Spartacus: Kan ve Kum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Spartacus: Blood and Sand sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Spartacus: Kan ve Kum
Spartacus: Blood and Sand
Spartaküs Kan ve Kum afişi.jpg
Dizi logosu
Format Drama
Tür Macera
Tarihsel drama
Geliştiren Steven S. DeKnight
Senarist Aaron Helbing
Todd Helbing
Miranda Kwok
Steven S. DeKnight
Brent Fletcher
Tracy Bellomo
Andrew Chambliss
Daniel Knauf
Yönetmen Michael Hurst
Rick Jacobson
Jesse Warn
Başrol Andy Whitfield
Lucy Lawless
John Hannah
Peter Mensah
Manu Bennett
Craig Parker
Viva Bianca
Daniel Feuerriegel
Erin Cummings
Nick E. Tarabay
Seslendiren Itri Koşar
Talat Turhan Türkeli
Ali Gül
Şebnem Ünaldı
Selçuk Kıpçak
Hakan Gerçek
Hümay Güldağ
Adnan Biricik
Ziya Kürküt
Umut Tabak
Tema müziği bestecisi Joseph LoDuca
Ülke Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
Dili İngilizce
Sezon sayısı 1
Bölüm sayısı 13 (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yönetici yapımcı Steven S. DeKnight
Robert Tapert
Sam Raimi
Joshua Donen
Yapımcı Chloe Smith
Charles Knight
Aaron Lam
Kurgucu Gary Hunt
Jonathan Woodford-Robinson
Mekân Yeni Zelanda Yeni Zelanda
Görüntü Yönetmeni Aaron Morton
Gösterim süresi 50 dakika
Yayın bilgileri
Kanal Starz
Resim formatı 1080i (HDTV)
Yayın tarihi 22 Ocak 2010 – 16 Nisan 2010
Kronoloji
Sonra gelen Spartacus: İntikam
İlişkili programlar Spartacus: Arenanın İlahları

Spartacus: Kan ve Kum (Özgün adı: Spartacus: Blood and Sand), tarihsel bir olayı konu alan Amerikan yapımı dizidir. Dizi tarihsel bir karakter olan Trakyalı asker Spartacus'ün köle olmasını ve bir gladyatöre dönüşümünü anlatmaktadır. Dizinin kaynağı Howard Fast'ın aynı isimde yazdığı kitaptır. Hikâye Milattan Önce 73-71 yıllarında Roma Cumhuriyeti'nde geçmektedir. İlk bölüm 22 Ocak 2010 tarihinde yayınlanmıştır.[1] İlk sezonsa 13 bölümde tamamlanmıştır.[2]

Dizinin ikinci sezon çekimleri ise Spartacus karakterini canlandıran Andy Whitfield'da bir çeşit lenfoma teşhis edilmesi sebebiyle belirsiz bir süre için ertelenmiştir.[3] Daha sonraları kanseri yenen[4] Whitfield'ın yeni sezon çekimlerine başladığı açıklanmış ancak hastalığının nüksetmesi üzerine diziden çıkarılmıştır.[5] Sonrasında ise Whitfield'ın rolü için Liam McIntyre ile anlaşılmıştır.[6]

Dizinin ikinci sezonunun gecikmesi nedeniyle Starz bir açıklamayla altı bölümlük kısa bir ara sezon yayınlayacağını duyurmuştur. Bu ara sezon prequel olacaktır yani dizinin ana karakterlerinin geçmişleri konu edilecektir. Altı bölümlük bu sezonun ismi ise Spartacus: Gods of the Arena olmuştur.[7] Kanal, bu açıklamadan kısa bir süre sonra ara sezonun fragmanı yayınlamıştır.[8] 5 Şubat 2011 tarihinde ise bu ara sezonun son bölümü yayınlanmıştır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Trakyalı bir asker olan Spartacus sürekli baskısı altında kaldıkları Roma Cumhuriyeti ile birlikte Getaelar'a karşı savaşmak için Roma ordusuna katılır. İlk çarpışmadan sonra Spartacus doğuya doğru çekilen Getae ordusunu takip etmek yerine Karadeniz'e gitme emri veren Gaius Claudius Glaber'a karşı gelir ve köyüne gitmeye karar verir. Köyüne yaklaştığında Getaelar'ın orayı mahvettiğini görür ancak karısı kurtulmuştur. Geceyi bir mağarada karısıyla geçiren Spartacus'u sabah Roma ordusu bulur. Glaber, Spartacus'u köle olarak alır ve karısını da Suriyeli bir tüccara satar. Spartacus daha sonra Ludus'a (Batiatus'un gladyatör okulu) girer ve karısını bulmak için savaşmaya başlar.