İçeriğe atla

Saint-Tropez

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Saint-Tropez

Saint-Tropez, güneydoğu Fransa'nın Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinin Var bölümündeki bir kasabadır.[1] Marsilya'nın 105 km doğusundadır. Saint-Tropez kantonunda önemli bir şehridir.[1]

Saint-Tropez Fransız Riviera'sındaki zengin ve ünlü yaz misafirleriyle ünlüdür.[1] Saint-Tropez II. Dünya Savaşında güney Fransa'nın kurtuluşuyla ile de meşhurdur.

Saint-Tropez ve çevresi dokuzuncu ve onuncu yüzyıllarda Fraxinet yakınlarındaki Sarazenler yerleşime hakimdi.

1950'lerde, Brigitte Bardot sayesinde Saint-Tropez uluslararası olarak tanındı. Ve Allah Kadını Yarattı filmi burada çekildi. 1960 ve 1970'li yıllarda, Louis de Funes'in çevirdiği Saint-Tropez de film serisi Le jandarma kasabanın daha popüler olmasına katkı yaptı.

Saint-Tropez, ticari limanı, yelken yarışları ve turistik özellikleriyle de dikkat çeker.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hôtel Byblos, 1960'ların ortalarında yapılmış büyük bir oteldir.

Saint-Tropez'in ekonomik kaynağı turizm’dir. Şehir, Hôtel Byblos ve Dünya Önde Gelen Otelleri üyesi olan “Les Caves du Roy” ile ünlüdür. Bu otelin 1967’deki açılışı Brigitte Bardot ve Gunter Sachs ile yapılmıştı.

Plajlar[değiştir | kaynağı değiştir]

2011'de Tropezian Tahiti plajı

Saint-Tropez plajları, şehrin güneyinde, Ramatuelle'nin doğusunda Baie de Pampelonne sahilindedir. Pampelonne, beş kilometrelik kıyısı boyunca birçok plaj vardır. Her plaj, kendi plaj kulübesine ve 30 metre eninde özel veya halka açık bronzlaşma alanına sahiptir.

Plajların çoğunda kiralık rüzgar sörfü, yelken ve kano ekipmanı, bir kısmında motorlu tekne, jet bisikleti, su kayağı ve tüplü dalış gibi motorlu su sporları da vardır.

Bazı plajlar naturist plajlardır. Ayrıca dünyanın dört bir yanından gelen zenginlerin gittiği birçok özel plaj kulübü de buradadır.

Üstsüzlük ve çıplaklık[değiştir | kaynağı değiştir]

Brigitte Bardot'nun rol aldığı Ve Allah Kadını Yarattı filminde popülerleşen Saint-Tropez'deki Tahiti Sahili, kıyafet seçmeli bir destinasyon olarak ortaya çıktı ancak Saint-Tropez belediye başkanı polise üstsüzlüğü yasaklamasını ve sahilin helikopterle gözetlemesini emretti.[2]

Jandarma ve çıplaklar arasındaki "giysi kavgaları" Louis de Funès'in rol aldığı ünlü Fransız komedi filmi dizisi olan Le jandarma de Saint-Tropezin (Jandarma St. Tropez'de) konusuydu. Sonunda çıplaklar galip geldi.[3]

Saint-Tropez limanının merkezindeki Pampelonne plajlarından yatlara kadar hem erkekler hem de kadınlar için üstsüz güneşlenmek artık normal hale geldi.[4] Tahiti sahilinde kıyafet artık isteğe bağlıdır ancak çıplaklar genellikle Cap d'Agde'deki gibi özel çıplaklar plajına giderler.[5]

Fotoğraf galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Nijman, Jan (2020). Geography: Realms, Regions, and Concepts (20. bas.). Wiley. ISBN 978-1119607410. 
  2. ^ Smith Allyn, David (2001). Make Love, Not War: The Sexual Revolution: An Unfettered History. Taylor & Francis. ss. 23-29. ISBN 0-415-92942-3. 
  3. ^ "Top 10: Eye Candy Beaches". 15 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2013. 
  4. ^ Williams, Zoe; Moorhead, Joanna (23 Temmuz 2009). "Should you go topless – or not?". The Guardian. Londra. 6 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2013. 
  5. ^ Velton, Ross. "The Naked Truth About Cap d'Agde". 6 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]