Tartışma:Hititler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje 10K (Başlangıç-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Siyaset (Başlangıç-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Tarih (Başlangıç-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Tarih maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Tarih kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Türkiye (B-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Hititler ve Hitit Uygarlığı adlarında aynı konuyu işleyen iki ayrı madde var! --Fedkad 10:57, 12 Eylül 2005 (UTC)

Hitit Dili[kaynağı değiştir]

Hitit dili kısmında sadece Hitit dili ile ilgili bilgi verilmeli. Hitit dili ve Türkçe arasındaki benzerlikler ayrır bir makalede yer almalı.--Ugur Basak 07:11, 14 Ekim 2005 (UTC)

Bu maddenin açıklamasında Hitit dilinin deşifrasyonu ve sistematiğine büyük katkısı olan iki bilginin, Bedrich Hrozný ile Emil Forrer anılmıyor olması çok üzücü. Vedat Çorlu

haritada kıbrıs da kırmızı olmalı[kaynağı değiştir]

mesela "Hititler devrinde anadolu, kitap III, Ahmet Ünsal, Bölüm VII, Sonsöz, sayfa 177, Paragraf 2, 2. Cümle": "Yoksa onların Kuzey Suriye'yi, Kıbrıs'ı...işgal etmiş olmaları,..." demekki, Alaşiya (Kıbrıs) da kırmızı boyanarak, en geniş zamanlarındaki Hitit sınırlarına dahil edilmelidir, değil mi?


Alasya (Kıbrıs'ın Hititlerdeki İsmi)[kaynağı değiştir]

Hititler, şuan KKTC'nin bulunduğu bölümü de almışlardır. Bu bölüme 'Alasya' adı verilmiştir. Kaynak gerekirse, buraya ekleme şansım yok; lakin Hititlerin tabletlerinde buraya Alasya denilmektedir ve Hititlerindir.--Dilben 13:49, 4 Ekim 2007 (UTC)

Kıbrıs'da Hitit hakimiyetinin hangi tablet de bahsi geçiyor yardımcı olur musun ? Firari 23:30, 17 Eylül 2011 (UTC)Kullanıcı:Hancı ve yolcu 02:49, 18 Eylül 2011

Hititlerle ilgili bilgi[kaynağı değiştir]

Ben size yardım etmek istiyorum ve size bilgi yazıyorum.

(...) 18 Eylül 2011 (UTC) [[Kullanıcı:Hancı ve yolcu , 03:03 18 Eylül 2011

Mikenlerin anadolud o devirlerde ne işi var ya bu harita tamamen zırvalık[kaynağı değiştir]

özellikle girit minosların yerleşim birimi ve hitit kültür bölgesinde(Truva ve diğer luvi kent-devletleri gibi) Nazilerin yapacağı harita bu kadar olur.

Kıbrıs hakkında[kaynağı değiştir]

Ben de arkadaşımızın dediği gibi Kıbrıs'ın da haritaya eklenmesi gerektiğini düşünüyorum. ♥ ♪ FuşyA ♫ ♣ ♠ 19:15, 25 Şubat 2009 (UTC)

Hititler ve Irk[kaynağı değiştir]

Hititler ari dil konuşuyolar diye ari ırktan olamazlar.Çünkü dil bu konuda yanılgıya düşmemize neden olur bazen.Hititler anadoludaki yerli ırktır.Bunlara anadolu,önasya,küçükasya ırkıda denilir.Ari dili başka kültürlerin etkisi altına girerek benimsemişlerdir.Bu tarihte çözülmesi gereken meselelerden biridir.Ve şimdi hititlerin soyu türkleşerek bizim içimize karışmış yaşamaktadır.Tıpkı bazı türklerin çin,bulgar,arap veya ruslaşarak tarih içnde türklüğünü unutması gibi.Saf ırk diye birşey yoktur.Hepimiz meleziz.Ama kültürel olarak millet vardır.m.sait.16.07.2009

Yazı dili olarak incelediğimizde, Helenler yazıyı hititlerden aldılar. (Kaynak: Ekrem Akurgal, Anadolu uy. Sf:92) Bu anlamda da dil benzerliği ile uygarlıklar benzerliğini kurmak gibi bir niyet var ise. Hititlerin avrupa uyglarlığından değil avrupa uygarlığının hititlerden etkilendiği söylenebilir. utip. 10.11.2009

