İçeriğe atla

Sheldon Cooper

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sheldon Cooper
The Big Bang Theory karakteri
CanlandıranJim Parsons
Bilgileri
TürKomedi
CinsiyetErkek
MeslekTeorik Fizikçi
AileMary Cooper (Annesi)

George Cooper, Sr. (Babası) Missy Cooper (Kız Kardeşi)

George Cooper, Jr. (Ağabeyi)
Evlilik(ler)Amy Farrah Fowler
DinAteist
UlusAmerikan

Sheldon Lee Cooper,[1] CBS'te yayınlanan The Big Bang Theory dizisinde Jim Parsons tarafından canlandırılan bir kurgusal karakter.

Sheldon, Caltech'de teorik fizikçi olarak çalışmaktadır. Leonard Hofstadter (Johnny Galecki) ile ev arkadaşıdır. Sheldon, oldukça entelektüel bir kişiliğe sahiptir. Şöyle ki: Rutin aktivite ve alışkanlıklara sıkı bir bağlılığı vardır, ironi ve iğneleyici sözleri fark edemez ve anlayamaz, espri anlayışı yoktur ve genel olarak kimseyle alay etmez. Kapıyı üç kere çalmasıyla Penny'yi (Kaley Cuoco) deli eder. Karısı konumunda bulunan Amy Farrah Fowler (Mayim Bialik) ile 3. sezonun son bölümünde tanışmıştır.

Sheldon'ın bu özellikleri çoğu bölümde espri konusu olmuştur. Diziyi izleyenlerin bir kısmı, Sheldon'ın Asperger sendromu ve obsesif kompulsif bozukluk belirtileri gösterdiğini savunmaktadır. İsmi aktör Sheldon Leonard ve fizikçi Leon Cooper'dan gelir.

Gençlik yılları

[değiştir | kaynağı değiştir]

Sheldon Teksaslı bir ailenin çocuğudur. İkiz kız kardeşi Missy Cooper, abisi Georg Cooper Jr., babası Georg Cooper ve dindar annesi Mary Cooper ile birlikte yaşar. Sheldon annesine aşırı derecede bağlı olmasına rağmen annesi ile hep takışırlar. Annesi bir dindar olmasına rağmen Sheldon pozitivist biri olması takışmalarının temel sebebini oluşturur. Komşunun çocuklarından intikam almak için kozmik ölüm ışınını inşa etmeye çalışmış, tüm mahalleye bedava elektrik sağlamak için ufak bir nükleer santral kurmaya karar vermiş, ancak internetten uranyum araması nükleer mühendislik kariyerini sona erdirmiştir.

Johnson ilkokulunda zor bir dönem geçiren Sheldon'a, arkadaşları tarafından çok zeki olduğu için kötü davranıldı. 11 Yaşında Austin Üniversitesine başladı, 14 Yaşında doktorasını hazırlamaya başladı. 15 Yaşında Almanya'da Heidelberg Üniversitesinde misafir profesör olarak çalıştı. Doktorasını 16 yaşında Twister Teorisi üzerinde çalışarak aldı.

Sheldon genelde çok zeki olarak tanımlanır, her şeye katı bir mantıkla yaklaşması ve duyguları ile hareket etmemesi çevresindekiler tarafından taş kalpli olarak görülmesine neden olur. Her zaman ben bilirim tavırları, en üstün benim davranışları arkadaşları tarafından sevilmeyen en önemli özelliğidir. Bazen çocuksu tavırları ve doğruları söylenmekten vazgeçmemesi onu zor durumlara sokar. Espri yaptığını düşündüğü zamanlarda ise ''Bazinga ! '' diye bağırır.

Karakter dizi ile birlikte şekillenmiş olması ilk bölümleri ile son bölümleri arasında kişilik farklılıklarına neden olmuştur. Senariste göre karakter 5.bölümden itibaren oturmaya başlamış.

Fotografik hafızaya sahip olması, çok şey bilmesini sağlamış ancak sosyal olarak neredeyse hiçbir şey bilmeyen Sheldon laf sokmaları, dalga geçmeleri ve kelime oyunlarını nadiren anlar, bu da iletişim kurmasını hayli zorlaştırır. Cinsel ilişkiye karşı olan Sheldon, Leonard'ın Penny ile ilişkiye girebilmek için istemediği şeyleri yapmasını hep eleştirir.

61 kişilik bir düşman listesine sahip olan Sheldon'a yöneltilen deli ithamlarına genellikle ''ben deli değilim annem beni test ettirmişti'' diyerek cevap verir.

