Wilhelmina (Hollanda kraliçesi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wilhelmina
Kraliçe Wilhelmina (1948)
Hollanda kraliçesi
Hüküm süresi23 Kasım 1890 –
4 Eylül 1948
Taç giymesi6 Eylül 1898
Önce gelenIII. William
Sonra gelenJuliana
NaiplerEmma (1890–1898)
Juliana (1947–1948)
Doğum31 Ağustos 1880(1880-08-31)
Lahey, Hollanda
Ölüm28 Kasım 1962 (82 yaşında)
Apeldoorn, Hollanda
Defin8 Aralık 1962
Delft, Hollanda
Eş(ler)iMecklenburg-Schwerin Dükü Henry
Çocuk(lar)ıHollanda Kraliçesi Juliana
Tam adı
Wilhelmina Helena Pauline Maria
HanedanOrange-Nassau
BabasıHollanda Kralı III. William
AnnesiWaldeck ve Pyrmont Prensesi Emma
DiniHollanda Reform Kilisesi
Kraliçe Wilhelmina'yı tasvir eden madalya

Wilhelmina (Wilhelmina Helena Pauline Maria van Oranje-Nassau; 31 Ağustos 1880 – 28 Kasım 1962), 1890'dan 1948'deki feragatına kadar Hollanda Kraliçesi idi. Yaklaşık 58 yıl, diğer Hollanda hükümdarlarından daha uzun süre, hüküm sürdü. Hükümdarlığı, Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarını, 1933 Hollanda ekonomik krizini ve Hollanda'nın büyük bir sömürge gücü olarak gerilemesini gördü.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Hollanda Prensesi Wilhelmina Helena Pauline Maria, Orange-Nassau Prensesi, Lahey, Hollanda 31 Ağustos 1880 tarihinde doğdu. Kral III. Willem ve Adelheid Emma Wilhelmina'nın tek çocuğuydu. III. Willem'in ilk eşinden (Sophie'dan) üç oğlu vardı.

1890'lı yıllarda Kraliçe Wilhelmina

Wilhelmina dört yaşındayken, Alexander öldü ve veliaht oldu. Bu olaydan hemen sonra Prenses Wilhelmina Hollanda Kraliçesi oldu. Asıl Kral III. Willem, 23 Kasım 1890 tarihinde öldü ve annesi Emma, kral naibi oldu.

1895 yılında, Kraliçe Wilhelmina'ya ziyarete gelen Kraliçe Victoria, ziyaret defterine şu notu yazmıştır: "Genç Kraliçe ... hala gevşek takılan saçlarınız var. İnce, zarif, çok akıllı ve çok sevimli bir kız gibi bir izlenim bırakıyorsunuz. İyi derecede İngilizce konuşuyor ve sevimli tavırlarınız ile nasıl davranması gerektiğinizi biliyorsunuz."

Evlilik ve Veraset[değiştir | kaynağı değiştir]

Kraliçe Wilhelmina Thérèse van Duyl Schwarze'nin bir resminde, 1898 yılında onu taç giyme töreni.

Wilhelmina 6 Eylül 1898 tahta çıktı. 7 Şubat 1901 tarihinde,Wilhelmina "Mecklenburg-Schwerin" Dükü Henry ile Lahey'de evlendi. Wilhelmina 1901 ve 1906 yılında düşükler yaşadı ve 1902 yılında bir çocuğu ölü doğdu. Bu dönemde, Wilhelmina varisi olası onun ilk kuzeni William Ernest, Saxe-Weimar-Eisenach Grandük oldu. 30 Nisan 1909 tarihinde çocuksuz bir evlilik sekiz yıl sonra Juliana'nın doğumuyla büyük bir rahatlama yaşadı.

Saltanatı[değiştir | kaynağı değiştir]

20 yaşında, Kraliçe Wilhelmina, Transvaal'de güç durumda olan Cumhurbaşkanı Paul Kruger'ı kurtarmak için Güney Afrika'ya Hollanda bir savaş gemisi gönderdiği zaman, bu nitelikleriyle erken yaşta hükümdarlık vasıflarını ortaya çıkardı.

Kraliçe Wilhelmina de iş konularında keskin bir anlayışı vardı ve yaptığı yatırımlar onu çok zengin bir kadın, kızı Kraliçe Juliana tarafından ve torunu Kraliçe Beatrix tarafından muhafaza edilmesi sağlandı.