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Spartacus (Andy Whitfield) — Ortak düşmanlarına karşı Roma ordusu adına gönüllü savaşan Trakyalı bir asker. Gaius Claudius Glaber tarafından itaatsizliğinin cezası olarak Arena'da gladyatörler tarafından öldürülmeye mahkûm edilmiştir. Arena'da gladyatörleri öldürmesi üzerine köle olarak satılmış ve Batiatus tarafından Ludus'a katılması için satın alınmıştır. İlk günlerinde asi bir tavır sergilerken Batiatus ile kayıp karısını bulması konusunda bir anlaşma yapmış ve itaat etmeye başlamıştır. Batiatus'un karısını öldürdüğünü öğrenince Ludus'ta isyan çıkartmış ve Batiatus ile birlikte Ludus'taki tüm soyluları öldürmüştür. Ardından Roma'nın başına büyük bir bela olan isyanı da Spartacus çıkartmıştır.
 • Crixus (Manu Bennett) — Capua Şampiyonu, Ludus hiyerarşisinin en üstündeki kişi. Ukala ve güçlüdür. Spartacus'a karşı derin bir antipatisi vardır. Efendisi Lucretia ile cinsel ilişki içindedir, Naevia ile de gizli bir aşk yaşar. Capua Şampiyonluğu'nu korurken aynı zamanda yasak ilişkilerini dengede tutmaya çalışır.
 • Batiatus (John Hannah) — Capua vatandaşı ve dedesinden babasına, babasından da kendisine kalan Ludus'un sahibi. Maddi olarak zor bir durumda iken yüksek bir maliyetle Spartacus'u satın almıştır. Eşi Lucretia ile gerçek bir ruhsal ve fiziksel uyum içindedir, ikisi de hırslı kişiliklere sahiptir. Spartacus'u Lucretia karşısında her zaman savunmuş ve ona ayrı önem vermiştir. Çıkarları için babasına bile ihanet edecek kadar kötü bir adamdır. Birinci sezonun son bölümünde Spartacus'ün önderlik ettiği isyanda tüm gladyatörlerin önünde öldürülmüştür.
 • Lucretia (Lucy Lawless) — Batiatus'un kurnaz ve kibar eşi. Köleleri olan Capua Şampiyonu Gladyatör Crixus ile gizli bir cinsel ilişki yaşamaktadır. Spartacus'un fazla maliyetli ve Ludus'a şanssızlık getireceğine inanmaktadır. Zeki bir kadındır ve biseksüeldir. Birinci sezonun son bölümünde Spartacus'ün önderlik ettiği isyanda crixus tarafından(Ve ondan hamile olduğu halde) karnına kılıç sokularak feci bir şekilde yaralandırıldı. 3. sezonda Ashur sayesinde hayatta kalmayı başarmıştır.
 • Doctore (Peter Mensah) — Kendi zamanının en ünlü gladyatörü. Shadow of Death (Ölümün Gölgesi) olarak anılan efsane gladyatörle savaşıp hayatta kalan tek insandır. Batiatus'un en önem verdiği kölesi ve Ludus'un eğitmenidir. Gladyatörlerini ve gladyatör adaylarını çok sıkı bir eğitimden geçirir, disiplinlidir.
 • Ilithyia (Viva Bianca) — Senatör Albinius'un şımarık ve bencil kızı, General Claudius Glaber'ın karısı. Lucretia ile arkadaştır. Lucretia ise onu Ludus'un tanınması için bir araç olarak görmektedir. Crixus'a karşı ilgisi vardır.
 • Claudius Glaber (Craig Parker) — Bir lejyonun Roma ordusu komutanı, Ilithyia'nın kocası. Eşini seviyor olsa bile onunla daha yüksek mevkiilere gelebilmek için evlenmiştir. Hırslı bir kişiliği vardır. Getaelar ile savaştayken ordusunun dağılmasından Spartacus'u sorumlu tutar ve ondan nefret eder.
 • Agron (Daniel Feuerriegel) — Alman asıllı gladyatör. Kardeşi Duro ile birlikte Batiatus hanesi tarafından gladyatör olarak eğitilmeleri için satın alınmışlardır.
 • Varro (Jai Courtney) — Aslen bir Roma vatandaşı. Ludus'a gladyatör olmak, kumar borçlarını kapamak ve eşini geçindirmek için para kazanmak amacıyla kendi isteğiyle gelmiştir. Güçlü bir savaşçıdır ve diğer gladyatörler tarafından çabuk kabul görmüştür. Spartacus'un Shadow of Death karşısında aldığı efsanevi zafer nedeniyle ona hayrandır. Ayrıca Spartacus'un Ludus'taki tek arkadaşıdır.
 • Sura (Erin Cummings) — Spartacus'un eşi. Romalılar tarafından Suriyeli bir tüccara köle olarak satılmıştır. Spartacus'un en önem verdiği kişidir.
 • Ashur (Nick Tarabay) — Bacağından sakat olan eski bir gladyatör. Batiatus'un sağ kolu ve en güvendiği kişilerden birisi. Çok zeki bir kişidir. Çok zekice komplo kurarak Barca'nın ölümüne sebep olmuştur.(Barcayı öldürmesinin sebebi Spartaküs ve Crixus'un Theocles ile olan karşılaşmasına iddiaya girmesi ve kaybetmesidir.Ve haliyle Barcaya ödeyemeyeceği bir borcun içine düşmüştür.) Solonius'un haksız yere arenada idamına sebep olan komployu da Ashur kurmuştur.
 • Naevia (Lesley-Ann Brandt) — Lucretia'nın kölesi. Crixus ile gizli bir aşk yaşamaktadır.Bu Gizli aşk Lucretia tarafından öğrenilince madenlerde sürgüne gönderilir. 3. sezonda crixus'un yakalanması pahasına madenlerden kurtarılır
 • Barca (Antonio Te Maioho) — Saygın bir gladyatör ve Batiatus'un koruması. Crixus'tan sonra Ludus'taki en önemli ikinci gladyatör. Her ne kadar öfkeli bir kişiliğe sahip olsa da kuşlar ve köle sevgilisi Pietros'a karşı şefkatlidir. Batiatus'a sadıktır ama özgür olacağı günlerin hayalini kurar.
 • Pietros (Eka Darville) - Barca'nın erkek sevgilisi. Güçsüz ve çelimsizdir. Barca sayesinde o atmosferde ayakta kalabilmektedir. Barca Batiatus tarafından öldürülünce,Ertesi gün intihar etmiştir.

Seslendirenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Rol Dublaj
Andy Whitfield Spartacus Itri Koşar
Manu Bennett Crixus Talat Turhan Türkeli
John Hannah Batiatus Ali Gül
Lucy Lawless Lucretia Şebnem Ünaldı
Peter Mensah Doctore Selçuk Kıpçak
Jai Courtney Varro Hakan Gerçek
Erin Cummings Sura Hümay Güldağ
Craig Walsh Wrightson Solonius Adnan Biricik

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

# Başlık Yönetmen Senarist Orijinal yayın tarihi Ürün
kodu
ABD izleyicisi
(milyon)
1 1 "The Red Serpent" Rick Jacobson Steven S. DeKnight 22 Ocak 2010 (2010-01-22) SPS101 0,66[9]
In the series premiere, in 73 B.C., a Thracian warrior and his fellow fighters align themselves with Rome to protect their homeland. But disenchantment with the Romans soon sets in when their allies' battle strategies leave their villages unprotected from barbarian invaders. The warrior leads a rebellion and deserts the Roman army to return to his village and his wife. Invaders attack and he and his wife escape, only to be captured by the Romans. The warrior's wife, Sura, is forced into slavery and he and the other deserters are taken to the arena in Capua to publicly be put to death by gladiators, whereupon he proves his worth and is given the name Spartacus
2 2 "Sacramentum Gladiatorum" Rick Jacobson Steven S. DeKnight 29 Ocak 2010 (2010-01-29) SPS102 0,77[9]
Enslaved warrior Spartacus enters the ludus (training camp for gladiators) of Batiatus to receive training to fight as a gladiator. He quickly makes an enemy of the champion of Capua, Crixus, and receives training by the whip-wielding taskmaster Doctore. He meets Varro, a fellow recruit, who becomes his ally in training. Spartacus's owner, the crafty Lentulus Batiatus, makes him an offer he finds difficult to refuse. Spartacus faces the test which determines whether he is fit to be a gladiator and bests Crixus through the use of a small ribbon of cloth belonging to his wife when Crixus stops fighting to gloat. Spartacus swears to the oath of the brotherhood of the gladiator. 
