Tartışma:Ekoloji

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Vikiproje Bilim tarihi (NA-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki Bilim tarihi maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Bilim tarihi kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 
Vikiproje 10K (NA-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 

ekolojiye açılan sayfaya yan başlık olarak ekolojik dengeyi eklemeliyiz bence.fazla bilgim olmadığı için yazamıyorum.bilgisi olan yazsın lütfen.--Tyty123 10:55, 1 Temmuz 2008 (UTC)

T.D..K Ekoloji kavramına sahip çıktı..çevrebilim ;ekoloji demek değil![kaynağı değiştir]


çevrebilim ;ekoloji demek değil! TDK, "Ekoloji" ile "Çevre Bilimi"ni ayırdı!


Türk Dil Kurumu (TDK), Türkçe Sözlük'te çevre bilimi olarak geçen ekoloji kelimesini yeniden tanımladı. Türkçe Sözlük'ün yeni baskılarında çevre bilimleri ve ekoloji sözcükleri ayrı ayrı yer alacak. Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi öğretim elemanı Tahir Çalgüner, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, TDK'dan ekoloji ve çevrebilim sözcüklerinin ne anlama geldiğini sorduğunu ve Yunanca kökenli ekoloji sözcüğünün, Türkçe'de çevre bilimi olarak tanımlandığı yanıtını aldığını belirtti. Bunun üzerine ekoloji sözcüğünün çevre bilimi anlamına gelmediğine ilişkin çalışma yaparak kitap haline getirdiğini ifade eden Çalgüner, yeniden TDK'ya başvurduğunu anlattı. TDK Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Güncel Türkçe Sözlük'ü internette kullanıma açtıktan sonra sözlük kullanıcılarının, kelimelerinin anlamları konusunda pek çok öneri ve görüşlerini kendilerine iletiklerini belirterek, Adeta imece usulü Türkçe sözlüğü geliştiriyoruz dedi. Ekoloji kelimesiyle ilgili olarak da çok sayıda başvuru aldıklarını anlatan Akalın, bunların, ekoloji kelimesine karşılık gösterilen çevre biliminin bu kelimeyi tam olarak olarak karşılamadığı, çevre biliminin daha alt bir dal olduğunu kaydetti. Akalın, bu görüşleri Güncel Türkçe Sözlük Çalışma Grubu'nda değerlendirerek üniversitelerden görüş alınmasına karar verdiklerini söyledi. Üniversitelerden gelen görüşler doğrultusunda ekoloji kelimesinin tanımını değiştirdiklerini belirten Akalın, internetteki sözlükte değişiklik yaptıklarını, Türkçe Sözlük'ün yeni baskılarında da ekolojinin yeni tanımına yer vereceklerini bildirdi. TDK'nın kararına göre, ekoloji kelimesi, canlıların hem kendi aralarındaki, hem de çevreleriyle olan ilişkilerini tek tek veya birlikte inceleyen bilim dalı olarak tanımlanırken, sözlüğe, ekolojist, ekolog, ekolojizm gibi terimler de ilave edildi ve bunların tanımları yapıldı. TDK, Çevre bilimlerini ise çeşitli bilim dallarını içerisinde toplayan, insan-doğa ilişkilerini ve çevre sorunlarını inceleyen, uygulamalı ve disiplinler arası bilimler olarak tanımladı.