değiştir]

Bu başlık bir ansiklopediye yakışmayacak biçimde çerçeveye alınmış ve renklendirilmiş. VP:BTT dan biri olan tarafsızlık ilkesi ile çelişmektedir. Düzeltilmesi gerektiğini ve daha ansiklopedik ve tarafsız bir dille yazılması gerektiğini düşünüyorum.--Plenumchamber 21:16, 28 Eylül 2007 (UTC)

"Rus işgali altındaki bölgelerde faaliyete geçen Ermeniler; henüz sütten kesilmemiş çocukları öldürmüş, hamile kadınların karnını yarmış, Müslümanları diri diri yakmış, kız çocuklarına akla gelmedik şiddet uygulayıp onları tecavüz etmişlerdir." <-- Özellikle böyle bir cümleyi doğrulayan birden fazla ve farklı kişiler tarafından yayımlanan güvenilir araştırmalar belirtilmelidir. Görebildiğim kadarıyla aynı kişinin yazıdığı iki ayrı kaynak belirtilmiş ama yazar kişi tarihçi midir bilmiyorum. --Pinar 09:48, 29 Eylül 2007 (UTC)

Fahrettin Kırzıoğlu tarihçidir ve gerçekleri yazmıştır, Iğdır ve Çevresinde Ermeni Mezalimi hakkında...--Sabri76mesaj 10:35, 29 Eylül 2007 (UTC)

  • Sonuçta bir tarihçinin bir katliamın gerçek olduğunu belirtmesi ve bizim ona inanmamız ile maddenin bu şekilde vahşice yazılması arasında kurduğunuz ilişki benim ansiklopedik yazım dili anlayışıma uymuyor. Bu kısımın genel anlamda bir katliamdan bahsedilip detay vermekten arındırılması taraftarıyım.--Plenumchamber 16:49, 29 Eylül 2007 (UTC)

arkadaşlar[kaynağı değiştir]

IĞDIR maddesini geliştirmeliyiz.Böyle güzel bir yerin geliştirilmemesi çok yanlış.Özellikle ığdırlı kullanıcılar örnk(ilkebay ve sabri76) gibi kullanıcılar bence buraya daha yazı yazmalılar.--Metal Forever 11:33, 30 Eylül 2007 (UTC)

Özellikle koçbaşlı mezar,ermeni mezalimi gibi başlıklardan dolayı taraflı şablonu eklemeyi öneriyorum.--Gençosmanlı1299 18:16, 10 Ekim 2007 (UTC)

Görüşler[kaynağı değiştir]

Lütfen tarafsız olmayan neresi varsa yazın ben sizin fikirlerinizle maddeyi en tarafsız hale getirmeye çalışayım.--Sabri76mesaj 15:41, 12 Ekim 2007 (UTC)

Tarafsızlık[kaynağı değiştir]

1."katliam" sözcüğünün tarafsız olup olmadığı sanırım ASALA maddesinde tartışılmıştı bu sözcüğü vikideki bazı zihniyet değişene kadar kaldırmalıyız çünkü henüz "terörist" sözcüğünün bile taraflı olduğu türkçe vikiye bu sözcük baya taraflı kaçıyor.

2."Rus işgali altındaki bölgelerde faaliyete geçen Ermeniler; henüz sütten kesilmemiş çocukları öldürmüş, hamile kadınları öldürmüş, Müslümanları diri diri yakmış, kız çocuklarına akla gelmedik şiddet çeşitlerini uygulayıp onlara tecavüz etmişlerdir." Şu cümleye bakarsanız taraflı olduğunu eminim anlayacaksınız. Fazla söze gerek yok "Iğdır ve çevresindeki ermeni mezalimi" başlığının ve içeriğinin değişmesi lazım onun dışında objektif olarak bahsedilebilir ama tüm tarihçeyi ermeni olaylarıyla doldurmaya gerek yok diye düşünüyorum.--Kullanıcı:Gençosmanlı1299 20:46, 13 Ekim 2007 (UTC)

Sn. Kırzıoğlu'nu tarihçi olarak tanımamak..[kaynağı değiştir]

Fahrettin Kırzıoğlu'nun tarihçliğini vurgulamaya neden gerek duyulmuş, anlamıyorum. Türkiyenin son devir tarihçilerinden olan Kırzıoğlu'nu tanımamış olsaydım kendimi ne kadar ve ne ile suçlardım, ifade edemem.

