Shahr-e Sukhteh

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Shahr-e Sukhteh*
UNESCO Dünya Mirası
محوطه شهر سوخته.JPG
Resmî adı Shahr-e Sukhteh
Ülke  İran
Tür Kültürel
Kriter ii, iii, iv
Referans 1456
Bölge** Asya-Pasifik
Tescil bilgisi
Tescil 2014 (38. Oturum)

Shahr-e Sūkhté (Farsça: شهر سوخته, "Yanmış Şehir" anlamına gelen ), Shahr-e Sukhteh veya Shahr-i Shōkhta olarak da ifade edilir, Jiroft uygarlığı ile ilgili, Bronz Çağı kentsel yerleşiminin önemli bir arkeolojik alanıdır. İran'ın güneydoğu kesiminde Sistan ve Belucistan Eyaleti'nde, Helmend Nehri kıyısında, Zahidan-Zabul yolu yakınında yer almaktadır. Haziran 2014'te UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.[1][2]

Yanmış Şehrin beklenmedik şekilde yükseliş ve düşüş sebepleri hala gizemini korumaktadır. Kentten çıkarılan eserler, zamanın yakın uygarlıklarıyla kendine özgü bir uyuşmazlık göstermektedir. Bu da, Shahr-e-Sukhteh'in tarih öncesi Pers'in doğusunda, eski Mezopotamya'dan bağımsız bir medeniyet olduğunu düşündürmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Shahr-i Sokhta". UNESCO World Heritage Centre. UNESCO. 23 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2017. 
  2. ^ "Twenty six new properties added to World Heritage List at Doha meeting". UNESCO World Heritage Centre. UNESCO. 19 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2017.