Howard Fast

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Howard Melvin Fast (11 Kasım 1914 New York, ABD - 12 Mart 2003 Old Greenwich, Connecticut, ABD) Yahudi kökenli Amerikalı yazar. Babası Ukraynalı bir Yahudiydi. Howard Fast, E.V.Cunningham ve Walter Ericson adlarıyla da yazmıştır.

Yazar hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

11 Kasım 1914 New York doğumlu yazar, II. Dünya Savaşı'nda savaş muhabirliği yaptı. Yazar 1944'te ABD Komünist Partisine üye oldu. İlk romanı Two Valleys'i daha 18 yaşındayken yayınlandı, bunu 50'yi aşkın roman ve sayısız araştırma izledi. Bütün dünyayla birlikte Türkiye'de en yazarın en bilinen eseri Freedom Road (Hürriyet Yolu) Amerika İç Savaşından sonra Güney eyaletlerinde gerçekleştirilen Yeniden Yapılanma döneminde siyahlara karşı yapılan ayrımcılığı ve vahşeti konu alır.

Eser daha sonra aynı adlı, Muhammed Ali'nin başrolünü oynadığı, filmi de çekilmiştir.[1] Howard Fast'ın son olarak yazdığı "saga" niteliğindeki Göçmenler serisi, altı ciltten oluşuyor ve yüzyıl başından 1980'lere değin uzanan bir aile hikâyesidir. Eser ABD'de aylarca New York Times Bestseller listesinde başı çekmiştir. Komünist partiyle olan ilişkileri dolayısıyla bir dizi Hollywood ünlüsüyle birlikte hapiste yatan Fast, bu sırada Spartacus adlı romanını kaleme almıştır. O günlerde ABD'nin en çok satan ve en iyi bilinen yazarlarından biri olmasına karşın, Joseph McCarthy Amerikasındaki korkulu atmosferden dolayı, hiçbir yayıncı bu kitabı yayınlamayı kabul etmemiştir. Sonunda kendi imkânlarıyla bir yayınevi kuran Fast, kitabını kendisi bastırmıştır ve tarihteki tek yazarın kendisinin bastırdığı bestseller olma unvanını almıştır.

Spartacus, aynı zamanda daha sonra Kirk Douglas'ın başrolü oynadığı, Stanley Kubrick'in yönettiği Spartacus filminin arkasında duran kitaptır. 1952'de Stalin Barış Ödülünü alan Howard Fast, bundan birkaç yıl sonra Sovyetler Birliğinde yaşanan gelişmeler ve Doğu Avrupa meseleleri yüzünden Amerikan Komünist Partisiyle yollarını ayırdı. Pablo Picasso ve Pablo Neruda dahil birçok kişiyle yakın arkadaşlığı bulunan Howard Fast, aynı zamanda Nâzım Hikmet için bir şiir yazmıştır.

İlk karısı, Bette Cohen, ile 6 Ağustos, 1937'de evlenen Howard Fast, Jonathan ve Rachel adlı iki çocuğun babası. Bette 1994'te öldükten beş yıl sonra Fast, Mercedes O'Connor ile evlendi.

Yapıtları[değiştir | kaynağı değiştir]

Öz yaşamöyküsü[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Being Red (1990)
  • The Naked God: The Writer and the Communist Party (1957)

Romanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Öyküleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "The First Men" (1960)
  • "Time & the Riddle" thirty-one zen stories (1975)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]