Ayrıca, "Iğdır ve çevresindeki ermeni mezalimi" arabaşlığının kaldırılması, tarihi bir hakikati görmemek veya görmekten korkmaktır. Sütten kesilmemiş çocukların öldürülmesi, Sabah namazı sırasında bir caminin ateşe verilmesi, tecavüzler... bu gerçeklere sadece tarihçilerden değil Genel Kurmay'ın arşivlerinden de ulaşılabilir. Ermeni soykırımı iddialarının dünya siyasetinde sakız haline geldiği bir devirde, bu tip propagandaların ne kadar etkili olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum.. Yanlış anlamaya meydan vermemek için açıkça belirteyim ki, kimseyi suçlamıyorum: Hakikat ne ise onlar ansiklopedik bilgidirler. Onun dışındaki, tanımlar, tasavvurlar, iddialar kimler tarafından yapılırsa yapılsın elbette ki ansiklopedik bir maddenin konusu olamazlar. Yani; bu maddeyi bir Türk veya Ermeni-Ermeni yanlısı-Ermeni propagandasının tesirinde biri-Ermeni düşmanı olarak değil, uzaydan gelmiş biri gibi yazmak zorundayız. Birilerine şirin görünmek veya birilerini karalamak hususunda duygularımıza esir olmamaya çok dikkat göstermemiz gerek.. Bir ırka , bir kültüre aidiyetimiz kesinlikle bizi yönlendirici olmamalıdır. Maddede; İtham etmeden, suçlamadan ve "sadece gerçekler"e yer vermeliyiz, Esasında yukarıda görüş belirten arkadaşlarımız da, kendi zaviyelerinden bunu vurgulamak istiyorlar. Kullanıcı:Gençosmanlı1299 'un; "....tüm tarihçeyi ermeni olaylarıyla doldurmaya gerek yok diye düşünüyorum." görüşünün de dikkate alınması iyi olur. Zira konumuz Ermeni mezalimi değil, Iğdır'ı anlatıyoruz ve bu madde ufak-tefek rötuşlar yapıldığında güzel bir SMA hatta SM olur.. Hepinize sevgi, saygı ve teşekkürler.--Hasan Sami 06:16, 31 Ocak 2008 (UTC)

Kaynak[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar kimin tarihçi olp olmadığı hakkında karar vermek bana düşmez, ancak maddede 81 adet kaynak varmış gibi görünse de birçoğu aynı kitap ve siteler. İlgili kaynak sayısı az mı acaba??? Dahası bazı iddialı cümleler var Osmanlı Devleti dönemi ve Ermeni dönemi kısmında. Bu cümleler tek tek kaynaklandırılmalı bence. Saygılar.Barnstar of Reversion2.pngSağlamcıileti 11:24, 1 Şubat 2008 (UTC)

Merhabalar; 12 Eylül öncesinde yaşanan olaylara anarşi ve terör denirdi. Zira sağ sol ayrımı yok bu cümlenin içinde bence. Ben o cümlenin sorun olacağını düşünmüyorum. Ancak o deönemki olayları da anlatmamız gerektiğini unutmayalım. Saygılar.Barnstar of Reversion2.pngSağlamcıileti 15:02, 3 Şubat 2008 (UTC)
Ne yapalım, cümleyi geri alalım mı? Birde şu husus var Meteor (Göktaşı) Çukuru, Köroğlu Kalesi, Ahura Harabeleri ve Tuzluca Tuz Mağaraları maddeden çıkarılmalı diye düşünmüyorum çünkü bunlar il merkezinde değiller. Bunlar kalsın mı? Kalmasın mı? Cologne6 15:44, 3 Şubat 2008 (UTC)
Şimdi tekrar bakınca, bu haliyle daha iyi olduğunu gördüm. "olaylar" şeklinde kalması yönünde fikrimi değiştirdim.Barnstar of Reversion2.pngSağlamcıileti 15:46, 3 Şubat 2008 (UTC)
Selam. Aslında zengin bir maddedir. Bu tür (terör, soykırımı vs) ifadeler ile kaybetmesi yazıktır. Şu anki haliyle de çok taraflı duruyor. Taşnakların katliamı yoktu diyemem fakat çok yerde milliyetçi söylemleri mevcuttur. Biraz ilgileneceğim. İyi çalışmalar. Takabeg 16:04, 3 Şubat 2008 (UTC) Ek bilgi: 1992 olayından dolayı kaybeden Doğubayazıt'tı ve Iğdır Nahçıvan üzünden büyüyen ve kazanan tarafında yer alıyordu nisbeten. Takabeg 16:04, 3 Şubat 2008 (UTC)
Tamam Sağlamcı o halde bu şekliyle bırakalım, iyi çalışmalar. Cologne6 17:20, 3 Şubat 2008 (UTC)

