Sturnus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sturnus
Star Sturnus vulgaris.jpg
Sığırcık,
Sturnus vulgaris vulgaris
Korunma durumu
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Passeriformes
(Ötücü kuşlar)
Familya: Sturnidae
(Sığırcıkgiller)
Cins: Sturnus
Linnaeus, 1758

Sturnus sığırcıkgiller familyasından bir kuş cinsidir. Bu grubun taksonomisi oldukça karmaşıktır ve otoriteler bu cinsin içinde hangi türlerin yer aldığı ve bu türlerin sınırları hakkında karar birliğine varamamışlardır. Cins adı Sturnus Latince "sığırcık" demektir.[1]

Açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu cins içinde yer alan türler Avrasya'nın tamamına yakınına yayılmıştır ve içlerinden sığırcık türü Güney Afrika, kuzey Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda'ya sokulmuştur.

Sturnus cinsi sığırcıklar zıplamaktan çok yerde yürüyerek dolaşırlar. Kafatasları ve kaslarında oluşan değişiklikler sayesinde açık gaga ile yerde av arayabilirler. Bu sayede nemli tropikal güney Asya'dan Avrupa ve Asya'nın daha serin bölgelerine yayılabilmişlerdir.

Yaşam şekli ve Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

En kuzeyde üreyen türler kısmen ya da tamamen göçmendirler ve kışları daha ılık bölgelerde geçirirler.

Sturnus sığırcıkları ağaçlarda bulunan kovuklarda ya da binalarda yuvalanırlar. Hepçildirler ve çoğunlukla yerde beslenirler. Toprağın hemen altından omurgasızları avlamak üzere uzmanlaşmışlardır. Yukarıda belirtildiği gibi açık gaga ile avlanabilme özelikleri sayesinde gagalarını kapatarak avlarının kaçmalarını önlerler.

Grup içinde türler arasında tüyler farklılık gösterse de hepsinde sığırcığa özgü üçgen kanat formu gözlemlenebilir.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Tip tür olan sığırcık ile kara sığırcık çok yakın akrabadır ve Fransa'nın güneybatısı ile İspanya'nın kuzeydoğusu gibi yaşam alanlarının kesiştiği bölgelerde türler arasında çiftleşme görülür. Göçmen olmayan kara sığırcık Buzul Çağı sırasında İber Yarımadası'nda hayatta kalmış S. vulgaris populasyonundan türemiş olabilir.[2]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Jobling, James A (2010). The Helm Dictionary of Scientific Bird Names. Londra: Christopher Helm. s. 367. ISBN 978-1-4081-2501-4. 
  2. ^ Zuccon, Dario; Pasquet, Eric; Ericson, Perg P. (Eylül 2008). "Phylogenetic relationships among Palearctic–Oriental starlings and mynas (genera Sturnus and Acridotheres: Sturnidae)" (PDF). Zoologica Scripta. 37 (5). ss. 469-481. doi:10.1111/j.1463-6409.2008.00339.x. 12 Nisan 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ekim 2016.