Hindistan Bağımsızlık Hareketi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Mohandas Karamchand Gandhi Hindistan bağımsızlık hareketi sırasında Hindistan'ın seçkin politik ve ideolojik önderi oldu.

Hindistan Bağımsızlık Hareketi Hindistan ve Güney Asya'da gerçekleşen siyasi organizasyon. 19. yüzyılın ilk çeyreğinde, Rammohan Roy Hindistan'a modern eğitimi tanıttı. Swami Vivekananda 19. yüzyılın sonlarında batı Hindistan'da zengin kültürünü gelişmesinde büyük rol oynadı. Mohandas K. Gandhi ve Subhas Chandra Bose da dahil olmak üzere 19. ve 20. yüzyılda ülkenin siyasi liderlerinin çoğu Swami Vivekananda öğretilerinden etkilenmiştir. İlk Bağımsızlık hareketleri Bengal'de başladı.Daha sonra Hindistan'da da etkinliğini sağladı.

Ülkenin siyasi liderleri Hindistan'ın bağımsızlığı ve kültürel özgürlüğü için başlatılan bu hareket halk arasında büyük yankı uyandırdı. Hindistan Ulusal Kongresi (INC) ülkenin bağımsızlığıyla ilgili bir bildiri sunuldu. 20. yüzyılın başlarında Lal, Bal, Pal ve Aurobindo Ghosh gibi liderlerin katılımıyla siyasi hareket radikal bir görünüme girdi. 1920'lerden itibaren, özgürlük mücadelesinin son dönemlerinde, Kongre şiddetsizlik ve sivil direniş konusunda Mohandas Karamçand Gandi politikasını benimsedi.

Muhammed Ali Cinnah Hindistan'daki azınlıkların anayasal hakları için bazı kampanyalar düzenledi. Subhash Chandra Bose gibi efsanevi figürleri daha sonra harekette militan bir yaklaşımı benimsedi. Swami Sahajanand Saraswati'nin düşüncesi benimseyen diğer liderler Hint köylü ve emekçi kitleler için siyasi ve ekonomik özgürlük istedi. Rabindranath Tagore siyasi bilincin gelişmesi için şiiri ve edebiyatı araç olarak kullandılar.

İkinci Dünya Savaşı dönemi sonunda İngiltere'nin Hindistan çıkışı hareketini ("Mahatma" Gandhi önderliğinde) ve Hindistan Ulusal Ordusu (INA)(Netaji Subhas Chandra Bose tarafından yönetilen) ve diğerleri tarafından düzenlenen kampanyalarla doruk noktasına ulaştı ve İngilizlerin çekilmesi hızlandı. Bu çalışmaların sonucu olarak 1947'de Hindistan Bağımsızlık Yasası ilân edildi. Hindistan Cumhuriyeti kurularak 26 Ocak 1950 yılında anayasa oluşturuldu. Pakistan'a 1956 yılına kadar hakimiyet sağladı. Hindistan Bağımsızlık Hareketi'nin toplumun çeşitli kesimlerini de kapsayan kitle tabanlı hareketti. Ayrıca sürekli ideolojik evrim süreci uygulandı.[1][2] Hareketin yapısı temel ideolojisi anti-sömürgeci olmasına rağmen, laik, demokratik, cumhuriyetçi, özgürlükçü ve sivil-politik ile birleşen bağımsız kapitalist bir ekonomik gelişme vizyonu ile desteklenmiştir.[2] Hareketin temel ideolojisi anti-sömürgeci olmasına rağmen, bağımsız kapitalist ekonomik kalkınma vizyonuyla laik, demokratik, cumhuriyetçi destekli bir siyasi yapıya büründü.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Chandra 1989, s. 521
  2. ^ a b Chandra 1989, s. 26

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]