Shavo Odadjian

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Shavo Odadjian
Շավո Օդադջյան
Odadjian canlı konser
Genel bilgiler
Doğum adı Shavarsh Odadjian
Doğum 22 Nisan 1974 (1974-04-22) (49 yaşında), Erivan, Ermenistan
Çalgılar Bas Gitar
rift

Shavarsh "Shavo" Odadjian 'Ermenice "Շավո Օդադջյան" (d. 22 Nisan 1974, Erivan, Ermenistan), Ermeni asıllı Amerikalı bas gitaristtir.

Şu anda Los Angeles, ABD'de yaşamaktadır. System of a Down grubunun üyelerinden biridir. Grupta bas gitar çalmakta, şarkı sözü yazarlığı yapmakta ve klip çekimlerinde özellikle yönetmen olarak büyük rol oynamaktadır.

Toxicity şarkısının klip yönetmenliğini de üstlenmiştir. Aerials ve Chop Suey kliplerinin yönetmenliğinide yapmıştır.

Shavo, gençliğinde kaykay meraklısıydı ve punk rock, heavy metal gibi müzik türlerine ilgisi vardı. Kendisini geliştirmesinde de önemli etkisi olan Dead Kennedys, KISS, Slayer, The Beatles ve Black Sabbath gibi grupların hayranıydı.

Odadjian, çok genç yaşta Los Angeles'a taşındı. Gelecekte System Of A Down grubunda beraber çalışacağı arkadaşları Serj Tankian ve Daron Malakian ile birlikte Los Angeles’ta bir Ermeni okulunda eğitim gördü. Shavo gittiği bir kayıt stüdyosunda Serj Tankian ve Daron Malakian tanıştı. 1995 yılında Odadjian, artık grubun basçısı oldu.

Shavo Odadjian, System of a Down grubuna ait olan "Toxicity", "Sugar", "Jet-Pilot", "Bounce","Dreaming", "U Fig " ve "Mind" gibi şarkılarda ve bu şarkıların kliplerinde yönetmenlik yapmıştır. Grubun müzik videolarının çoğunluğunu yönetmiş; canlı performans sahne tasarımı ve aydınlatmada sorumluluk üstlenmiştir.

Achozen[değiştir | kaynağı değiştir]

Odadjian, 2006 yılı Mayıs ayında Achozen adlı bir yan proje başlattı. Shavo Odadjian,RZA,Kinetic 9 ve Reverend William Burke’den oluşan dört kişilik grup, yeni bir tarz olarak "rap-metal" grubu olarak oluşmuştur. Achozen grubundaki en önemli görevleri, Grammy ödüllü System Of A Down grubunun da bir parçası olan Shavo Odadjian üstlenmiştir.

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

System of a Down;

System of a Down (1998) • Toxicity (2001) • Steal This Album! (2002) • Mezmerize (2005) • Hypnotize (2005)

George Clinton

George Clinton and His Gangsters of Love (2008)

AcHoZeN

The Album(2010)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]