Tartışma:Gelengi

  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Vikiproje 10K (Bilinmeyen-önem)
  VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
   ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
   Bilinmeyen  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
   
  Vikiproje Yaşam Ağacı (Taslak-sınıf, Az-önem)
  VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki Yaşam Ağacı maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Yaşam Ağacı kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
   Taslak  Bu madde Taslak-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
   Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
   


  Bu maddede yazılmış olan tür isimleri için hangi Türkçe kaynağın kullanıldığı eklenebilir mi? Bu imzasız yazı 88.241.22.16 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

  İngilizce ya da Almanca (de:Ziesel) karşılıklarına bakmanız yeterlidir --Kmoksy (mesaj) 12:46, 20 Ağustos 2012 (UTC)

  anlamadım, Türkçe kaynak yok mudur? İngilizce ve Almanca bilmiyorum Bu imzasız yazı 88.241.160.229 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

  Türkçe kaynaklarda bitki ve hayvanların hepsinin adını bulmanız çok zordur; ya İngilizce ya da almanca, fransızca gibi kaynaklardan çeviri yaparsınız veya latince bilimsel adını kullanırsınız. Eğer bildiğiniz bir kaynak varsa (bu sizin bir çalışmanız da olabilir, benim için kaynak göstermede bir sakınca yoktur; eğer varsa böyle bir çalışmanız ben hemen eklerim kaynak olarak) --Kmoksy (mesaj) 23:44, 20 Ağustos 2012 (UTC)

  Bilmiyorsanız Türkçe kaynak neden ekliyorsunuz o zaman kendi özgün araştırmanızı? Neden almancadan çevirdiniz, başka dil mi kalmadı. Bilsem Türkçe kaynak eklerim Ama siz hangi hakla benim yazdıklarımı siliyorsunuz. Bu imzasız yazı 88.241.160.229 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

  Türkçe kaynak dediğiniz adlandırma bölümündeki kaynaktır. Türleri kısmındaki adlar ise almancadan çeviridir. --Kmoksy (mesaj) 23:51, 20 Ağustos 2012 (UTC)

  çeviri olduğunu söylediğinizde anladım zaten. bu tür yer sincaplarının Türkçede adı yoksa neden çeviriyorsunuz? Latince adı kullanılması gerekiyormuş. Türkçe de bu yer sincaplarına ne ad verildiği konusunda kaynak gösteremiyorsanız lütfen kendi çevirilerinizi yayınlamayın. 88.241.160.229 23:54, 20 Ağustos 2012 (UTC) Teşekkürler.88.241.160.229 23:56, 20 Ağustos 2012 (UTC)

  Keşke "gerçek kullanıcı adınızla" tartışmaya katılsaydınız. Bu hayvanlara gelengi dendiğini benden önce de söyleyen olmuş, yani "gelengi" adlandırması benim "özgün çalışmam" değil. Bakınız Türkiye'deki türü 5 Ağustos 2005‎ tarihinde "Anadolu gelengisi" adıyla açılmış --Kmoksy (mesaj) 00:05, 21 Ağustos 2012 (UTC)

  Gelengiye gelengi denir elbette. Ama kaynak gösteremiyorsanız, o adlar sizin uydurmanız. türkçede öyle bir ad yok. Anadolu gelengisine kaynak eklemeye çalıştım. Oldu mu bilmiyorum. Bakabilir misiniz? 88.241.160.229 00:10, 21 Ağustos 2012 (UTC)

  Neyse bir önceki mesajla konunun özgün araştırmayla ilgisi olmadığı görülüyor da asıl mevzuya gelirsek parantez içinde Türkçe adları kullanmak faydalı olacaktır. Ancak burada bahsedilen ad kullanılmıyorsa maddeyi o adla açmak sorun yaratır.--Gökhan (mesaj) 00:12, 21 Ağustos 2012 (UTC)
  Gelengi maddesini açtım fakat bin pişman ettiniz. Sanki çok büyük bir günah işledim. İnsaf yahu. Latinceleriyle verdik, Almancadan çeviriler eklenseydi kıyamet mi kopardı. Kıyamet koparıldı. Türkçe adları aynı zamanda tanımlayıcı (ve de bilgiliendirici) idi. şimdi boş boş Latince. --Kmoksy (mesaj) 00:16, 21 Ağustos 2012 (UTC)

  Spermophilus cinsine Türkçe de Gelengi dendiğine dair kaynak gösterebilir misiniz? Anadolu gelengisi bir türe verilen ad. Nereden çıkarıldı Gelengi adının Spermophilus türüne verildiği? Bilimsel olmayan kaynaklarla mı çalışılıyor burada?88.241.160.229 00:20, 21 Ağustos 2012 (UTC)

  Ne yapmaya çalıştığınızı anlamaya çalışıyorum. Hem yukarıda "Gelengiye gelengi denir elbette" diyorsunuz hem de "Spermophilus cinsine Türkçe de Gelengi dendiğine dair kaynak gösterebilir misiniz?" diyorsunuz. Spermophilus (ya da Citellus) cinsine "gelengi" dendiği AnaBritannica'da GELENGİ (9. cilt, sayfa: 350) maddesinde yazıyor. Bayram Göçmen hocanın fakülte sitesindeki sayfasında "gelengi" adı yalın olarak Spermophilus xanthoprymnus türü için kullanılırken, "Trakya Gelengisi" adı da Spermophilus citellus türü için kullanılmış. AnaBritannica'da Spermophilus citellus türü için "bayağı gelengi" adı geçiyor. Yer sincapları grubu içerisinde Spermophilus cinsinden kemirgenler Gelengi adıyla anılır. Yani "yer sincabı" adı Spermophilus cinsine özgü değil yakın birkaç cinslik grubun adıdır. Türkçe vikide henüz sayfası açılmadığı için İngilizce vikideki en:Ground squirrel sayfasına bakabilirsiniz. --Kmoksy (mesaj) 00:30, 21 Ağustos 2012 (UTC)

  Spermophilus cinsine mensup türlerin Türkçe genel isminin Gelengi olduğu Biyoloji ile haşır neşir olan hemen herkesin malumudur. Bu tartışmanın amacını anlayabilmiş değilim. Chaetopelma (mesaj) 03:38, 21 Ağustos 2012 (UTC)

  • Spermophilus citellus sayfasında "Spermophilus citellus (L., 1766) (Gelengi = Tarla Sincabı = Yersincabı = Trakya Gelengisi = Trakya Tarlasincabı)" deniyor. Azıcık iyi niyet varsayın, doğru düzgün tartışın. --Khutuckmsj 08:30, 21 Ağustos 2012 (UTC)

  Gelengi hakkında bir tartışma başlatın.

  Bir tartışma başlat