İçeriğe atla

Silvía Night

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Silvía Night (İzlandaca: Silvía Nótt), İzlanda'da yayın yapan Skjar einn adlı televizyon kanalında yayımlanan Sjáumst með Silvíu Nótt (Türkçe: Silvía Night Şov) programında Ágústa Eva Erlendsdóttir tarafından canlandırılan uydurma karakterin adı.

Silvía Night 2006 yılında ülkesini Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil etti. Nisanda satışa sunulan albümü Goldmine, 23 Nisan 2007 tarihinde listelerde zirveye ulaştı.

Karakter[değiştir | kaynağı değiştir]

Ske isimli İzlandalı grubun geçici solisti olan Ágústa Eva Erlendsdóttir ve Gaukur Úlfarsson insan hareketlerinin en kötü özelliklerine sahip olan bir karakter yaratmaya karar verdiler. Silvía, kişilik özellikleri bakımından son derece narsist bir yapısı vardır ve kendini yeryüzündeki en yetenekli ve en meşhur insan olarak görür. Tam adı Silvía Nótt Sæmundsdóttir. 24 yaşında olan Silvía'nın adının anlamı "Gümüşün Kraliçesi"dir. Soyadı ise gece anlamına gelmektedir.

Silvía'nın en sevdiği yiyecekler suşi ve beyaz peynir'dir. Hayatını modellik şarkıcılık ve film yıldızı olarak idame ettirir.

Silvía'nın konuşması ağır argo kelimeler ve bolca İngilizce kelime içerir. Ayrıca programın Japonya'da yayınlanan bölümlerinde Japonca konuştuğu da olmuştur.

İzleyicilere Etkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Silvía Night gençleri oldukça etkilemiştir.Çocuklar günlük konuşmalarında onun tarzını taklit etmektedirler. Kimileri Silvía Night'ın davranışlarını kaba ve saldırgan bulsa da taraftarları bu tür hareketlerin çağdaş toplumun açgözlülüğüne bir yergi olduğunu iddia etmektedir. İnsanların Silvía Night'ın uydurma bir karakter olduğunu anlaması uzun bir zaman almıştır. İnsanlar gerçek hayatta da oyuncudan Silvía Night olarak bahsetmeyi tercih ederler.

Silvía Night, 2005 yılında İzlanda Film Ve Televizyon Ödülleri'nde yılın komedi programı ve yılın televizyon karakteri ödülünü almaya hak kazandı.

Eurovision Şarkı Yarışması[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapılan ulusal finalin ardından Silvía Night, Congratulations adlı şarkısıyla 2006 Eurovision Şarkı Yarışması'nda İzlanda'yı temsil etme hakkını kazandı. Şarkı ulusal finalde İzlandaca söylense de, yarışmada İngilizce olarak seslendirildi. Şarkı, yarışma kurallarının izin verdiği süreden önce internet üzerinden yayımlanmış olsa da yarışmaya katılmasına izin verildi. Silvía Night yarı finalde 13. oldu ve finalde yarışamadı. Provalardaki tavırları ve basına karşı duruşu yarışmaya damgasını vurmasına yetti. Finale çıkmayı başaramayınca rolü gereği köprüden atlamaya çalıştı. Yarışmayı kazanan Lordi'ye, İsveç'i temsil eden Carola'ya ve Hollanda'yı temsil eden Treble adlı gruba ağır hakaretler yağdırdı. Sibel Tüzün'den korktuğu için pek ses çıkaramadı. Sinir krizi geçirdiği anlarla ilgili olan video youtube'da 4 günde 1.300.000 kişi tarafından izlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]