3 3 "Legends" Grady Hall Brent Fletcher 5 Şubat 2010 (2010-02-05) SPS103 0,86[9]
As the gladiators prep for an important competition that will be the highlight of a festival, Spartacus cleverly maneuvers to secure the right to battle Crixus, the unbeaten champion of Capua, in the main event. Despite Lucretia's objections, Batiatus reminds her that Spartacus' bravery and previous exploits have "struck a chord with the public's interest." Meanwhile, Crixus is desired by a number of noblewomen, but he is enamored of one of Lucretia's slaves (Naevia). 
4 4 "The Thing in the Pit" Jesse Warn Aaron Helbing & Todd Helbing 12 Şubat 2010 (2010-02-12) SPS104 0,66[9]
Spartacus' disgrace at surrendering to Crixus in the Capua arena leads Batiatus to punish him by forcing the Thracian to fight in the "pits of the underworld," a hellish, vicious subterranean arena where anything goes. Meanwhile, when the slave girl Naevia rejects Crixus' gift, he misunderstands the reason for her refusal and engages in a sexual relationship with Batiatus wife Lucretia. 
5 5 "Shadow Games" Michael Hurst Miranda Kwok 19 Şubat 2010 (2010-02-19) SPS105 0,85[9]
As the summer drought continues in and around Capua, bitter enemies Spartacus, still recovering from his stint in the Pits, and Crixus are charged with learning to fight as a team in order to take on an unbeaten champion, a giant named Theokoles, in the arena. Doctore is charged with preparing the two men for the fight of their lives but receives little co-operation from either man. Spartacus tries to find common ground with his archenemy at the behest of Batiatus but Crixus remains stalwartly opposed toward any allegiance. Meanwhile, Naevia and Crixus grow closer but must keep their feelings for themselves for fear of discovery. Varro and Spartacus' friendship deepens. Elsewhere, the financially strapped Batiatus recruits Barca and Ashur as he continues his own investigation to the attempt on his life in the Pits and learns that someone close to Magistrate Calavius is involved. 
6 6 "Delicate Things" Rick Jacobson Tracy Bellomo & Andrew Chambliss 26 Şubat 2010 (2010-02-26) SPS106 1,08[9]
Lies, distrust and duplicity plague the house of Batiatus and impact the hopes of both Barca and Spartacus, who have benefited from good fortune and envision a future away from the grounds. Barca expects to buy his and his gay lover, Pietros, way out, while Spartacus anticipates his promised reunion with his enslaved wife, Sura, as part of his reward for a monumental victory in the arena. Crixus is barely alive after a near fatal fight with Theokales. Spartacus tries on new armor and meets the magistrate and his son, Numerius, who is completely entranced with the 'Savior of Capua' where Spartacus invites the Magistrate to the ludus and when the latter accepts. Meanwhile, Batiatus continues to stay one step ahead of the local investigation into the mass murder of Ovidius and his family, while Ashur plots his own agenda to remove Barca after he overhears him talking to Pietros about buying his freedom. Spartacus uses some of his winnings to buy wine and women for his gladiator brothers, but his motives aren't completely selfless: Spartacus plans to escape with Sura. At the end, Batiatus does keep his word of retrieving Sura, but her reunion with Spartacus is short lived. 