harita[kaynağı değiştir]

maddede kullanılan mülki idare haritasının hatalı olduğunu düşünüyorum, şuradaki grafik maddede kullanılanın aynısı gibi görünüyor(artık kim kimden almış bilemiyorum)ve hemen üst kısmındaki haritayla karşılaştırıldığında sorunlu kısımlar zaten seçilebilir. Pek çok diğer kaynağın yanı sıra güvenilir olarakburadaki ve şuradaki haritalara bakılırsa başta karakoyunlu ilçe sınırı olmak bütün farklılıklar görülür sanırım. Ayrıca maddedeki ile Iğdır (il)'de kullanılan haritanın farklı olduğu aşikar, iki harita arasındaki il ve ilçe sınır çizgilerinin farklılığından dolayı -ikisinden birini kullanmaya mecbursak- hep aynı haritayı tercih etsek kendi içimizde ters düşmemek adına daha iyi olur.--Suelnurmesaj 00:16, 4 Şubat 2008 (UTC)

Yüzölçümü[kaynağı değiştir]

Maddede yer alan Iğdır'ın yüzölçümünün yanlış olduğunu düşünüyorum. Çünkü aynı bilgi Iğdır (il) maddesinde de mevcut. Iğdır ilçe merkezinin yüzölçümünün çok daha küçük olduğunu düşünüyorum. Bu acilen dzeltilmeli. Netice de bu madde seçkin olmuştur. Seçkin maddelerimizde yanlış bilgilerin olması doğru değildir. Mızrakmsj 15:10, 1 Mart 2008 (UTC)

Sorun halledildi--Crystal Clear app kworldclock.pngÖrdekÖzgürileti 18:36, 2 Mart 2008 (UTC)

mesafe cetveli[kaynağı değiştir]

Mesafe cetveli bölümü sağa kayarak sayfadan taşıyor ve maddenin görüntüsünü bozuyordu. Mozilla Firefox'ta böyle görünüyordu en azından. Internet Explorer'da zaten sorun yoktu sanırsam. Bir şeyleri düzeltmeye çalıştım ama belki benim bilgisayarımdan kaynaklanan bir sorundur, belki hâlihazırda düzgün bir şeyleri bozmuşumdur :) O yüzden buraya yazayım dedim. Eğer bir problem varsa geri alınabilir. --Danbury iletihehehe 16:17, 29 Nisan 2008 (UTC)

Galeri ve Trivia[kaynağı değiştir]

Bu kisimlara hos yaklasilmiyor diye hatirliyorum Ingilizce vikipedide. Turkce kullanicilarinin bu konu uzerine bir karari var mi bilemiyorum. Tartisma kisminda goremedigimden ben not duseyim istedim.

Milliyetçilk diz boyu[kaynağı değiştir]

Iğdırda Kürt nüfus % 85 oranında olup hiç bahsedilmemiş şehrin çoğunluğu sanki Azerilermiş gibi takdim edilmiş madde.Birde bu yanlı hali ile seçkin madde yapılmış.--88.226.25.242 09:47, 11 Şubat 2012 (UTC)

