Svala

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Svala
Steed Lord ile Svala (en sağ)
Genel bilgiler
Doğum adıSvala Björgvinsdóttir
Doğum8 Şubat 1977 (47 yaşında)
Reykjavík, İzlanda
Tarzlar
MesleklerŞarkıcı
Etkin yıllar1984-günümüz
Müzik şirketi

Svala Björgvinsdóttir (d. 8 Şubat 1977), bazen bilinen adlarıyla Svala, Svala Björgvins, ya da Kali, İzlandalı şarkıcı. 2001 yılındaki "The Real Me" adlı şarkısı ile aynı adı taşıyan en önemli albümü. Steve Lord grubuna katıldıktan sonra "Kali" sahne adını aldı. 2017 Eurovision Şarkı Yarışması'nda İzlanda'yı "Paper" adlı şarkıyla temsil edecek.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Svala 16 yaşında iken iki İzlandalı DJ ve bir yapımcı olan Scope grubunu kurdu. Müzikleri İngiltere'deki ev ve diskodan çok etkilendi. Svala ve Scope, 90'lı yılların ortalarında "Was That All It Was" şarkısının bir örneğini yayınladılar ve bu albüm dans anthemı ve İzlanda'da 1 numaralı isabet oldu. Svala, İzlanda'daki Skifan Records'taki en büyük plak şirketlerinden birine hızlı bir şekilde imzalandı ve Scope ile birkaç şarkı yayınladıktan sonra, Svala İzlandalı indie dance funk grubu Bubbleflies'e katılmak için ayrıldı. Bubbleflies ile birkaç şarkı yazdı ve İzlanda'nın her yerinde Stevie Wonder ve Sly ve The Family Stone tarafından orijinal ve ruh ve funk cover şarkıları gezdi ve ayrıca İzlandaca radyoda listelenen "Ben Betcha" gibi birkaç şarkı yayınladı.

Svala 18 yaşında iken İskoç yapımcısı Ian Morrow ile yazmaya ve kayıt yapmaya başladı. İzlanda'daki üniversiteye devam ediyordu ancak ilk solo albümü için müzik yazmak ve kaydetmek için Londra ve Glasgow'a ileri geri seyahat ediyordu. 1999'da Svala, EMI ve Kuzey Amerika'daki Öncelikli Kayıtlarla altı albüm anlaşması imzaladı. Kayıt anlaşması, şimdiye kadar İzlandalı bir kayıt sanatçısıyla yapılmış en büyük fırsatlardan biriydi. İmzalamadan sonra 2000 yılında Los Angeles'a taşındı ve o sırada müzik sektöründeki en büyük hit yapımcılarıyla yazmaya başladı. İlk albümü The Real Me, 2001 sonbaharında Billboard'un ilk 40 single'ında listelenen single "The Real Me" ile serbest bırakıldı. 9/11 olayından sonra Priority Records hayatta kalmak için mücadele etti ve 2002'de Priority Records, Capitol Records ve Svala tarafından satın alındı ​​ve diğer tüm sanatçılar Capitol Records'a geçti. Sivala Priority Records'tan ayrıldıktan sonra The Real Me albümü İzlanda'da platin satan bir albüme dönüştü ve Almanya, İspanya ve Japonya'da çok iyi karşılandı.

Şarkıcı İzlanda'ya geri döndü ve bir sonraki solo albümü The Bird Of Freedom için 2005 yılında çıkardığı yazma ve kayıt çalışmalarına başladı. Svala kendisi ve babası Bo Haldorsson tarafından üretildi. Svala, İngiltere, İskoçya ve Almanya'dan gelen şarkı yazarları ile birlikte yazdı. Albüm İzlanda'da Gold'a gitti ve Svala'ya yazma ve üretim becerilerini gösterme fırsatı verdi.

