El Greco

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
El Greco
Ressamın otoportresi olduğu sanılan tablo (1595-1600)
Genel bilgiler
Doğum adı Doménikos Theotokópoulos
Doğum 1541
Ölüm 7 Nisan 1614 (73 yaşında)
Toledo, İspanya
Alanı Resim, heykel, mimari
Katıldığı akımlar Maniyerizm

El Greco (okunuşu: el greko, Yunan, asıl adı: Δομήνικος Θεοτοκόπουλος, Domenikos Teotokopulos) (d. 1541 - ö. 7 Nisan 1614) Maniyerist ressam, heykeltıraş ve mimarı.

O tarihlerde Venedik idaresinde olan Girit'te doğdu. Bizans sanatı üslubunda eğitim gördü. 26 yaşında Venedik'e, 1570'te Roma'ya gitti ve rönesans üslubunda da resim eğitimi aldı. Roma'da bir atölye açtı ve maniyerizm etkisinde çalışmalar yaptı. 1577'de Toledo, İspanya'ya yerleşti. Burada en önemli eserlerini gerçekleştirdi ve 1614'te vefat etti.

Kont Orgaz'ın cenazesi, 1586–1588, yağlı boya, 480 × 360 cm, Santo Tomé, Toledo.

El Greco'nun dramatik ve dışavurumcu üslubu çağdaşlarınca tam olarak anlaşılamadı ve ancak 20. yüzyılda tam olarak takdir edildi. Sanatçı, dışavurumculuğun ve kübizmin öncüsü olarak kabul edilir. Kişiliği ve eserleri Rainer Maria Rilke ve Nikos Kazancakis gibi edebiyatçılara ilham kaynağı olmuştur. El Greco genel resim akımlarından bağımsız, şahsına özgü bir sanatçı olarak yorumlansa da, resimlerindeki uzun figürler ve tuhaf renk seçimi, batı resmiyle Bizans resminin bir bileşimi olarak kabul edilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]