Tartışma:Ebü'l-Fidâ

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

"Kurdish historian" + "Al-Fida" sadece 3 hits. Ayrıca bu kitaplarda Kürt tarihçi olarak tanıtılan bu zat değil ve bu zat çoğunlukla Arap tarihçi olarak geçiyor. Aynı eserde Michael M. Gunter "Kurdish authors" olarak tanıtıyor. Fakat kendisi aynı cümlede Fuzûlî'yi de "Kurdish authors" (Kürt yazarlar) olarak tanıtıyor. Al-Fida, Selahaddin Eyyubi'nin ağabeysinin sülalesinden olup Mısır Memlûk Sultanlığı'nın himayesi altında Hama'daki Eyyubi emirliğinin hükümdarı (emir) idi. Dolayısıyla yaygın görüşüne göre, ataların atalarında Kürtlük vardır. Fakat "Kürt tarihçi" demek biraz güç. Yine Kategori:Müslüman tarihçiler daha uygundur. Takabeg ileti 07:24, 27 Nisan 2013 (UTC)

Şurada yapılan değşiklikle "Arap" kelimesi eklenmiş ve gerekçesinde "eklenmekte olan kaynaklar Arap diyor..." denilmiş. Fakat kaynaklara baktığımda hileli bir kaynaklandırma olduğunu düşünüyorum. Gösterilen şu 4 kaynakta "Arap" denilmiyor: 1, 2, 3, 4
Ayrıca eklenen bu kaynakta da Eyyubi ailesine mensup olduğu yazıyor. Yani Eyyubi ailesi Kürt olduğuna göre, bu kişi nasıl Arap oluyor?
İlaveten, eklenen şu kaynak da İngilizce vikinin kopyası. Bir dildeki wikipedia başka bir dildeki wikipedia için kaynak olur mu?
Şu iki kaynak da birbirinin kopyası: 1, 2. Neribij (mesaj) 14:18, 9 Mayıs 2013 (UTC)
  • Düzenleme yapıldı, kaynak eklendi. --OrjinS 01:15, 2 Temmuz 2013 (UTC)

Çifte madde[kaynağı değiştir]

Bu "Ebu el-Fida" maddesi ile "Ebu'l Fida" maddesi ayni kişiyi ele almaktadır. "Ebu'l Fida" maddesi daha çok bilgi ihtiva ettiği için bu maddede bulunan ekstra bilgiler "Ebu'l Fida" maddesine taşınıp bu referans "Ebu'l Fida" maddesine yöneltilmiştir. 13:16, 29 Ocak 2014 (UTC)