I. Dünya Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kraliçe Wilhelmina ve kızı Juliana, yaklaşık 1914'lü yıllarda

Wilhelmina küçük ama iyi eğitimli ve donanımlı bir ordu istedi. Wilhelmina bir "asker kraliçesi" seçildi. Her ne kadar kadın olduğu için Başkomutan vasfında görülmese de her fırsatta orduyu yönetti.

Sivil huzursuzluk Rusya'daki 1917 Bolşevik devriminden etkilendi. Bu bakış, savaştan sonra Hollanda'nın sivil huzursuzluğunu arttırdı. Sosyalist lider Pieter Jelles Troelstra, mevcut hükûmeti ve monarşiyi ortadan kaldırmak istiyordu. Şiddetli bir devrim yerine işçiler tarafından desteklenen seçimlerle Parlamento denetimini kazanmayı umuyordu. Bununla birlikte genç Kraliçe popülaritesini mevcut hükûmete olan güveni geri kazanılmasına yardımcı oldu. Wilhelmina açık bir faytonla, kalabalık içinde kızıyla birlikte binerek bir kitle gösterisinde bulundu. I. Dünya Savaşı sonunda Kaiser Wilhelm'e, Kraliçe Wilhelmina ile yaptığı aile bağlarının da etkisiyle kendisine siyasi sığınma hakkı verildi.

Savaşlar Sonrasında[değiştir | kaynağı değiştir]

1898 ve 1926 arasında kullanılan pul olarak basılan Kraliçe Wilhelmina'nın görüntüsü

1920'lerde ve 1930'larda, Hollanda endüstriyel bir güç olarak ortaya çıkmaya başladı. 1934 yılında, Wilhelmina'nın annesi Kraliçe Emma ve eşi Prens Hendrik öldü. Interbellum, ve en önemlisi 1930'ların ekonomik krizinde, aynı zamanda Wilhelmina'nın kişisel gücünün doruğa ulaştığı dönemdi; sadık bir monarşist başbakan olan, Hendrik Colijn ardışık hükûmetler döneminde, Wilhelmina boğuştuğu devlet sorunlarının birçoğunda görev almıştır.

Kızı Prenses Juliana'yı Alman bir aristokrat olan Prens Bernhard ile evlendirdi. Kraliçe başlangıçta Nazi rejiminin destekçisi olduğu iddia edildi, ancak bu konuda hiçbir kesin kanıt hiç bulunamadı. Ancak daha sonra Prens Bernhard'ın Reiter-SS (SS Süvari Kolordusu) üyesi olduğu ortaya çıktı. Daha sonra 1939 yılında hükûmet, Nazi rejimi kaçan Alman Yahudileri için bir mülteci kampı kurulmasını önerdi. Kamp, Westerbork köyünden yaklaşık 10 km uzağa kuruldu.

II. Dünya Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kraliyet Monogramı

10 Mayıs 1940 tarihinde Hollanda Naziler tarafından işgal edildi. Kraliçe ve ailesi Lahey’den kaçarak onları Kuzey Denizi'ne götürecek olan Birleşik Krallık’a ait olan HMS Hereward gemisine bindi ve 13 Mayıs’ta Birleşik Krallık’a ulaştı. Kraliçe’nin Hollanda’yı terk ettiği zaman Hollanda’nın Zeeland eyaleti işgal edilmemişti. Zeeland bölgesinin işgal edilmemiş bölgesinde bulunan Hollanda Silahlı Kuvvetleri 15 Mayıs’ta Nazilere teslim oldu. İngiltere’de bulunduğu süre boyunca sürgündeki Hollanda Hükûmeti’nin sorumluluğunu kabul etti. Londra yaşadığı süre boyunca BBC servis ağını kullanarak Hollanda halkını desteklemek amacıyla Radio Oranje'ta konuşmalar yaparak Hollanda Direnişinin sembolü haline geldi. Hollanda'nın 1945 yılında kurtarılmasının ardından tekrar Hollanda'ya döndü.[1]

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Kraliçe için imzalar toplanıyor, 1948

Kraliçe Wilhelmina 28 Kasım 1962 tarihinde 82 yaşındayken Het Loo'da öldü ve 8 Aralık'ta, Delft Nieuwe Kerk Hollanda Kraliyet Ailesi mezarlığına gömüldü. Wilhelmina ölümünden önce kızına taht devretmemiş olsaydı, Kraliçe Wilhelmina 72 yıl boyunca hüküm sürmüş olurdu ve Avrupa'nın ikinci en uzun saltanatı (Fransa Kralı XIV. Louis sonra) olurdu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî unvanlar
Önce gelen:
III. Willem

Hollanda Kraliçesi

1890 - 1948
Sonra gelen:
Juliana