ULEB

Vikipedi, özgür ansiklopedi
ULEB
Avrupa Basketbol Ligleri Birliği
ULEB logo.png
Kuruluş 1991
Merkez Barselona, İspanya
Üyeler 49 ulusal federasyon
Başkanı Belçika Tomas Van Den Spiegel
Resmî site uleb.org

Avrupa Basketbol Ligleri Birliği ya da yaygın adıyla ULEB (Fransızca: Union des Ligues Européennes de Basket), 1991 yılında kurulan ve amacı Avrupa'da profesyonel basketbol liglerinin koordinesini ve gelişmesini sağlamak olan bir kurumdur. Birliğin genel merkezi İspanya'nın Barselona kentindedir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

ULEB, 1991 yılında İtalya, İspanya ve Fransa liglerinin önderliğinde kurulmuştur. 1996 yılında Yunanistan ve Portekiz basketbol federasyonları da birliğe dahil olmuş, 1999 yılında Belçika Basketbol Ligi, İngiltere Basketbol Ligi ve İsviçre Basketbol Ligi de ULEB'e katılmıştır.

ULEB, 2000 yılına kadar düzenlenen Avrupa'daki kulüp takımlarının en önemli turnuvası olan Avrupa Kupası'na alternatif olarak EuroLeague'i başlatmıştır. ULEB'e üye takımlar FIBA'nın organize ettiği turnuvadan ayrılarak kendi liglerini kurmuşlar, FIBA ise SuproLeague adıyla organizasyona devam etmiştir. ULEB'in kurucusu İspanya, Fransa gibi ülkelerin bir ligde, FIBA'nın liginden ayrılmayan Türkiye, İsrail ve Yunanistan gibi önemli takımları olan ülkelerin bir başka ligde olması bir yıllığına kıtada iki büyük turnuva oluştursa da bir yıl sonra ULEB ve FIBA iki ligi EuroLeague adı altında birleştirme kararı alarak anlaşmıştır.

Avrupa Basketbol Ligleri Birliği, sonraki yıllarda genişlemeye devam etmiş; 2001'de Almanya, Hollanda ve Polonya'da birliğe katılmıştır. Daha sonra sırasıyla, 2002'de Adriyatik Ligi (NLB Ligi) ve Avusturya Basketbol Ligi, 2003'te Litvanya, 2004'te Çek Cumhuriyeti ve 2005'te İsrail Süper Ligi birliğe girmiştir.

ULEB'in eski logosu.

ULEB başkanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dönem İsim Ülke
Mart 1998−2004 Eduardo Portela  İspanya
2004−2005 Gian Luigi Porelli  İtalya
2005−2016 Eduardo Portela  İspanya
2016- Tomas Van Den Spiegel Belçika

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]