İlgi alanları

[değiştir | kaynağı değiştir]

Arkadaşları gibi Sheldon'da bilimsel eğilimli çizgi romanları, kostümleri RPG(Rol yapma oyunları)nı, bilgisayar oyunlarını ve çizgi romanlar özel kart oyunlarını sever. Fantezi filmleri özellikle Battlestar Galactica, Firefly, Doctor Who, Stargate, Star Trek ve Star Wars'ı çok sever. Yıldız gemisinin Fahri mezunu olduğunu iddia eder. Ayrıca bilim subayı Spock'ın sıkı bir fanıdır. Genellikle süper kahramanlarla alakalı tişörtler giyer. Bilimsel bütünlükten yoksun ve kurgusunun iğrenç olduğunu düşündüğü için Babylon 5 adlı dizden nefret eder. İzlemez evinde izlettirmez. Diğer favori karakterleri ise Batman, The Flash ve Frodo Baggins'tir.

Her çarşamba Halo oynar ayrıca her hafta sonu arkadaşları ile birlikte paintball oynar. Ayrıca piyano, Theremin ve çok başarılı olmasa da Tuvan Boğaz şarkıcılığı da yapar.

Bir bölümde Oda arkadaşı anlaşması ihlal edildiği için pratik yapmıştır ve daha iyi olmuştur.

Dr. Sheldon Cooper, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünde Yardımcı Doçent teorik fizikçi olarak çalışır. Sheldon'ın araştırmaları genellikle sicim teorisi üzerinedir ve bu teoriyi kanıtlamaya çalışır.

Babası klasik bir Teksas'lıydı ve dizi başlamadan ölmüştü, futbol sevgisi Sheldon'a zorla futbol öğretmeye çalışması ve çok içmesi Sheldon'ı etkilemiştir. Babasının başka biriyle cinsel ilişkiye girmesi ve Sheldon'ın odaya girip onları görmesi Sheldon'ın kapıyı üç kez tıklatmasının sebebidir.

Annesi Mary Cooper çok dindar biridir, Sheldon ile hep takışmalarına rağmen Sheldon annesine çok bağlıdır ve sözünden hiç çıkmaz. Büyükannesini de çok seven Sheldon, kendisine Ayçöreği diye seslenmesini çok sever. İkiz kız kardeşi uzun boylu, esmer ve çok güzel bir kadındır.

Zamanının neredeyse tamamını ev arkadaşı Leonard Hofstadter ve Howard Wolowitz, Rajesh Koothrappali ikilisi ile birlikte geçiren Sheldon'ın, yeni komşusu Penny'nin taşınması ile işler bir nebze rayından çıkar. En iyi arkadaşı Leonard Penny den hoşlanır ve zamanla gruba yeni biri daha katılmış olur. Ev arkadaşı ve en iyi arkadaşı olan Leonard ile hep takışmalarına rağmen, Leonard genellikle alttan alıp konuyu kapatmaya çalışır. Howard annesi ile yaşayan ve ilerleyen bölümlerde Bernadette ile evlenen Yahudi asıllı bir karakterdir. Howard'ın en öne çıkan özelliklerinden birisi de ilginç giyimidir ve geniş bir kemer tokası koleksiyonu vardır. Sheldon Howard ile -Her ne kadar Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde uzay mühendisliğini derece ile bitirmiş olsa da- doktorası olamadığı için dalga geçip aşağılamaktan büyük zevk alır. İlginç aksanı ile dikkat çeken Rajesh Hint asıllı bir astrofizikçidir. Babası ünlü bir jinekolog olan Rajesh,[2] dizide uzun bir süre, alkol almadan, güzel olan ve güzel kokan kadınlarla diyalog kuramaz. Howard'ın en iyi arkadaşıdır ve aralarında sevgili-arkadaş arası bir ilişki vardır. Penny, Nebraska'dan oyuncu olma ümitleri ile gelen bir genç kızdır ama amacına ulaşamamıştır. Cheesecake Factory adında bir yerde garsonluk yapmaktadır. Sheldon Penny'nin kapısını 3 kere vurmak suretiyle kapısını çalar ve her vuruşunun arkasından Penny diye seslenerek Penny'yi gıcık eder. Howard'ın sevgilisi ve sonradan eşi olan Bernadette Rostenkowski mikrobiyologtur. Ayrıca Cheescake Factory'de Penny ile beraber'de çalışmışlığı vardır. Amy Farrah Fowler kendisi Sheldon'un kız arkadaşı olan nörobiyolog karakter. Maymunları nikotine bağımlı hale getirmek gibi hayvanlar üzerinde bağımlılık deneyleri yapmaktadır. Sheldon ile çok ilginç bir ilişkiye sahiptirler. Sheldon tarafından belirlenmiş bir ilişki yasası ile yapmaları ve yapmamaları gereken eylemler belirlenmiştir. Fakat Amy bu işten pek hoşnut değildir tam anlamıyla bir ilişki yaşamak ister. Penny, Amy ve Bernadette ayrı bir grup oluşturup sık sık Penny'nin evinde buluşmaktadırlar.

Kaynak 9 Mart 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

  1. ^ "The Jerusalem Duality". The Big Bang Theory. April 14, 2008. No. 12, season 1
  2. ^ "Rajesh Koothrappali". The Big Bang Theory Wiki (İngilizce). 16 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2021.