Uramanat Kültürel Peyzajı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hewraman/Uramanat Kültürel Peyzajları
UNESCO Dünya Mirası
Konum İran
KriterKültürel: iii, v
Referans1647
Tescil2021 (44. oturum)
BölgeAsya-Pasifik

Hawraman Kültürel Peyzajı veya Uramanat Kültürel Peyzajı, İran'ın 26. somut kültürel miras alanıdır. Bu el değmemiş ve dağlık peyzaj alanı, MÖ 3000'den beri bölgede yaşayan tarıma dayalı bir Kürt kabilesi olan Hawrami halkının geleneksel kültürüne tanıklık etmektedir. Miras alanı, İran'ın batı sınırı boyunca Kürdistan ve Kirmanşah eyaletlerinde, Zagros Dağları'nın merkezinde uzanmaktadır.[1]

Uramanat Köyleri, İran'ın dağlık Kirmanşah ve Kürdistan eyaletlerinde ve Irak Kürdistanı'nın Halepçe İli'nde bulunmaktadır. Köyler mimari, yaşam tarzı ve tarımsal metodoloji açısından benzersizdir. Köyler, dik yamaç tarımı yapılarak doğa ile bütünleşmiştir.[2] Alana dahil edilen 12 köy, Hawrami halkının bin yıl boyunca dağlık alanlarda verimli toprak yoksunluğuna karşı gelişen tepkilerini göstermektedir.[1] 28 Temmuz 2021'de, UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak listelenmiştir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Cultural Landscape of Hawraman/Uramanat - UNESCO World Heritage Centre". 27 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Eylül 2021. 
  2. ^ "The Cultural Landscape of Uramanat - UNESCO World Heritage Centre". 4 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Eylül 2021. 
  3. ^ Centre, UNESCO World Heritage. "Cultural Landscape of Hawraman/Uramanat". UNESCO World Heritage Centre (İngilizce). 27 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi.