Sitges

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sitges
Sitges
Belediye
Sitges
Sitges bayrağı
Bayrak
Sitges arması
Arma
Katalonya üzerinde Sitges
Sitges
Sitges
Ülkeİspanya İspanya
Özerk ToplulukKatalonya Katalonya
İlBarselona
İlçeGarraf
Adli BolgeVillanueva y Geltrú
İdare
 • AlcaldeMiquel Forns i Fusté (CIU)
Rakım10 m
Nüfus
 • Toplamyak. 26,000
Zaman dilimiUTCUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTCUTC+02.00 (OAYS)
Alan kodu93
Resmî site
[www.sitges.cat/ Rsemi websitesi:http://www.sitges.cat/ ]

Sitges İspanya'nın Katalonya Özerk Bölgesi içinde, Barselona ilinin, Garraf ilçesinin, Villanueva y Geltrú adlı bölgesinden bulunan bir belediyedir. Sitges kasabası Barselona'nın 35 km güneybatısında popüler bir sayfiye yeridir. "Film Festivali" ve Karnavalı ile dünyaca bilinir. "Garraf Masifi" ile deniz sahili arasında bulunan, kumsal plajları, zengin gece hayatı ve tarihsel yerleri diğer tanınma nedenleridir.

Sitges'in sanatçılar arasındaki ün ve itibarı 17. yüzyıla dayanır. Bu yüzyılda ünlü Katalan ressam "Santiago Rusinol" yazları bu kasabada yaşamaya ve tablolarında bu kasaba manzaralarından esinlenmeye başladı. 1960'lı yıllarda, İspanya, General Franco tarafından diktatörlükle yönetilmekte iken, Sitges kasabası İspanya içinde bohem tipi karşı kültürlü yaşamaya merkez olmuştu ve "İbiza'nın minyatür bir kopyası" olarak anılmakta idi.

Günümüzde gey ve lezbiyen hayat stili yaşayan turistler için Sitges popüler bir merkez olmuştur. Bu kasabanın dünyada geylere en yakınlık gösteren yerleşimlerden biri olduğu kabul edilmektedir.[1]

Günümüzde Sitges'in ekonomisi turizm ve kültür temeli üzerinde bulunmakta ve bunu sağlamak için kasabada, yarısından çoğu 4 yıldızlı otellerde olmak üzere, 4.400'den fazla otel yatağı bulunmaktadır.

Kasabada daimi olarak ikamet edenlerin yaklaşık %35'i Hollanda, Birleşik Krallık, Fransa ve İskandinavya asıllı yabancı insanlar olup, bunların çocukları kasabada kurulu bulunan enternasyonal okullara devam etmektedirler.

Sitges'e "İspanya'nın Saint-Tropezi" lakabı verilmiştir.[2] Sitges'te gayrimenkul fiyatları en pahalı Avrupa şehirlerindeki gayrimenkuller fiyatlarına yaklaşmaktadır. Buna baş neden deniz kıyısında bulunması ve kasabanın "Garraf Doğa Parkı"'nin tam ortasında bulunmasıdır. Barselona El Prat Uluslararası Havaalanı'na yakınlığı da büyük bir avantajdır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sitges’te ilk yaşam izleri Neolitik Çağ'a uzanır. MÖ 4. yüzyılda İberler yerleşmeye başlamıştır. MÖ 1. yüzyıla kadar Sitges iki ayrı köysel yerleşke şekilde idi. Bu iki kırsal yerleşim sonradan Roma İmparatorluğu arazisine dahil edildi. Sitges Kalesi 1041’de inşa edilmiştir ve hala sağlamdır.[kaynak belirtilmeli] Bu kale önceden Barselona piskoposluğuna bağlı idi. 1041'de piskoposluk bu kaleyi Mir Geribert'e devretmiştir. Sitges ismi ise 12. ve 14. yüzyıllar arasında bu köyü yönetmiş olan Sitges ailesinden gelmektedir. 1308'de Sitges ailesinin başı olan "Agnes Sitges" bu kaleyi ve kasabayı Bernat de Fonollar'a sattı. Bu asilin ölmesi ile bir hayır kurumu olan "Pia Almoina" kasabanın ve kalenin sahipliliğini eline aldı. Bu hayır kurumu 1614'te kadar Sitges kasabası ve kalesinin sahipliğini elinde tuttu. Sitges, küçük ve önemsiz balıkçı köyü idi ve kasabanın ekonomisi bağcılık ve şarapçılığa da dayanmakta idi. 20. yüzyılda Sitges pek çok Katalan ve İspanyol entelektüel sanatçının ev sahibi olduğu, yerleştiği bir merkez olmuştur. 1960'lara dek balıkçılık ve bağcılıkla geçinen Sitges'liler bu yıllardan sonra turizmin gelişmesi ile bu alana yöneldi. 1960'lı yıllarda kasaba bir turizm merkezi haline geldi.

