Saint-Tropez

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Saint-Tropez

Saint-Tropez, güneydoğu Fransa'nın Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinin Var bölümünde bir kasabadır.[1] Marsilya'nın doğusunda 105 km uzaklıktadır. Saint-Tropez kantonunda başlıca şehridir.[1]

Saint-Tropez Fransız Riviera'sında bulunan son derece zengin ve ünlü yaz misafirleri için bilinmektedir.[1] Saint-Tropez II. Dünya Savaşı sırasında güney Fransa'nın kurtuluş rolü ile bilinir.

Saint-Tropez ve çevresi dokuzuncu ve onuncu yüzyıllarda Fraxinet yakınlarındaki Sarazenler yerleşime hakimdi.

Kısmen 1950'lerde, Brigitte Bardot sayesinde Saint-Tropez uluslararası üne sahip oldu. Ve Allah Kadını Yarattı filmi burada çekildi. 1960 ve 1970'li yıllarda, Louis de Funes'in çevirdiği Saint-Tropez de film serisi Le jandarma kasabanın daha popüler olmasında katkıda bulunmuştur.

Saint-Tropez Ticari bir liman olarak değil fakat ve çok iyi yelken yarışlara ev sahipliği yapmasının yanı sıra öncelikle bir turistik mekandır. Saint-Tropez'in temel ekonomik kaynağı turizmdir.

1967 yılında uluslararası bir etkinlik olan Dünya Önde Gelen Otelleri üyesi Hôtel Byblos (ve Les Caves du Roy), açılış Brigitte Bardot ve Gunter Sachs ile açılışı yapılmıştır.

Fotoğraf galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Nijman, Jan (2020). Geography: Realms, Regions, and Concepts (20. bas.). Wiley. ISBN 978-1119607410. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]