7 7 "Great and Unfortunate Things" Jesse Warn Brent Fletcher & Steven S. DeKnight 5 Mart 2010 (2010-03-05) SPS107 0,97[9]
A distraught Spartacus has to find new meaning after his world is changed by the death of his wife and finds it in the arena. In the absence of Barca, Pietros struggles without a protector in the ludus and the attentions of Gnaeus. Meanwhile, Varro is visited by his wife and receives unwelcome news that crushes his hopes. Spartacus faces the truth about those left behind when they leave through speaking with Pietros. After a tragedy occurs when Pietros hangs himself, Spartacus faces off with Gnaeus and earns Batiatus's displeasure. Also, Doctore seeks the truth behind Barca's sudden departure from the ludus. 
8 8 "Mark of the Brotherhood" Rowan Woods Aaron Helbing & Todd Helbing 12 Mart 2010 (2010-03-12) SPS108 0,88[9]
As Spartacus continues to embrace his new standing as the current champion of Capua, the former champion, Crixus, finally recovers from his wounds and struggles to return to training to protect himself from being sold by Batiatus because he is suspected of being too damaged to be the fighter that he once was. Meanwhile, the ludus acquires six new recruits that begin training, and Ilithyia finances one, Segovax, of the six new recruits with her own coin. Impulsively, she makes promises of freedom to her personal champion-in-training in exchange for an act he must carry out: kill Spartacus. Segovax is stopped by Crixus. Segovax is discovered in an attempt to carry out this act, he finds himself emasculated and crucified as punishment. Crixus and Spartacus find the meaning of brotherhood with one another, but still do not become friends. 
9 9 "Whore" Michael Hurst Daniel Knauf 19 Mart 2010 (2010-03-19) SPS109 1,11[9]
Licinia, a rich noble woman and cousin of Marcus Crassus, the senator, asks Lucretia to taste the wares of ludus, i.e. have a masked encounter with Spartacus. Lucretia, having a mind that Spartacus would not satisfy the needs of "a noble Roman woman", prods a female servant named Mira to prepare him for his encounter with Licinia. Ilithyia, jealous of her rich friend's desires, also wants to have a secret masked encounter but with Crixus. Enraged, Lucretia has other plans in mind for her friend. Ilithyia unknowingly has sex with Spartacus before Licinia and Lucretia arrive and discover her. In a rage, Ilithyia murders Licinia after it is revealed that both had intended to see Ilithyia succumb to scandal of allowing Spartacus to sleep with the wife of his enemy. Meanwhile, Varro's wife has gone missing, and Spartacus arranges for Mira to search for her. Also, the slighted Ashur apparently makes a deal with the enemy of Batiatus. 
10 10 "Party Favors" Chris Martin-Jones Brent Fletcher & Miranda Kwok 26 Mart 2010 (2010-03-26) SPS110 1,27[9]
Dominus Batiatus invites Spartacus to his quarters to play a board game called Latrunculi for which Lucretia asks as why he is playing with a slave at which he credits their rising social status to the man. Spartacus and Crixus are set up to fight in an exhibition match for Numerius' coming of age party, when he will don the toga virilis, but Crixus is intent on blood. Batiatus tries to gain favor from Numerious father, Magistrate Calavius, to allow him to gain further power by requesting a seat in the Roman Senate. However, the evil Ilithyia seduces Numerius to get Spartacus to fight so that he will fight against Varro hoping he will kill Spartacus, or vice versa. Deeply saddened, Spartacus is forced to kill Varro against his will. Stricken with grief, Spartacus smashes the objects in his cell until Mira comes to comfort him. Also, when Magistrate Calavius turns down Batiatus offer for a place in the Senate, he vows revenge. 
11 11 "Old Wounds" Glenn Standring Story by: Dan Filie & Patricia Wells
Teleplay by: Daniel Knauf
2 Nisan 2010 (2010-04-02) SPS111 1,13[9]
Spartacus wrestles with the death of Varro and admits to Varro's wife, Aurelia, that his best friend died by his hands. At the same time, a festering wound from the fight with Varro weakens Spartacus. While he recuperates with the help of the medicus and Mira, visions of Varro and Sura haunt his feverish dreams, urging him to "tend the wound". Meanwhile, Crixus reclaims some of his lost glory when he is forced to take to the arena again to defeat an unbeaten Pompeiian champion. Spartacus discovers that Batiatus was responsible for Sura's death. Elsewhere, Batiatus kidnaps Magistrate Calavius to confront him about his grudge and plot to murder him. After killing Calavius, Batiatus and Ashur both sucessfully set up Solonius for Calavius' murder. 
