El Greco

Vikipedi, özgür ansiklopedi
El Greco
Ressamın otoportresi olduğu sanılan tablo (1595-1600)
Genel bilgiler
Doğum adıDoménikos Theotokópoulos
Doğum1 Ekim 1541
Kandiye, Girit, Venedik Cumhuriyeti
Ölüm7 Nisan 1614 (72 yaşında)
Toledo, İspanya
AlanıResim, heykel, mimari
Katıldığı akımlarManiyerizm
İmzası

El Greco, (okunuşu: el greko, Yunan, asıl adı: Δομήνικος Θεοτοκόπουλος, Domenikos Teotokopulos; 1 Ekim 1541, Kandiye, Girit, Venedik Cumhuriyeti - 7 Nisan 1614, Toledo, İspanya), Yunan maniyerist ressam, heykeltıraş ve mimar.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kandiye Krallığı'nda (modern Girit) Kandiye şehrinde doğdu. Bizans sanatı üslubunda eğitim gördü. 26 yaşında Venedik'e, 1570'te Roma'ya gitti ve Rönesans üslubunda da resim eğitimi aldı. Roma'da bir atölye açtı ve maniyerizm etkisinde çalışmalar yaptı. 1577'de Toledo, İspanya'ya yerleşti. Burada en önemli eserlerini gerçekleştirdi ve 1614'te öldü.

Kont Orgaz'ın cenazesi, 1586–1588, yağlı boya, 480 × 360 cm, Santo Tomé, Toledo.

El Greco'nun dramatik ve dışavurumcu üslubu çağdaşlarınca tam olarak anlaşılamadı ve ancak 20. yüzyılda tam olarak takdir edildi. Sanatçı, dışavurumculuğun ve kübizmin öncüsü olarak kabul edilir. Kişiliği ve eserleri Rainer Maria Rilke ve Nikos Kazancakis gibi edebiyatçılara ilham kaynağı olmuştur. El Greco genel resim akımlarından bağımsız, şahsına özgü bir sanatçı olarak yorumlansa da, resimlerindeki uzun figürler ve tuhaf renk seçimi, batı resmiyle Bizans resminin bir bileşimi olarak kabul edilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]