8 Şubat 2006'da Svala ve şimdi kocası Einar "Mega" Egilsson ve küçük kardeş Edvard "Eddie" Egilsson, Steed Lord elektronik grubunu kurdular. Birkaç ay sonra orta kardeşi Elli Egilsson AC Bananas olarak gruba katıldı. İzlanda'da birkaç gösteriden sonra ve MySpace'de büyük sesler duyduktan sonra, Steed Lord çabucak kendi ülkelerinde İzlanda'da ve yurt dışında başarı elde etti. Steed Lord, bunu bilmeden önce dünyanın dört bir yanına geziyordu ve ABD'deki büyük DJ'lerin yüksek profilli blog, dergi, üniversite radyo ve mixtapes'lerinde yer aldı. Steed Lord, duygusal-dövüşen ağır dans müziği ve çok şık tarzı ile tanınan nu-rave dalgasına katıldı. Daha çok tura başladılar ve Crookers, DJ Mehdi ve Jack Beats gibi EDM dünyasındaki devlerle remixlendi. 2006 yılında Steed Lord, tüm kampanyaları için İsveç giyim markasına katılan WeSC Activists oldu. 2007'de dünyadaki 100'den fazla ülkede 52 mağazada satılan bir giyim hattı tasarlamak üzere H & M tarafından ziyaret edildi.

9 Nisan 2008'de grup, İzlanda'daki buz gibi yolda neredeyse ölümcül bir araba kazasında İskandinavya'da tura çıkmak için İzlanda havaalanına gidiyorlardı. Svala'nın babası, ters yöndeki başka bir otomobilin kontrolü kaybedince arabayı kullanıyordu ve başın üstünde bir çarpışmada haklı olarak onları vuruyordu. Svala, Eddie ve Elli kırık kemikler ve ciddi iç yaralanmalar yaşadı, ancak Einar en kötü yaralıydı ve hayat kurtarıcı üç ameliyat geçirmek zorunda kaldı. Dört ay iyileşmek için hastanedeydi.

Kazadan kurtulduktan sonra Steed Lord, ABD turunda Chromeo'ya katıldı.

Svala ve Steed Lord, 2009 yazında Los Angeles'a taşındı ve 2010 başlarında Elli, kariyerini görsel sanatlar alanında sürdürmek için yola çıktı. ABD'ye taşındıktan sonra, Steed Lord, müzik ve görsel başarıları için birkaç ödül kazandıktan sonra DIY projesiyle ABD pazarında daha fazla başarı elde etti. Onların müzikleri, Dans Edebileceğiniz ve Kardashianlarla Uyumlu Olabileceğinizi Düşünüyorsunuz gibi TV şovlarında defalarca gösterildi. Şimdi bir müzik ve görsel sanat kolektifi olarak tanımlanan Steed Lord, kendi benzersiz ve kendi kendine yönettiği müzik videoları, sanat filmleri ve diğer ilginç proje temelli kavramlarla sanat dünyasından giderek daha fazla ilgi görmüştür. Son zamanlarda Steed Lord, The Standard Hotel ve Universal Music Australia gibi markalar ve şirketler tarafından doğrudan ve tarz müzik videoları ve marka tabanlı içerik için kiralanmış.

2017'de Svala'nın 2017 Eurovision Şarkı Yarışması'nda İzlanda'yı temsil etmek için "Paper" şarkısıyla yarıştığı duyuruldu. 11 Mart 2017'de İzlandaca ulusal seçimini kazandı.[1]

Kişisel Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

2012 yılında Svala, Lastashop web mağazasında münhasıran satılan ilk giyim hattı Kali'yi piyasaya sürdü. Steed Lord grubunda Kali olarak bilinen Svala, yalnızca İzlanda'da değil, dünyanın dört bir yanındaki hayranlarıyla etkili bir moda simgesi olarak görülebilir. Sayısız dergi kapağı ve başdöndürme konserleri ile Kali, yeteneği ve kusursuz stili ile dünya çapında tanınmaktadır.

Svala, lise tatlım Einar Egilsson'la 27 Temmuz 2013'te İzlanda'da evlendi. Svala, grubu Steed Lord ve dördüncü stüdyo albümü ile müzik ve sanat yaratmaya devam ediyor.

2015 yılında Svala İzlanda'daki "The Voice" adlı franchise'a dört hakimden biri olarak katıldı. Gösterinin İzlandaca sürümüne katılmak için 60 şarkıcı seçilecek. Seride 2015 sonbaharında hava üretecek. Ses, 500 milyondan fazla izleyiciyle dünyanın en popüler yetenek yarışmalarından biridir.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • The Real Me (2001)
  • Birds Of Freedom (2005)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Svala wins Iceland's ticket to Kyiv". eurovision.tv. European Broadcasting Union. 11 Mart 2017. 1 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mart 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller ve başarılar
Önce gelen:
"Hear Them Calling"
Greta Salóme
Eurovision Şarkı Yarışması'nda İzlanda
2017
Sonra gelen:
Sonra gelen yoktur.