Tüm Hindistan Müslüman Birliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Tüm Hindistan Müslüman Birliği ya da Müslüman Birliği olarak da bilinir. 1906'da Britanya egemenliği altındaki Hindistan'da Müslümanların haklarını savunmak amacıyla kurulan siyasal topluluk.

1906'da Dakka'da kurulan Tüm Hindistan Müslüman Birliği önceleri yalnızca Müslümanların Hindularla aynı haklara sahip olması için mücadele ediyordu. İngilizlerce desteklenen ve genellikle yönetim yanlısı davranan birlik 1940'ta, kurulması öngörülen bağımsız Hindistan devletinin Hinduların denetiminde olacağı düşüncesiyle ayrı bir Müslüman devletinin kurulmasını gündeme getirdi.

II. Dünya Savaşı'nın bitmesiyle Hindistan'ın bağımsızlığına kavuşması kesinleşti. Kongre Partisi, Müslüman Birliğini tanımayı reddetmiş ve onların bağımsız Pakistan devleti kurma önerisini de kabul etmemişti. Müslüman birliğinin lideri Muhammed Ali Cinnah, ülkedeki umutsuz Müslüman azınlığı temsil ederken, Kongre partisinin başında bulunan Mahatma Gandi ise Hindu çoğunluğun görüşlerini yansıtıyordu. Ancak Gandi'nin politik liderlik gücü de giderek azalmaktaydı. 1947'de Hindistan'ın bölünmesi ve Pakistan'ın bağımsız bir devlet olmasıyla, Muhammed Ali Cinnah'ın önderliğindeki birlik Pakistan'ın en büyük siyasal partisi oldu. Aynı yıl Tüm Pakistan Müslüman Birliği adını aldı. Ama eski kitle tabanını hızla yitirdi. 1954 seçimlerinde Doğu Pakistan'da (bugün Bangladeş), kısa süre sonra da Batı Pakistan'da (bugün Pakistan) iktidarı yitirdi. 1960'ların sonlarında çeşitli hiziplere bölünerek dağıldı.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]