Sevillalı İsidor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sevillalı İsidor
Isidor von Sevilla.jpeg
Doğum 560
Cartagena, İspanya
Ölüm 4 Nisan 636 (79–80 yaşında)
Sevilla
Meslek Psikopos

Sevillalı Isidorus Hispalensis (Latince: Isidorus Hispalensis; Cartagena 560 - 4 Nisan 636), kilisenin azizlerinden biri olan ünlü bir Hristiyan bilgin. Sevilla'nın Isidore'u ilk orta çağ ansiklopedisti olarak adlandırılır. 19. yüzyıl tarihçisi Montalembert onu "antik dünyanın son bilgini" olarak tanımlamıştır. [1]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ünlü Hispanik-Romalı soylu bir aileden geliyordu ve ergenliğinde parlak bir retorik eğitimi aldı. Ünlü Hristiyan ilahiyatçı Isidore 560 yılında Cartagena'da dindar bir ailenin çocuğu olarak doğdu.[2] Zamanına göre iyi bir eğitim aldı. Leandr ve Fulhensi adında bir kardeşi ve Florentina adında bir kız kardeşi vardı. Daha sonra, bu ailenin her üyesi Roma Katolik Kilisesi tarafından kutsanmıştır. Ebeveynlerini çabucak kaybeden Isidor, ağabeyinin bakımı altında yaşıyordu. Ancak kardeşi Leander yetiştirilmesi sırasında sert davranıyordu. Efsaneye göre, baskıya dayanamayan Isidor bir gün evden kaçtı. O zaman, bir mağaraya sığındı ve damlayan suyun kayayı nasıl deldiğini gözlemledi. Bu deneyim onu hedefine sessizce varabileceğini öğrenmesini sağladı ve eve geri döndü.

Kardeşi Leandra, Katolik Kilisesi'ne bağlı Sevilla Başpsikoposu olarak görev yapıyordu. Isidore ona çalışmalarında yardımcı oldu ve çalışmalarında deneyim kazandı. Leander'in ölümünden sonra göreve gelen Isidor, aynı zamanda Vizigot kralı Reckerad'ın ruhani öğretmeni idi. Kralı Aryanizm'den uzaklaştıran ve kiliseye dönen bilgin, devletin ve kilisenin birleşmesine karar veren Toledo'daki Dördüncü Kilise Konseyi'ne başkanlık etti. Ayrıca piskoposluk faaliyetleri sırasında Yahudilerin din özgürlüğünü sağlamak için yorulmadan çalıştı. 30 yıldan fazla bir süre bu görevi yaptıktan sonra 636 yılında öldü.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Sevillalı Isidore'un en önemli eseri "Etimoloji"dir. Bu çalışma, antik çağlardan beri bilinen bilimler hakkında ansiklopedik bilgi sağlar. Yazmanın nedeni okur-yazar insanlar için birçok kitabın yerini alabilecek bir kitap yazmaktı. Her bölüme başlamadan önce, Isidore okuyucuyu, o bölümde ele alınan ve çalışma başlığının alındığı bilim alanının anlamı (etimoloji) hakkında bilgilendirir. Kitabın 20 bölümü gramer, retorik, matematik, tıp, tarih, hukuk, kozmoloji (gök cisimleri bilimi), zooloji, agronomi ve diğer alanlarda değerli bilgiler içermektedir. Bu bilimler o dönemin kavramlarına göre sınıflandırılmıştır. Örneğin, ilk üç bölüm gramer, retorik, diyalektik, geometri, cebir, astronomi ve müziği kapsar. Bu bilimler daha sonra yedi özgür sanat (Latince septem artes liberales) olarak biliniyordu. Etimoloji, Orta Çağ'ın en ünlü eserlerinden biriydi ve Avrupa'daki ilk ansiklopedik eser olarak kabul edilir. Bu kitabın özelliklerinden biri, sınıflandırmanın bazen alfabetik, bazen de tematik olmasıdır.

Gotların, Vandalların ve Suevi Kralları'nın Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

En önemli tarihi eseri, Avrupa'yı işgal eden bu barbar kabileler hakkında ilginç bilgiler burada toplandı ve okuyucuların dikkatine sunuldu. Bu kitabı yazmasının amacı o zaman İspanya'yı yöneten Vizigot krallarının kökenleri hakkında bilgi vermektir. Bu krallar kendilerini Roma imparatorlarına benzetmek için bir takım önlemler aldılar. O sırada Isidore da bu kitabı yazmaya karar verdi. Çalışmadaki olaylar 265-624 yıllarını kapsamaktadır. Kitabın başında, İspanya'nın üstünlükleri övüldü. Daha sonra Gotların İspanya'nın birleştirilmesinde oynadıkları rol anlatıldı. Bu eseri yazmak için Evsevi'nin eserleri de dahil olmak üzere bir dizi birincil kaynak kullanılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Montalembert, Charles F. Les Moines d'Occident depuis Saint Benoît jusqu'à Saint Bernard [The Monks of the West from Saint Benoit to Saint Bernard]. Paris: J. Lecoffre, 1860.
  2. ^ Priscilla Throop, Isidore of Seville's Etymologies: Complete English Translation. Vermont: MedievalMS, 2005, p. xi.