Sturnus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sturnus
Korunma durumu
Değerlendirilmedi (IUCN 3.1)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Passeriformes
Familya: Sturnidae
Cins: Sturnus
Linnaeus, 1758

Sturnus, Sturnidae familyasına bağlı bir kuş cinsidir.[1] Bu grubun taksonomisi oldukça karmaşıktır ve otoriteler bu cinsin içinde hangi türlerin yer aldığı ve bu türlerin sınırları hakkında karar birliğine varamamışlardır. Cins adı Sturnus Latince "sığırcık" demektir.[2]

Bu cins içinde yer alan türler Avrasya'nın tamamına yakınına yayılmıştır ve içlerinden Sturnus vulgaris türü Güney Afrika, kuzey Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda'ya sokulmuştur.

Sturnus türleri zıplamaktan çok yerde yürüyerek dolaşırlar. Kafatasları ve kaslarında oluşan değişiklikler sayesinde açık gaga ile yerde av arayabilirler. Bu sayede nemli tropikal güney Asya'dan Avrupa ve Asya'nın daha serin bölgelerine yayılabilmişlerdir.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Tip tür olan Sturnus vulgaris ile Sturnus unicolor çok yakın akrabadır ve Fransa'nın güneybatısı ile İspanya'nın kuzeydoğusu gibi yaşam alanlarının kesiştiği bölgelerde türler arasında çiftleşme görülür. Göçmen olmayan Sturnus unicolor Buzul Çağı sırasında İber Yarımadası'nda hayatta kalmış Sturnus vulgaris populasyonundan türemiş olabilir.[3]

Taksonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sturnus cinsine bağlı türler (2022):

  1. Sturnus unicolor - Temminck, 1820
  2. Sturnus vulgaris - Linnaeus, 175

Dağılım ve habitat[değiştir | kaynağı değiştir]

En kuzeyde üreyen türler kısmen ya da tamamen göçmendirler ve kışları daha ılık bölgelerde geçirirler.

Sturnus türleri ağaçlarda bulunan kovuklarda ya da binalarda yuvalanırlar. Hepçildirler ve çoğunlukla yerde beslenirler. Toprağın hemen altından omurgasızları avlamak üzere uzmanlaşmışlardır. Yukarıda belirtildiği gibi açık gaga ile avlanabilme özelikleri sayesinde gagalarını kapatarak avlarının kaçmalarını önlerler.

Grup içinde türler arasında tüyler farklılık gösterse de hepsinde cinse özgü üçgen kanat formu gözlemlenebilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "ITIS". 27 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2022. 
  2. ^ Jobling, James A (2010). The Helm Dictionary of Scientific Bird Names. Londra: Christopher Helm. s. 367. ISBN 978-1-4081-2501-4. 
  3. ^ Zuccon, Dario; Pasquet, Eric; Ericson, Perg P. (Eylül 2008). "Phylogenetic relationships among Palearctic–Oriental starlings and mynas (genera Sturnus and Acridotheres: Sturnidae)" (PDF). Zoologica Scripta. 37 (5). ss. 469-481. doi:10.1111/j.1463-6409.2008.00339.x. 12 Nisan 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ekim 2016.