Petrus Damianus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Petrus Damianus
Kilise Doktoru
Doğum1007
Ravenna
Ölüm23 Şubat 1072
Faenza
KutsayanlarKatolik Kilisesi, Lüteryan Kilisesi, Anglikan Komünyonu
TürbeFaenza Katedrali - Emilia-Romagna - İtalya
Yortu21 Şubat (Batı Kilisesi)

Petrus Damianus (d. 1007, Ravenna, Papalık Devleti – 23 Şubat 1072, Faenza, Papalık Devleti), daha sonra piskopos ve kardinal olmuş Benedikten Camaldolese keşişi.

Papa XII. Leo, 1828’de kendisini Kilise Doktoru ilan etmiştir. Katolik kilisesince 21 Şubat'ta hatırlanır.[1]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Geleneğe göre, meteliksiz bir asil aileye doğmuştur. Kardeşlerinden birinin gözetiminde yetişmiş ve domuz çobanı olmuştur. Ravenna’da rahiplik yapan bir başka kardeşi onu okula göndermiştir. Minnettarlığını göstermek adına Petrus ismine kardeşinin ismi olan Damianus’u eklemiştir. Eğitiminde hızla yol almış, üniversiteye önce Ravenna’da sonra Faenza’da daha sonra da Parma’da devam etmiştir. Sonrasında da bir retorik hocası olmuştur.[2]

Yetişkinliğinde çağrısının keşişlik olduğunu anlamış 1035’de birkaç yıl önce Aziz Romuald (Camaldolese’lerin kurucusu) tarafından kurulmuş manastıra kapanmıştır.

Keşiş, Kardinal ve kilise reformcusu olarak Petrus Daminanus[değiştir | kaynağı değiştir]

1043 yılında Petrus manastırın yetkilisi olmuştur. Papaların, özellikle de II. Alexander ve VII. Gregorius önayak olduğu reform hareketlerine coşkulu biçimde dahil olmuştur.[3] Nicolaitanizm karşıtı vaazlarının coşkusu ile ünlenmiştir. 1051’de Gomorra Kitabı’nı yazmıştır, bu kitapta ruhbanların ahlaksızlıklarını kınamıştır – ve de özellikle cinsel ilişkiden uzak durmayan eşcinsel rahipleri, onların görevden atılmasını da istemiştir. XI. Leo isteğini reddetmiştir ancak bu durum isteğini yinelemek amacıyla Petrus Damianus’u bir itiraz mektubu daha yazmaya itmiştir. Kendisi aynı zamanda sapkın rahiplerin yeniden göreve getirilmesinde de karşı çıkmıştır.

1058 yılında, Papa IX. Stephanus tarafından kardinal-piskoposluğa yükseltilmiş, 1059 yılında Fransa, İtalya ve Almanya’ya Papa elçisi olarak gönderilmiştir. Çoğu rahibin evli olduğu ve dini görevlerin parayla alındığı Milano piskoposluğu’na gitmesi ve düzenini yeniden sağlamasıyla da hatırlanmaktadır.[4]

Petrus’un eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Eserleri ağırlıklı olarak yazdığı cevap mektupları (170) ve vaazlardan (53) oluşmaktadır. Ayrıca hagiografiler (7) ve anlaşmalar da yazmıştır,[4] bazıları:

- De divina omnipotentia, Tanrı’nın gücü üzerine;

- Bir Yahudi ile Üçlü Birlik ve Mesih üzerine yaptığı tartışma;

- Liber gratissimus, Ravenna piskoposu Henricus’a atfettiği, dini görevlerin parayla alınmasına karşıtlığı üzerine;

- De brevitate vitæ pontificum romanorum, Papa’lara bahşedilen kısa hayatlar üzerine

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Saint Peter Damian". 5 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ Petrus Damiani. Jacques Paul Migne. Patrologia Latina Cilt 144. 1844. ss. 113-146. 
  3. ^ Kilise Babalarından ve Yazarlarında Altıntılar. Kaya Basım Yayın Dağıtım Tic. Ltd. Şti. 1997. s. 626 ISBN 975-7065-03-X. 
  4. ^ a b New Catholic Encyclopedia – Second Edition. O. J. Blum (İngilizce). Thomson and Gale. 2003. s. 186 Cilt: 11 ISBN 0-7876-4015-8.