Annem ve babam Iğdırlı ve her yaz Iğdır'a gideriz. Ne Iğdır ilinde ne de Iğdır merkez ilçede etnik açıdan Kürt nüfusu %85'lik bir dilim oluşturmaz. Türkiye'de ırk ayrımcılığına sebebiyet vermemek için nüfus sayımlarında insanların etnik kimliği belirlenmez. Bu nedenle hiçbir kaynakta kesin bir yüzde verilemez, verilmişse ve seçim sonuçlarına yakınsa bu tahmini eğer seçim sonuçlarıyla pek alakası yoksa sallamadır. Etnik kimliği Iğdır'da seçim sonuçlarıyla gerçeğe yakın olarak görebiliriz. Etnik yüzde hakkında hiçbir güvenilir kaynak olmadığından maddede yüzde vermedim. Ayrıca şehirdeki Kürt kimliğini de inkâr etmeden günlük hayatta her iki dilin de konuşulduğundan bahsettim. Maddede Kürt gelenek ve göreneklerinden pek bahsetmememin sebebi de Iğdır hakkında yazılan kaynakların ve bu kaynaklardaki bilgilerin daha çok 2000 yılı öncesine ait olması... Sadece yaşadığım, gördüğüm için bildiğim ancak güvenilir bir kaynak bulamadığımdan maddeye ekleyemediğim şu bilgi ise olayı açıklıyor. 2000 yılı öncesinde Iğdır'da Azeri kökenlilerin ezici bir çoğunluğu olduğu için 1923'ten 2000'e kadarki veriler ve kaynaklarda Iğdır, "Azeri kenti" olarak geçer. Çeşitli yerel organlar ve devlet kurumları tarafından çıkarılan kaynakların üzerinde hep bu doğrultuda hazırlandığından önemle durdum. 2000'den sonra (aslında 1990'lardan başlayan bir süreç) özellikle Ağrı, Bitlis, Van gibi tarımın hayvancılığın gerisinde kaldığı illerden Kürt aşiretlerinin tarımın gelişmiş olduğu verimli topraklara ve su kaynaklarına sahip Iğdır'a göç etmeleri sonucu ildeki etnik yapı gidere değişmeye başladı. Buna Azeri kökenlilerin ortalama 2-3 çocuk, Kürt kökenlilerin ortalama 5-6 çocuk doğurması da eklenince bu süreç çok hızlandı. Bunda ayrıca Iğdırlı Azeri nüfusun bu süreçte büyük şehirlere olan göçünün devam etmesinin de bir etkisi mevcut.
Tüm bu değişimi gerçeğe yakın olarak gördüğümüz seçim sonuçlarına bakalım:
  • 2007 Türkiye genel seçimleri: AKP, 2 dönem görevde kalmış eski Azeri kökenli MHP'li belediye başkanını aday olarak gösterir. MHP de Azeri bir adayla seçime katılır. BDP ise Kürt kökenli bir adayla (Mehmet Nuri Güneş) seçime katılır ve Azeri kökenlierin oylarının AKP ile MHP arasında dağılmasından ötürü 1. parti olarak çıkar ve ilde ilk kez bir Kürt kökenli adayın belediye başkanı olmasını sağlar. Burada kilit nokta, Azerilerin Azeri adaya, Kürtlerin ise Kürt adaya oy verme potansiyelinin yüksek olmasıdır, çünkü Iğdır her iki taraftan da milliyetçi yapıya sahip bir şehirdir.
  • 2011 Türkiye genel seçimleri: AKP bu sefer TBMM için Kürt kökenli bir aday gösterir. MHP ve BDP'nin aday çizgisi değişmez. Sonuçta il genelinde MHP %34'le birinci olur. MHP'ye neredeyse hiçbir Kürt kökenli vatandaşın oy vermeyeceğini düşünürsek (diğer oyları ve meclise Iğdır'dan AKP'li vekil yollayalım ki ile hizmet gelsin mantığıyla AKP'ye oy veren Azeri kökenli vatandaşları da hesaba katarsak) Iğdır'daki Kürt nüfus en fazla %55 gibi gözüküyor. Bu bile resmi bir rakam olmadığından ve sadece varsayımlara dayandığından Iğdır'a "Kürt şehri" diyemeyiz. Maddede tarafsızlığı sağlamak adına Şehrin en büyük nüfus yapısını Azeriler ve Kürtler oluşturur. Günlük konuşmada genellikle Azeri Lehçesi ve Kürtçe kullanılmaktadır. yazısını boşuna eklemedim. Bu maddedeki tarafsızlığın en büyük göstergesidir.
Bu nedenle senin dediğin tarza bir cümle yazmak maddeyi taraflı duruma getirir ve sadece bir cümlesiyle Kürt milliyetçiliği yapan bir maddeye dönüştürür. Eğer BDP'li belediye Iğdır'ı tanıtan ve içerisinde Iğdır'daki Kürtlerin gelenek ve göreneklerine dair bilgiler verirse bunu maddeye eklemeye hazırım ama sırf seçim sonuçlarına göre yüzde bilmem kaç Kürt yaşıyor vay efendim onlardan da maddede en az Azeriler kadar bahsedelim denirse Vikipedi'nin özellikle de bu maddesini Kürt milliyetçiliği doğrultusunda ilerler. Maddenin bazı eksikleri var ve biraz daha güncellenmesi gerekiyor. En kısa zamanda halledeceğim. Bir de, tek bir hatadan dolayı maddeyi neden seçkin madde seçilmiş diye yargılamak çok saçma, bazı küçük eksikleri düzeltilir. Genelinde bir sorun görülmemişse ve seçkin madde seçilmişse maddenin bu statüde kalmasının bir sakıncası yoktur... Son olarak lütfen bu kadar etnik ve dini kimliğe takılıp, çok fazla üzerinde durup daha önemli olan diğer işlerimizi ihmal etmeyelim.--вяí¢αи76ileti 00:32, 14 Şubat 2012 (UTC)

İğdır şehir yoksa ilçe[kaynağı değiştir]

