T-27

Vikipedi, özgür ansiklopedi
T-27A

Çeşidi Hafif tank
Uyruğu Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği
Özellikler
Ağırlık 2,70 ton
Uzunluk 2,60 m
Genişlik 1,83 m
Yükseklik 1,44 m
Mürettebat 2


Zırhı 6 – 10 mm
Ana silahı 7.62mm DT makineli tüfek
Motor benzinli GAZ-AA
40 hp (beygir gücü) (30 kW (kilowatt))
Kaldırma kapasitesi 15 hp/ton
Harekat menzili 120 km
Azami hızı 42 km/h

T-27 Sovyetler Birliği tarafından 1930 yılında geliştirilen bir tankette türü araçtı. Araç 1930 yılında Birleşik Krallık'ta üretilen Britanya yapımı Carden Loyd Tankette hafif tankının lisansı alınarak geliştirilmiştir.

Geliştirilmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sovyetler Birliği lisansı alınan Carden-Loyd modelinin dizaynını beğenmemiş ve T-27'nin seri üretimine geçmeden önce model üzerinde değişikliğe gitmiştir. İngiliz model ile kıyaslandığında, gövdesi daha iri, yürüyen aksamı daha gelişmiş ve silahı modernize edilmiş Sovyet yapımı 7.62 mm DT Makineli tüfek oluşmaktaydı. Bu değişikliklerin yanında Baş mühendis N. Kozyrev ve Rehber mühendis K. Sirken aracı Sovyet arazi ve hava şartlarına göre değişiklikler yapmıştır. Araçların üzerinde herhangi bir telsiz sistemi bulunmadığından araçlar modası geçmiş olarak işaret bayrakları ile iletişim kuruyordu.

Görev tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tankette 13 Şubat 1931'de ordu tarafından kabul edilerek servise alındı. Araçlar değişmeli olarak iki farklı fabrikada üretildi. İlki Bolşeviklere ait Leningrad fabrikası ve ikincisi ise daha sonra GAZ firmasına geçecek olan Nizhni Novgorod fabrikasıydı.

T-27 görevde kaldıkları sürece keşif aracı olarak kullanıldı. Kızıl Ordu bünyesinde bir tanesi 50 araçtan oluşan 65 adet. Başlangıçta 65 tankette taburu bulunuyordu. Daha sonra bir tabur 23 araçtan oluşturuldu. Bu araçlar hava araçların hava araçları ile taşınması düşünüldü. 1935 yılında Kızıl Ordu, T-27'leri Tupolev TB-3 uçaklarının gövde altında taşımak için denemelerde bulundu.

1930'lu yıllarda T-27'ler Sovyetler tarafından Orta Asya'da bulunan Sovyetler Birliğine bağlı devletlerde ayrılıkçı halka karşı kullanıldı. Ancak daha yeni üretilmiş olmalarına rağmen çok kısa sürede eskimiş bir tank oldular. Kızıl Ordu bu araçları kullanmak için çok çalışsa da dar olan paletleri bataklık ve karlı arazi şartlarında aracın ilerlemesini imkânsız kılıyordu. Aracın taretinin dar olmasından ötürü aracı kullanacak mürettebattı bulmakta çok zordu. 1930 yılların sonlarına doğru T-27'ler cephe görevinden çok eğitim amaçlı veya sahra toplarının çekilmesinde kullanıldı.

Bazı denem modellerinde T-27'ler üzerine alev makinesi veya geri tepmesiz top takılmış ise de bu araçlardan başarı elde edilemedi. Çok az T-27 gerekli ekipmanlar takılarak nehirleri su altından geçebilmiştir.

2.157 adet T-27 Ocak 1941 hala ordu servisinde kullanılıyordu. Bazıları Nazi Almanyası'na karşı verilen ülke savunmasında kullanıldı. Kayıtlara göre en son Aralık 1941 tarihinde Moskova'nın savunulmasında kullanıldılar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]