Coğrafi konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Karnaval[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir yüzyıldan daha uzun bir zamandır, Katolik kilisesi takvimine uygun olarak, Şubat ve Mart aylarında Sitges ahalisi aralıksız olarak "Carnestoltes" adı verilen karnaval mevsimini kutlamakla meşguldür. Bu Karnaval "Dijous Gras" ("Şişman Perşembe") adı verilen günde "Kral Carnestoltes"'in gelişi ile başlar. Bu andan itibaren kilise takvimine göre Büyük Perhiz'in ilk günü olan Kül Çarşambası'na kadar Sitges'in atmosferi karnaval havası alır. Kül Çarşambası'nda öğleden sonra yapılan "Sardalya Balığı Gömme" merasimi ile Karnaval son bulur. Bu karnaval dönemi içinde en önemli iki gün bulunmaktadır. Pazar günü "Rua de la Dışbauxa (Sefahat Geçuit Töreni)" ve Salı akşamı "Rua de l'Extermini (Ortadan Kaldırma Töreni)". Bu iki özel günde Sitges'in ortasında 40 kadar zengince süslenmiş kamyondan oluşan ve 2.000 kişinin katıldığı resmi geçitler yapılmaktadır.

Gastronomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sitges mutfağı içinde en tipik yemek "Xato"'dur. Xato yemeğinin içinde endiz salatası, morina balığı, ton balığı, ançüez balığı, patlıcan ve siyah zeytin bulunmaktadır. Fakat bu ana yemeğin sosu için kızartılmış acı biber, kızartılmış badem, sarımsak, zeytinyağı ve acılı biber kullanılmaktadır. Xato yemeği yanından tipik Katalan yumurta yemeği olan ve bir çeşit omlet olarak tarif edilebilen "fricando" ve tatlı olarak da domuz iç yağı ve kalan gevrek parçalarla yapılmış bir Katalan çöreği veya keki olan "cocade llardon" yenilir. Bu yemekte "penedes" adı verilen "siyah şarap" içilir.

Müzeler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Maricel Müzesi: Amerikalı sanayici Charles Deering'e ait Maricel Müzesi ve sarayında bulunan çok değerli bir resim koleksiyonu vardır. Burada Zurbaran, El Greco, Goya, Casanovas gibi çok ünlü İspanyol ve Katalan ressamların eserleri sergilenir.
  • Cau Ferrat
  • Museu Romàntic Can Llopis (Romantizm müzesi)
  • Fundació Stämpfli: Gunumuz sanati[3]

"Santa Tecla Kilisesi" ve eski şehir "Ciutat Vell" gibi görmeye değer yerleri de vardır.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Michael Euade, (2008) Catalonia, A Cultural Guide Oxford University Press,(İngilizce)
  2. ^ Boyd, Mark (Ağustos 2011). "Sitges is Hot Property". blog.lucasfox.com (İngilizce). lucasfox.com. 30 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2015. 
  3. ^ El Museu d'Art Contemporani de Sitges obrirà portes el mes d'abril de 2011[ölü/kırık bağlantı]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]