12 12 "Revelations" Michael Hurst Brent Fletcher 9 Nisan 2010 (2010-04-09) SPS112 1,29[9]
Lucretia and Batiatus anticipate the arrival of Glaber, the equally twisted and evil career-Army husband of Ilithyia and Spartacus' former commanding officer; Spartacus, after slaying Solonius in the arena, plans revenge against Batiatus as well as Glaber whom he blames for everything that has happened to him. Spartacus is warned by Mira that if he goes through with the murder of Batiatus, he is risking not only his life, but the life of all slaves due to the Roman laws. Spartacus stops himself from killing Batiatus on the spur of the moment when he discovers Varro's widow, Aurelia, now working at the ludus. When Glaber arrives, he orders Spartacus to fight against his soldiers as a demonstration of his skill. Meanwhile, the relationship between Crixus and Naevia is revealed to Lucretia, who is now pregnant and whose relationship with Crixus is made known by Batiatus. As a result, Naevia is sold, whle Crixus is flogged for his insolence, and Ashur moves out of the ludus having proved his loyalty to Batiatus. When Glaber refuses to sponser Batiatus as a nomination for magester, he and Lucretia reveal that Ilithyia was responsible for Licinia's murder and Glaber is forced to give into Batiatus demands. Also, the mystery behind Barca's death is finally revealed to Doctore after Naevia finally tells him that Batiatus murdered Barca due to Ashur's deception. 
13 13 "Kill Them All" Jesse Warn Steven S. DeKnight 16 Nisan 2010 (2010-04-16) SPS113 1,23[9]
In the season finale, in order to get his revenge and freedom, Spartacus enlists the help of Crixus and the rest of the gladiators to lead a revolt to defeat the house of Batiatus once and for all. The plotters intend the revolt to take place during a duel to the death between Crixus and Spartacus that has been arranged by Batiatus for most of the Capuan elite at the ludus. Doctore (who Batiatus refers to by his real name, Oenomaus) confronts Batiatus about Barca's death and Ashur's hand in it. Spartacus gains support from Mira who is tasked with opening the gate to the villa from the training area. Crixus resists aiding Spartacus in hopes of reuniting with the departed Naevia. However, after learning he was weakened with food poisoning to ensure Spartacus' victory, at the last moment he joins with Spartacus. Doctore initially stops Spartacus from killing Batiatus. In the ensuing chaos of the gladiators killing the guards and guests, Crixus finally persuades Doctore to join him with Spartacus. Illithyia manages to escape by having her bodyguards seal the outside door to the ludus so the rebelling gladiators will not chase after her, in effect leaving behind all her high society friends to their fates. Doctore, making good on his word, tries to kill Ashur in revenge for Barca's death, but Ashur escapes yet again. In retribution for selling Naevia, Crixus grievously wounds Lucretia with a sword stab to her abdomen piercing her womb and killing their unborn child. Aurelia kills Numerius after revealing to him that Varro was her husband. Spartacus finally kills Batiatus in front of the seriously wounded Lucretia whom is left for dead, laying in a pool of her own blood beside her dead husband and all of the other guests. After the massacre, Spartacus and his army of gladiators, escape from the ludus vowing to free Rome of slavery. 

