Stanisław Mikołajczyk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Mikolajczyk.jpg

Stanisław Mikołajczyk (18 Temmuz 1901, Holsterhausen, Gelsenkirchen yakınları, Almanya-13 Aralık 1966, Washington D.C., ABD), Polonyalı devlet adamı. II. Dünya Savaşı'ndan sonra Polonya'da Sovyet yanlısı olmayan demokratik bir rejim kurmaya çalışmıştır.

Köylü Partisi'nin kurucularından biri ve 1931-39 arasında başkanıydı. 1929'da Sejm'e (Ulusal Meclis) seçildi ve II. Dünya Savaşı'na kadar üyeliğinde bulundu. Bu dönemde Józef Piłsudski ile mücadele etti. 1939'daki Nazi işgalinin ardından Fransa'ya sığındı. Polonya Ulusal Konsey başkan yardımcılığına getirildi, ardından Londra'ya gitti. Londra'daki sürgün hükümetinde içişleri bakanı, sonra da general Władysław Sikorski'nin ölümünün ardından başbakan (1943-44) olarak görev yaptı (14 Temmuz 1943).

Haziran 1945'te Polonya'ya dönerek komünistlerin denetimindeki geçici hükümette başbakan yardımcısı, aynı zamanda tarım ve toprak reformu bakanı oldu. Potsdam Konferansı'nda özgür bir Polonya'nın çıkarları doğrultusunda baskı yapmaya çalıştıysa da başarılı olamadı. Komünist olmayan tek örgütlü muhalefet hareketi durumundaki Köylü Partisi'nin üyeleri sürekli baskı gördüler ve birçok kez tutuklandılar. 1947'deki seçimde iktidarın komünistlere geçeceğini gören Mikołajczyk İngiltere'ye, oradan da ABD'ye kaçtı. Orada The Pattern of Soviet Domination (1948; Sovyet Egemenliğinin Biçimi) adlı bir kitap yayımladı.