Efendiler bu maddede neden şehirle ilçeye ait bilgiler çulğlanmış her şey karışmıştır ! Çoğunluk olarak madde İğdır ilçesinden bahs ediyor ama her yere iğdır şehri diye yazılmış - karışıklığı lütfen düzenleyin !--Asparux Xan Bulqar (mesaj) 04:37, 8 Mayıs 2012 (UTC)

Belki bunun yardımı dokunur[1]

  1. ^ History Studies, Volume 2 / 3 2010 :Cumhuriyetin İlk Nüfus Sayımına Göre Iğdır’ın Demografik Yapısı:..Kaynak: Türkiye Cumhuriyeti Başvekâlet İstatistik Müdürlüğü, 28 Teşrinievvel 1927, Umumi Nüfus Tahriri, Fasikül I, Sayfa; 230
Şehirle ilçe arasında çok ufak farklılıklar var. Sırf ilçenin merkezi ve ilçenin merkeziyle birlikte civar köy ve mahalleleri kapsayan iki farklı madde açmak gereksizdir.--RapsarEfendim? 06:57, 8 Mayıs 2012 (UTC)

harita[kaynağı değiştir]

"Iğdır Belediyesi'nin sınırları" notu gösterilen alan gerçekte merkez ilçe sınırları değil mi? yoksa ikisi çakışıyor mu? Scientia longa (mesaj) 21:28, 31 Ocak 2013 (UTC)

Iğdır Tarihi Rus Dönemi[kaynağı değiştir]

  • Merhabalar, Iğdır Tarihi hakkındaki görüş, fikir ve bilgilerinizin ne olduğunu bilmiyorum fakat kararlılıkla değiştirmek ve genişletmek istediğim bölümler her defasında engelleniyor ve üstelik düzelttiğim yanlışlıklar tekrar doğrulanmış bir şekilde maddeye sürülüyor.Konu hakkında sizinde yardımlarınızı bekliyorum.Değiştirme ve konuyu genişletme çabalarımda ki doğruluğu ispatlamak için her türlü referans ve kaynağı sunmakla kalmayıp, Iğdır Tarihi üzerine kaynak gösterilen Ali Ekber Tufan'ın Michigan Üniversitesi tarafında bile kayıt altına alınmış tarihi ve anılarını kaynak olarak gösterirken kendisinin yaptıklarının ve tarihinin orada belirtilmesine izin verilmemesi gerçekten üzücüdür.Lütfen bu duruma bir çözüm getirmenizi bekliyorum.Ayrıca yapmış olduğum konu genişletmesinde tarihe not düşmüş emeği geçen kahramanları kabul edilmemesini hala anlamış değiliz.Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.(Kullanıcı:Ramazanoff (mesaj) 11:54, 30 Nisan 2013 (UTC))
eklediğiniz içerik telifli olduğu için çıkartılıyor.
  • Pardon öcelikle imzalı mesaj atarsanız sevinirim .Ayrıca ne telifi kimin telifi.Telifi kim almış?Düne kadar Iğdır Tarihi hakkında bir isim bile bilinmezken kim telifi kimden almış?Yol gösterirseniz sevinirim.Telif sorunu yaşanan satırı işaretlemenizi diliyorum. (Ramazanoff76 (mesaj) 08:44, 1 Mayıs 2013 (UTC))


Öncelikle vikipedi siyaset yapılacak bir alan değildir. Iğdır tarihini çok araştırıp yazdım ancak bu ismi ilk kez duyuyorum. İnternet aramasında bile çok az yerde geçiyor ve hatta 2009 öncesi hiçbir kaynakta bu adı göremedim. Kürtçe vikipedide bile madde başlığı "Îdir". Iğdırdaki Kürtler de Azeriler de İdir ya da İğdir şeklinde telaffuz ediyor. Kaynak gösterebilirseniz madde içine ekleyebiliriz ancan o ilin Kürtçe, Zazaca, Rumca vs. adını şablona eklemiyoruz. Şehrin adının etimolojisi kısmında kayda değer kaynaklı olarak bahsedebiliyoruz.--Śαвяí¢αи76ileti 09.23, 14 Ağustos 2020 (UTC)

koruma?[kaynağı değiştir]

maddede bir kullanıcı iki kez değişiklik yapmış ve madde sadece hizmetlilerin değişiklik yapabileceği şekilde iki gün aşırı vandalizm diye korumaya alınmış. ne vandalizmi, ne aşırısı merak ettim. maddeleri sahiplenmeyiniz, hizmetlilik fonksiyonlarını bu şekilde yanlış kullanmayınız. --kibele 20.53, 19 Ağustos 2020 (UTC)