Hititler ve Huriler "Kürt Türk ve Ermenilerin" atasidir[kaynağı değiştir]

bir ekleme yapdim, bunu herkes bilsin diye umarim begenirsiniz, avrupadaki tarihciler bize hep karsilar ama bunu DNA tesleri söylüyor: Kürtler Aryan ve Fars degirler, dileri medler tarafindan etkinlesmis! Türkler mogol ve ya cekik gözlü degirler, cünkü onlar anadolu evlatlari bunu DNA testleri gosteriyor. Türklerin atasi mogol degir ama HITIT ve HURIlerdir. Bunu avrupada tarihciler biliyor ama söylemiyorlar! Kürt Türk Ermeni ayni kani paylasiyor sadece dil ve dinler degismis!--Alsace38 16:34, 21 Mayıs 2010 (UTC)

Merhaba Alsace38,
Bu tür DNA araştırmalarının daha geniş çaplı olanları da var. Özetle sonuçlar şöyle çıkıyor: 1- Her millet az çok melezdir, 2-Sonradan gelenlerin oranı sanıldığından azdır.
Bu araştırmalara yine genetik uzmanı bilim insanlarının bir kısmı yönteme eleştirel yaklaşıyor ve çalışmaların yeterince doğru sonuç veremeyeceğini iddia ediyor. Biraz literatür tarayarak her iki tarafın da iddialı (veya iddiacı) makaleleri olduğu görülebilir.
Söylemek istediğim, bu araştırma ne ilk ne son, ama fazlaca değer vermek doğru değildir. Türkiye'de kendini Türk görenlerin önemli bir kısmının geninde ciddi oranda melezlik olabileceğini iddia etmek hiç zor değildir. Sayısız Antik, İlk Çağ ve Orta Çağ halkının yok olması elbette söz konusu olamaz. Ama günümüzde millet-köken konusuna öncelikle hissiyat ve kültürel olarak bakmak durumundayız. Bu konuda Selahaddin Eyyubi çok iyi bir örnektir. Ataları Yemen'deki Ravvadi Araplarındandı. Azerbaycan'a göç ederek kültürel olarak Kürtleştikten sonra babası zamanında -yine kültürel olarak- Türkleşmesi tamamlanmış görünüyor. Sonuçta tüm kardeşlerinin isimleri eski Türk isimleri olmasından, kendi hükümdarlığı sırasında devleti ve orduyu idare usullerinde Türk geleneklerinin baskınlığına, konuştuğu dile, yaptırdığı tercüme eserlere kadar incelediğimizde, bir Türk hükümdarından ayırmayı başaramayız. Genlerinde hiç Türk payı olmasa da artık Türkleşmiştir. Onun kadar ünlü olmayan diğer Türkleşenlerin torunlarının hemen hemen hiçbirinin yüzlerce yıl önce Türkleştikleri konusunda bir bilgisi olamıyor elbette.
Milliyeti kanda, gende aramak yerine kültürde aramak, en mantıklı olandır. DNA araştırmaları asla vikipedi metinlerinde geçmesin demiyorum tabii, ama bu araştırmaları kesin gerçekler gibi göstermemeye dikkat edilmesinde yarar var.

--iazak 21:06, 21 Mayıs 2010 (UTC)

ama Türkler mogol degirdir, bunu anla anlama o ayri bir sey, türklerin kani en yakin milletler ermeni ve kürtdür, bunu bütün düyan arastirmacilari söylüyor, türkler ermenilere kazak ve özbeklerden daha yakindir!

Pekala, türklerin atasi yilladir cahil ve irkci MHP mogol ve hun diyor, ve yillardir saçmaladi ama asil gerçek türkler capon ve mogol degir, türkler anadolu kavimlerden geliyor, hittite hatti urartu hurrite phrygia... ve dünya kültürüne büyük katkida bulundular! bunu kabullen, benim atam mogol ozbek degir! Benim bildigim hititce kürtce ortak 200 kelime var sana göndereyimmi?--Alsace38 21:02, 22 Mayıs 2010 (UTC)

