Tartışma:Özel Harekat Başkanlığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Türkiye (C-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

madde adı[kaynağı değiştir]

kamuoyunda yaygın olarak PÖH olarak tanınıyor. kaynaklarda genellikle 'PÖH polis özel harekat' olarak anılıyor. madde adının buna göre değerlendirilmesi gerekli.. --kibele 16:44, 12 Şubat 2017 (UTC)

aramalarda dramatik bir fark var, bu da bize 'hemen hemen her zaman' kısaltma olarak kullanıldığını gösteriyor.. --kibele 11:28, 9 Nisan 2017 (UTC)
  • Katılıyorum. "PÖH" 1.410.000 sonuç, "Polis Özel Harekat Dairesi Başkanlığı" 4.160 sonuç, "Özel Harekat Daire Başkanlığı" 87.100 sonuç. --Pragdonmesaj 11:37, 9 Nisan 2017 (UTC)
  • Resmi adı "Özel Harekat Daire Başkanlığı"dır. Burada Daire Başkanlığından bahsedilmektedir. Özel Harekat Polislerine medya daha uygun düşeceği için Polis Özel Harekatın kısaltması olarak PÖH kısaltması kullanıyor. Yani PÖH, özel harekat polisini tarif ediyor, daire başkanlığını değil. Onun için bu kısaltma önerisi uygun değil.--Muratero 12:22, 9 Nisan 2017 (UTC)

ayrı bir kurum yok, egm'ye bağlı bir kuruluş var. tanınırlığı da bu şekilde.. --kibele 12:41, 9 Nisan 2017 (UTC)

Yukarıda da dediğim gibi PÖH ister telaffuz kolaylığı ister yanlış adlandırma olsun Özel Harekat Polisinin kısaltması. Medyada çoğunlukla "PÖH Alımı", "PÖH Başvuruları", "PÖH Sözlü Mülakat" ifadesini görmekteyiz. Bu alımları yapan başkanlıkta Polis Akademisi Başkanlığı. PÖH Daire Başkanlığı diye bir ifade varsa buyrun yazın bizde görelim. (...) Muratero 17:59, 9 Nisan 2017 (UTC)
yani bunları kendine söylemende fayda var, benim açıklamama cevabın varsa versen. PÖH Daire Başkanlığı diye arattın mı Google?--Muratero 11:14, 11 Nisan 2017 (UTC)
Evet 261 sonuç. --Pragdonmesaj 11:38, 11 Nisan 2017 (UTC)

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · FENS · JSTOR · NYT · VK Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · FENS · JSTOR · NYT · VK Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · FENS · JSTOR · NYT · VK Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · FENS · JSTOR · NYT · VK

Muratero'nun itirazına hak veriyorum. bir kurum adının polis rütbesi olarak anılan PÖH olarak taşınması doğru değil. "PÖH" Google aramalarında yazıldığı gibi 1.410.000 sonuç değil, 482.000 sonuç veriyor. "Polis Özel Harekat" ise 1.120.000 sonuç, "Özel Harekat Daire Başkanlığı" :86.200, "Polis Özel Harekat Daire Başkanlığı": 16.500. Yani iddia edildiği gibi PÖH lehine arada dramatik bir fark yok. --Maurice Flesier message 12:29, 11 Nisan 2017 (UTC)

  • Taşınsın Taşınsın Vikipedi olarak devlet yapılanması olması bakımından "kurum" olarak ifade edilmesi sebebiyle yaygın kullanımı rafa mı kaldırıyoruz? Bu veya bu gibi örneklerde bilinen ad kullanılmalı deniliyordu? PÖH gayet de bilinen bir ad, şayet standardizasyon arıyorsak ve legel-illegal ayrımı anlamında iki karşıt adlandırmada eşitlik arıyorsak madde kesinlikle yaygın kullanım olan Polis Özel Harekat adının kısatlması olan PÖH adına taşınmalı. Hem de kesinlikle. --Ahmet Turhan (mesaj) 23.13, 29 Şubat 2020 (UTC)
Tartışmaları ve ilgili yönetmeliği bir daha okudum ve ifademi güncelledim, adlandırmalarda anlaşılabilir açık ad kullanılmalı. Ayrım yapılmadan her kuruluşa aynı mesafeyle yaklaşılması gerektiği ifademi ise tekrar vurguluyorum. Böyle bir girişimin olduğunu daha önce görmüştük çünkü. --Ahmet Turhan (mesaj) 11.01, 1 Mart 2020 (UTC)
  • Ahmet Turhan'ın alakasız örneklemesine kesinlikle katılmıyorum. Burada legal illegal ayrımı yok. türkçe vikipediada olduğumuzu unutuyoruz anlaşılan. Özel Harekat Başkanlığı bir birim. Bu birime bağlı polislere halk tarafından kısaca Polis Özel Harekat'ın kısaltması olarak PÖH deniyor. Vikipedia da zaten PÖH ile ana başlığa bağlantı veriliyor. pkk örnek verilmiş. pkknın Türkçe açılımı Kürdistan İşçi Partisi, o zaman KİP diye mi tanımlayacağız? Türkçe olduğu zaman zaten kısaltma yapmıyoruz. Sizin iddianızı çürüten illegal örgüt Marksist-Leninist Komünist Parti maddesi açık adıyla yazılmış, MLKP kısaltması daha çok bulunmasına rağmen, niçin? Tabiki Türkçe açılımı olduğu için. Diğer illegal örgüt Türkiye Komünist Partisi/Marksist-Leninist için açık madde adı yazılmış Tikko demiyoruz sonuçta. Legal parti Halkların Demokratik Partisine niye HDP diye taşınsın demiyoruz. Orman Genel Müdürlüğü var mesela başka bir devlet kurumu ona da yaygın kullanım diye OGM diyelim. Amerika Birleşik Devletleri maddesini yaygın kullanım diye abd demiyoruz. böyle kaç yüz maddeyle uğraşalım? Sonuç olarak vikipediada uzatılmaması gereken bir tartışma --Muratero 10.01, 1 Mart 2020 (UTC)
Bir standardizasyon yok, ahsedilen örneklere aksi örnekler de var, PYD gibi bir siyasi partiler veya EOKA, EOKA-B, ASALA gibi örgüt yapılanmaları da buna dahil. Bunun belirleyen bir yönergemiz yok, yoruma çok açıl durumlarla işlemler yapılıyor. Türkiye Komünist Partisi/Marksist-Leninist ile HPG arasında sadece "kullanıma" göre bir ayrım yapılıyor ise bunlar subjektif ayrımlar olmaktan öteye geçemiyor. Böyle giderse Anavatan Partisi'ne "ANAP" veya Beşşar Esad maddesine de kullanıma göre "Esed" adlandırmasına giden yol açılır. Bu anlamda bir yönerge hazırlıklarına başlamak şart diyorum ben. --Ahmet Turhan (mesaj) 11.01, 1 Mart 2020 (UTC)