Suluçam, Doğubayazıt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Suluçem
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ağrı
İlçe Doğubayazıt
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 1.005
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0472
Posta kodu 04400

Suluçam, Ağrı ilinin Doğubayazıt ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski ismi Musundur(Kırmanci).1960 İhtilali sonrası ismi bugünkü suluçem adını almıştır .Osmanlı zamanında Sovyet Rusya deve yolu İpek geciti Trabzona bağlayan uluslararası bir geçittdir.Musun kervan sarayı hala ziyaret edilen turistik bir tarihi eserdir.Bu kervan sarayın su ihtiyacı Balıklı Gölden Urartular döneminde yapılan Ferha kanalı aracılığı ile karşılanmıştır.Ferha kanalı ile ilgili detaylı bilgileri İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eskiçağ Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oktay Belli ve rehberi Reşat Kahraman ve ekibi tarafından tespit edilmiştir. Suluçam Köyü Doğubeyazıt ilçesine yaklaşık 33 km uzaklıktadır. Bölgenin en büyük köyü olmakla birlikte kendisine bağlı 36 köy bulunmaktadır. Doğubeyazıt'ın il olması durumunda ilçe olmaya en yakın statüdeki köydür. Gerek batısına düşen Balık Gölü, gerek eteklerinde kurulduğu Zor Dağıyla(Geliye Zore) Doğubayazıt'ın en güzel köylerinden biridir. Köyün yaklaşık 150 hanelik bölümü İstanbul'a ve çeşitli illere göç etmiştir. Köyde hala yaklaşık 200 hane bulunmaktadır. Köyde sağlık ocağı, devlet yatılı okulu, karakol, kullanılamayan bir postane ve santral, ve 3 adet değirmen bulunmaktadır. Köyün alt yapı çalışmaları 2009 muhtarlık seçimlerinden sonra yapılacaktır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy gelenek ve göreneklerine bağlıdır. Yemekleri başlıca şunlardır: hevrişk, keledoş, lepşewiti, avsirk, seleqeli, tırşin, sılmesq, jajerun, Qeli, tırşo, sirun, helisa

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağrı iline 90 km, Doğubayazıt ilçesine 33 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus bakımından köyün ortalama nüfusu 1500 kişidir.Celali aşiretine mensup olunup,değişik kollara ayrılmaktadır.Hesokeçeli ana koluna bağlı alt aşiretsel gruplar vardır:Ewloa,Heci Mıstoa,Meğsea,Ozea,Hıdırya,Melea.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]