Uluslararası dağıtım[değiştir | kaynağı değiştir]

Orijinal kanalı Starz olan dizi 25 Ocak 2010'dan bu yana Kanada'da TMN kanalında yayınlanmaktadır.[10] Mart 2010'da İtalyan kanalı RTL 5'de ve Hollanda da,[11] 2010 Yaz Sezonu'nda ise İngiliz Bravo ve Avustralyalı Seven Network'ta yayınlanmaya başlamıştır.[12] Polonya'da HBO Polonya kanalın 19 Haziran 2010'dan itibaren[13], Macaristan'da ise HBO'nun Macar kanalı HBO Macaristan'da 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren gösterime başlamıştır.[14] Latin Amerika'da ise Moviecity Pack tarafından[15] 2010 Temmuz'unda yayınlanmaya başlamıştır. İrlanda'da ise TV3 yayın haklarını elinde tutmaktadır.[16]

Türkiye'de ise 15 Eylül'den itibaren e2'de[17], 19 Eylül'den itibaren ise CNBC-e'de yayınlanmaya başlamıştır.[18]

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir medya eleştiri sitesi olan Metacritic editörleri diziye 100 üzerinde 54, sitenin kullanıcıları ise 10 üzerinden 8,2 puan vermiştir.[19] Entertainment Weekly'den Ken Tucker ise B+ vererek diziyi puanlamıştır.[20] Ayrıca Barry Garron Hollywood Reporter'da dizi hakkında olumlu görüşler içeren bir yazı yazmıştır.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Spartacus: Blood and Sand bölümleri listesi
 2. ^ Spartacus Series/Episodes
 3. ^ "“Spartacus: Blood and Sand”in yıldızına kanser teşhisi" (Türkçe). CNBC-e.org. 16 Mart 2010. http://www.cnbce.org/spartacus-blood-and-sandin-yildizina-kanser-teshisi/. Erişim tarihi: 11 Ekim 2010. "“Spartacus: Blood and Sand“in yıldızı Andy Whitfield‘e lenf kanseri teşhisi konuldu..." 
 4. ^ "‘Spartacus’ yıldızı Andy Whitfield kanseri yendi!" (Türkçe). CNBC-e.org. 19 Haziran 2010. http://www.cnbce.org/spartacus-yildizi-andy-whitfield-kanseri-yendi/. Erişim tarihi: 11 Ekim 2010. "...35 yaşındaki aktör Andy Whitfield nihayet kanseri yendi..." 
 5. ^ "Spartacus'un yıldızı yeniden kanser oldu" (Türkçe). Habertürk.com. 20 Eylül 2010. http://magazin.haberturk.com/dunyadan/haber/553484-spartacusun-yildizi-yeniden-kanser-oldu. Erişim tarihi: 11 Ekim 2010. "Spartacus dizisinin başrol oyuncusu Andy Whitfield'ın kanser hastalığı nüksetti..." 
 6. ^ Sneider, Jeff (17 Ocak 2011). "Liam McIntyre to Replace Andy Whitfield as Starz's 'Spartacus'" (İngilizce). activelamp.com. http://production.thewrap.activelamp.com/deal-central/column-post/liam-mcintyre-replace-andy-whitfield-starzs-spartacus-23973. Erişim tarihi: 5 Mart 2011. 
 7. ^ Starz Originals - Spartacus
 8. ^ Spartacus: Gods of the Arena teaser
 9. ^ a b c d e f g h i j k l m Seidman, Robert (April 19, 2010). ""Spartacus: Blood and Sand" Season Finale, "Kill Them All" Sees Ratings Highs With Adults 18-49". TV by the Numbers. 11 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160311210141/http://tvbythenumbers.zap2it.com/2010/04/19/spartacus-blood-and-sand-season-finale-kill-them-all-sees-ratings-highs-with-adults-18-49/49046/. Erişim tarihi: 22 Şubat 2010. 
 10. ^ Spartacus: Blood And Sand – Schedule | The Movie Network
 11. ^ Programmering en Sales Promoties [Programming and Sales Promotions
 12. ^ Spartacus fights his way to UK pay-TV
 13. ^ http://www.hbo.pl/SeriesDetail.aspx?SeriesId=170
 14. ^ A szülőföldjétől és szeretett asszonyától elszakított Spartacus az aréna kegyelmet nem ismerő világában gladiátorként született újjá...
 15. ^ Spartacus - Blood and Sand Moviety
 16. ^ "Spartacus" - TV3
 17. ^ e2 yayın akışı
 18. ^ Spartacus: Blood And Sand - CNBC-e
 19. ^ Spartacus: Blood and Sand
 20. ^ Spartacus: Blood and Sand (2010)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]