Tekrar merhaba,
En azından aynı dili konuşmadığımızı öğrenmiş oldum. Ortak kelime listenizi tartışma sayfasına yazabilirsiniz, ilgilenen olabilir. --iazak 23:20, 22 Mayıs 2010 (UTC)
evet zaten ayni dil degirdir, bak fransa portekiz ispanya ayni dil konusullar, ama kesinlike ayni millet degirler, ve DNA testleri bunu gösterir. Ispagna meksika ve boliviya ayni dil konusurlar ama 3 ayri milletdir! Turkler kazaklar mogolar ayni dil ailesini konusullar ama kessilikle ayni millet degirdir, bunu her arastirmaci biliyor, tabii dil milliyetciligi ola bilir. Ama türk kürt ve ermeni eski anadolu uykarliklardan geliyorlar ve atalari kazak ve aryan ve mogol degir, atalari huri hitit....--Alsace38 18:30, 23 Mayıs 2010 (UTC)

Öncelikle arkadaşlar Hunlar fevkalade Türktürler. Bunun yanı sıra Moğollar ise sadece kültürel benzerlik ve yaşam biçimi açısından Türklere benzer. Ancak Türklerde Moğollara benzer ve bu bir akrabalık bağı anlamına gelmez. Üzerinde yaşadığımız dünya aylardan mevsimlere, mevsimlerden yıllara çeşitli canlıların göç etmesine şahitlik eder. Yeryüzündeki bütün canlılar sürekli hareket halinde ve yer değiştirmektedirler. Bu hareketlerin küçük çaplı olanları da vardır insanlık tarihini etkileyen büyük çaplı olanları da. Bu kaçınılmaz hareket günümüz toplumlarını şekillendirdiği gibi geçmiş toplumları da aynı karmaşıklıkla düzenlemiştir. Düzenin karmaşık olması pek alışılagelmiş bir terim değil lakin düzen karışıklıktan doğar. Velhasıl insanlık geçmişten günümüze ayran gibi çalkalanıp durmuştur. Durma anında ise yeni toplumlar meydana gelmiştir. Şimdi O toplumlardan bizimle alakalı olanları sizinle paylaşıyorum. Öncelikle Orta Asya'dan Hazar Denizinin güneyini takip ederek oradan Mezopotamya'ya ulaştığı düşünülen Sümerlerin dil yapısı ve sözcüklerinin Türkçe'ye benzerliği günümüz popüler tarih konuları arasındadır. Bununla birlikte henüz tam olarak ispatlanabilmiş bir şey yoktur .Nitekim kelime benzerliği bir akrabalık olduğunu kesinlikle kanıtlamaz , önemli olan iki veya daha fazla sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu deyimlerin benzerliğidir.Öyle olsaydı İngilizce Fransızca veya Farsca ile akrabalık söz konusu olabilirdi.Gerçi bu dil akrabalığı da bir yere kadar olan tarihi netliğe kavuşturabilir, çünkü elbet bir yerde insanoğlunun tek bir dil konuştuğu ilk ortaya çıkış dönemleri söz konusu olacak. Tabi bunun ispatı içinde daha eski bir yazının bulunması ve onu daha eski bir yazının bulunmasının takibi vs. vs. Sümer devrini ardımızda bıraktıktan sonra önce Hurri ve daha sonra da Urartu benzerliğinden bahsedilebilir ve mutlak sonuca da varılabilir. Ancak bunun mümkünlüğünü kısıtlayan başlıca etken Avrupa topluluğunun Türkiye üzerindeki haksız itham ve hak taleplerinin ortadan kalkacak olmasıdır. Neticede Türk toplumu 3 temel hareketle bağdaştırlabilir. İlki Mezopotamya'ya olan Sümer göçü ve sonrası Orta Asya'dan Güney Doğu Anadolu'ya geldiği düşünülen Hurri istilası ve daha sonrası Urartular, ikincisi Kavimler göçü öncesi ve sonrası toplumsal hareketler ve üçüncüsü 11.yüzyıl Anadolu yağma akınları. Türkler kesinlikle dil ve kültür açısından Hititler , Frigler , Mikenler vs. gibi toplumlarla bağdaştırılamaz. Elbette ki melezleşme söz konusu olmuştur ama bunun çok az sayıda olmasını düşündürecek toplumsal adetlerimiz ve yaşam biçimimiz buna engel olmuştur.Konu hakkında ayrıntılı tartışmaya bildiklerim kadar açığım. Ne mutlu türküm diyene. Firari 01:17, 18 Eylül 2011 (UTC) Kullanıcı:Hancı ve yolcu 04:11, 18 Eylül 2011 (UTC)

Hititlerin inandıkları din ve özellikleri[kaynağı değiştir]

--Ztonkaz (mesaj) 19:55, 7 Nisan 2014 (UTC)Yardımcı olunn !!!♠♠